מלמולים מתוך הכלא

* מחזה המבוסס על שיחותיה של כתבת "הארץ" עמירה הס עם האסיר הפלשתינאי מחמוד אל-ספדי זוכה לשבחים בפאריס. יוצריו מקווים להעלותו בקרוב בישראל ובשטחים

תדהר, אלד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תדהר, אלד

פאריס

בחודש האחרון עלתה בפאריס מדי ערב ההצגה "מלמול", שעוסקת באסירים פלשתינאים הכלואים בבתי הסוהר הישראליים. ההצגה מבוססת על שיחות הטלפון שהתנהלו בטלפון הנייד בין עיתונאית "הארץ" עמירה הס לבין מחמוד אל-ספדי, כיום דקאן הסטודנטים באוניברסיטת אל-קודס.

אל-ספדי נשפט ל-27 שנות מאסר בשל זריקת בקבוקי תבערה והשתייכות ל"ארגון לא חוקי" (החזית העממית) בתקופת האינתיפאדה הראשונה; הוא ריצה 18 שנים מהן. ב-2004, בעת שביתת רעב במחאה על תנאי המאסר בבית הכלא, נוצר הקשר בינו לבין הס. בשנתיים הבאות, עד שחרורו ב-2006, התכתבו השניים ושוחחו באמצעות הטלפון הנייד של אל-ספדי, כל עוד קיומו של המכשיר לא התגלה.

הבמאי אריאל ציפל, בנו של עיתונאי "לה מונד" ואיש תנועת מצפן לשעבר סילבן (צבי) ציפל, שמע על תמליל השיחות, שעתיד לצאת בספר. יחד עם הבמאי גאל שייא הוא החליט לעבד את הדיאלוגים למחזה ולהעלות אותם על הבמה. הם איגדו סביבם צוות של שחקנים המסוגלים לשחק בעברית, צרפתית וערבית ולתחילת החזרות הזמינו את הס ואל-ספדי, כדי שיקראו אתם את הטקסטים.

גיל אלחנן, בן 29, שחקן ישראלי, פעיל שמאל וסרבן מצפון שסיים את לימודי התיאטרון שלו בפאריס, הגיע לבקשת היוצרים במיוחד לפאריס, כדי להשתתף בהצגה. במשך לימודיו בצרפת הופיע אלחנן בצרפת עם שני סטודנטים פלשתינאים וסטודנט ישראלי נוסף והם העלו הצגה קומית, "ארץ נקודת החן" שמה, שכתבו יחד והתמקדה בעימות הישראלי-פלשתיני. ציפל ושייא באו לצפות בהצגה, שהועלתה גם בישראל, במטרה לראות כיצד אפשר לטפל בנושא הטעון בעזרת הומור.

ההצגה "מלמול" מושפעת מאוד מהגישה הזאת והעצב הבסיסי שהיא מתארת מהול בלא מעט הומור שחור. בצרפתית נקראת ההצגה "MurMure", שזהו גם משחק מלים על המלה "חומה", מלה נפוצה בתקשורת ובשיח הציבורי בצרפת בעת שמתייחסים לגדר ההפרדה בישראל. אף על פי שההצגה עלתה באולם קטן ברובע העשרים בפאריס, כמה עיתונים חשובים, בהם "לה מונד", כתבו והמליצו על ההצגה, שהועלתה בחודש האחרון מדי ערב מול אולמות מלאים. השבוע היא תרד מהבמה ויוצריה מקווים כי היא תועלה מחדש בשנה הקרובה בישראל וברשות הפלשתינית. לצורך כך, הבמאים מקיימים בימים אלה מגעים עם תיאטראות ישראליים ופלשתיניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ