ההיסטוריון אריק הובסבאום מוציא ספר בגיל 93, המציג מבט חדש על המרקסיזם

הובסבאום, הנחשב לאחד מגדולי ההיסטוריונים במאה ה-20, נודע הודות לגישה המרקסיסטית שבעזרתה הוא מפרש את העידן המודרני

אבנר שפירא
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אבנר שפירא

ההיסטוריון הוותיק אריק הובסבאום יפרסם בעוד כחודש ספר חדש, "How to Change the World: Tales of Marx and Marxism", שעניינו תולדות המרקסיזם. הובסבאום, יהודי-בריטי בן 93 הנחשב לאחד מגדולי ההיסטוריונים במאה ה-20, נודע בעיקר הודות לגישה המרקסיסטית שבעזרתה הוא מפרש את ההיסטוריה של העידן המודרני.

בניגוד לאינטלקטואלים רבים אחרים, הוא לא התנער מגישה זו גם אחרי קריסת ברית המועצות. בית ההוצאה הבריטי ליטל בראון מסר כי הספר יציג סקירה מקיפה של המרקסיזם והשפעותיו מאז פרסום "המניפסט הקומוניסטי" של מרקס ואנגלס ב-1848 ועד ימינו, ויציע הערכה מחדש של התיאוריה המרקסיסטית.

בראיון שהעניק לפני כחצי שנה למוסף "הארץ" אמר הובסבאום: "המרקסיזם שומר על הרלוונטיות המיידית שלו, הן כצורת ביקורת של הקפיטליזם והן כדרך ניתוח של פעולותיו העצמיות וההופכות-עולם. במובן רחב יותר, הוא נותר המסגרת הפורייה והמתוחכמת ביותר להבנת ההתפתחות ההיסטורית של החברות האנושיות. היסוד האוטופי במחשבתו של מרקס והלהט המוחלט שהיה בהתנגדותו לאי-שוויון ולניצול לא איבדו את יכולתם לעורר השראה, במיוחד כיום". עם זאת, הוא הודה כי נבואותיו של מרקס בנוגע לתפקידו המהפכני של מעמד הפועלים במעבר ההיסטורי מהקפיטליזם לסוציאליזם היו שגויות, ואין עוד טעם לדבוק בהן.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ