"'ישראל היום' - עלון מפלגתי שהתחפש למוצר תקשורתי"

* כך נטען במכתב ששלח דוברו של אהוד אולמרט בתגובה לטענות העיתון כי לשכת ראש הממשלה מתעלמת ממנו

אסף כרמל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסף כרמל

מחריף העימות בין העיתון "ישראל היום" לבין ראש הממשלה אהוד אולמרט. לטענת העיתון, לשכת ראש הממשלה ניתקה מגע עם הכתב המדיני שלו, שלמה צזנה, ומסרבת אפילו להגיב לשאלותיו. זאת מכיוון שהעיתון נוקט קו ביקורתי כלפי אולמרט.

בשבוע שעבר פנה בא כוח העיתון, עו"ד יורם בונן, אל היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע-פרגו, וביקש ממנה להורות ללשכת אולמרט שלא להפלות את "ישראל היום" לעומת העיתונים האחרים. אלא שיועץ התקשורת של אולמרט, יעקב (ינקי) גלנטי, מכחיש בתוקף את כל הטענות של העיתון בדבר אפליה. "ספק רב בלבי", כתב גלנטי במכתב תשובה לעו"ד ברנע-פרגו, "אם את 'ישראל היום' ניתן לכנות בשם 'עיתון'. דומני שההגדרה מוצר מודפס הולמת אותו הרבה יותר".

המו"ל של "ישראל היום" הוא המיליארדר היהודי-אמריקאי שלדון אדלסון ועורכו הראשי הוא עמוס רגב. שניהם מקורבים מאוד ליו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו. מהיום הראשון שבו יצא לאור, לפני כ-5 חודשים, תוקף העיתון בבוטות את ראש הממשלה. זאת, בין השאר, על רקע החקירות השונות שמתנהלות נגדו והודעתו כי לא יתפטר לאחר פרסום דו"ח וינוגרד. הפרשן הבכיר של העיתון הוא דן מרגלית, פעם חבר קרוב של אולמרט והיום אחד מגדולי מבקריו.

עו"ד בונן כתב במכתבו כי הטענות ש"ישראל היום" מזוהה עם קו פוליטי מסוים "מגוחכות לא פחות משהן מקוממות". גלנטי כתב בתגובה כי "לראש הממשלה הזדמן לפגוש לא אחת את המוציא לאור של העיתון, אשר משום מה, באופן לא מגוחך ולא מקומם, לא הסתיר את עמדותיו הפוליטיות ואת תכליותיו הפוליטיות של המוצר המודפס, שלא לדבר על העובדה שאותו מו"ל עצמו בוחש בזירה הפוליטית הישראלית, נפגש עם גורמים בקואליציה ומנסה להשפיע עליהם לצאת ממנה תוך נקיטת קו פוליטי שאינו משתמע לשני פנים.

"לגופו של עניין", כותב עוד גלנטי, "לא ניתן להשתחרר מהתחושה המשותפת לרוב אנשי התקשורת בישראל, שהמוצר המודפס הוא אכן בעל קו פוליטי הרבה יותר ממסוים, עד כי חלקם העלו בפני את התהייה אם לא מדובר בעלון מפלגתי גרידא, שהתחפש למוצר תקשורתי רק כדי שיהיה אפשר לעקוף בדרך מתוחכמת את כללי המימון הפוליטי המקובלים בישראל. די אם נציין שהכותרת הראשית במוצר המודפס קראה ביום הפריימריס בליכוד למצביעי הליכוד ללכת להצביע, משום שהתעורר חשש כי אחוז ההצבעה באותם פריימריס יהיה נמוך, ולמאן דהו באותה מפלגה (נתניהו - א"כ) היה אינטרס מובהק וברור שאחוז ההצבעה יהיה גבוה ככל האפשר".

עו"ד בונן כותב במכתבו לעו"ד ברנע-פרגו כי "חופש הביטוי משתרע גם על ביקורת שאינה לרוחם של אנשי משרד ראש הממשלה, ובכל הכבוד, מילוי חובותיהם כאנשי ציבור אינו מותנה בשביעות רצונם מתוכנן של הידיעות המתפרסמות". גלנטי טוען בתגובה כי "ישראל היום" נמנע בדרך כלל מלבקש תגובה מלשכת אולמרט.

"אני חש כמעט נעלב לנוכח ניסיונו של המוצר המודפס ללמדנו כיצד לנהוג כעובדי ציבור ולהטיף לנו מוסר בענייני חופש הביטוי", כותב גלנטי. "נראה לי ראוי יותר להעמיד את המוצר ואת עובדיו על מילוי חובות עיתונאיות, אתיות ואחרות, ועל ההבדל העצום שבין חופש הביטוי וחירות הביזוי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ