ציפי שוחט
ציפי שוחט

השחקן מוסקו אלקלעי מת אתמול לפנות בוקר ממחלת הסרטן. בן 77 היה במותו. הוא הותיר אחריו אשה, סוכנת האמנים רודיקה אלקלעי, ושני בנים. ארונו יוצב בתיאטרון הקאמרי היום ב-12:30, והלווייתו תתקיים בבית העלמין קרית שאול ב-15:00.

אלקלעי נולד ברומניה ב-1931, למד תיאטרון בפקולטה לתיאטרון של אוניברסיטת בוקרשט, ועבד בתיאטרון הלאומי ברומניה ובתיאטרון בשפה היידיש. הוא עלה לישראל ב-1962, ועד להצטרפותו כשחקן בלהקת הבימה הוא הופיע בקאמרי, בתיאטרון זווית ובתיאטרון אורנה פורת.

אלקלעי עבד עם מרבית התיאטרונים בישראל, אך הבימה היה תיאטרון הבית שלו במשך 21 שנים, עד צאתו לגמלאות. הוא שיחק ב"אמא קוראז'" ו"הנפש הטובה מסצ'ואן" של ברכט, ב"הלוויה חורפית" ו"מלאכת החיים" של חנוך לוין, ב"חתונת הדמים" של לורקה, "הלילה ה-12" של שייקספיר ו"נמר חברבורות" של יעקב שבתאי - רשימה חלקית בלבד מתוך עשרות התפקידים שעשה בתיאטרון הישראלי. אחרי פרישתו מהבימה ב-1996 הופיע בין השאר בהצגות "דמוקרטיה" בקאמרי ו"דולפינים" בבית לסין.

ב"דולפינים", שהיה גם תפקידו האחרון בתיאטרון, הצליח להרשים ולשעשע בתפקיד הסבא הסנילי שרואה בבהירות כל מה שקורה. אתמול עמד הקהל שהגיע להצגה דקה דומייה לזכרו.

"מוסקו היה שחקן אופי מדהים, תאב משחק ומלא שמחת חיים", אומרת ציפי פינס, מנהלת תיאטרון בית לסין. "באחרונה עבר ניתוח, אך חזר מיד לאחריו לשחק בהצגה. לפני כשלושה שבועות אושפז שוב לניתוח וממנו לא החלים".

קריירת המשחק של אלקלעי לא נעצרה בתיאטרון; הוא שיחק בעשרות סרטים, בהם "סוס עץ", "מלך הקבצנים", "אסקימוסים בגליל", "כוח דלתא", "הגונב מגנב פטור", "תעלת בלאומילך" ו"החברים של יאנה", בהפקות בינלאומיות כמו "לפגוש את ונוס" של אישטבאן סאבו, ובהפקות טלוויזיה כמו "האלופה" ו"בדרך לתל אביב".

אבל מעל הכל היה אלקלעי אדם נפלא עם חוש הומור, שהקדיש חלק ניכר מזמנו לפעילות ציבורית. בין השאר היה פעיל מרכזי באמ"י (איגוד אמני ישראל) ובתקופה מסוימת גם יו"ר האיגוד, היה אחד ממייסדי האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה וגם חבר קבוע בהנהלת האקדמיה. בשנת 2003 העניקה לו האקדמיה לקולנוע פרס על מפעל חיים.

כחבר במועצת הרשות השנייה לרדיו ולטלוויזיה הוא ישב, כהגדרתו בראיון ל"הארץ" (דצמבר 2005), "כמו ג'וק על התחת" של הערוצים המסחריים 2 ו-10 בשנים 2001-2005. כשליח ציבור היה לוחמני, חסר פניות ומורא.

עם היוודע אתמול דבר מותו אמר מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, מנשה סמירה: "הרשות מבכה את לכתו של שותף יקר לדרך, שחקן מחונן ומי שבפעילותו הציבורית קידם, עיגן וביסס את היצירה המקורית בטלוויזיה, והקפיד תמיד שקולם של היוצרים המקומיים ושל שוחרי התרבות יישמע. הוא היה לי מורה דרך בגישתו, בהשקפתו וביחסו לטלוויזיה ולתרבות בישראל".

יעקב מנדל, יו"ר אמ"י, אמר אתמול: "אנחנו יודעים שהיה שחקן גדול, אבל יש היבט נוסף על האיש שכיהן בשתי קדנציות כיו"ר אמ"י. זהו תפקיד שאינו בשכר, ומה שעומד לנגד העיניים הוא טובת הציבור. זו עבודה סיזיפית, מדי יום מתעוררות בעיות שיש לפתור, ותמיד צריך להיות שם בשביל האמנים. והוא היה שם פעמים רבות, וגם הצליח להעביר חוקים והסכמים לטובת האמנים. בשם כל אמני ישראל אני אומר היום: תודה לך, מוסקו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ