בוב ספוג תוקע יתד

למרות שהם מדברים בעיקר על החוויה הכיפית, ילדי האוהלים גם סופגים את הדבר האמיתי. יום אחד זה כנראה יתפרץ

דפנה ארד, פינת הילד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד, פינת הילד

כל בוקר לוקחות גננות תל אביב קבוצות גדולות של זאטוטים לטיול בין אוהלי רוטשילד. הם חובשים כובעי טמבל בשלל צבעים, מחזיקים ידיים, נהנים מהשמש והולכים בשורה אחרי הגננת, שמקריאה להם שלטים בחרוזים. הם מבקשים לחתוך הצדה ולקפוץ על הספות המרופטות, אבל הגננת לא מרשה שיתפזרו וישתוללו מחוץ לגן. חלק מהם ישנו בלילה באחד האוהלים. השאר מתפלאים כל בוקר על כך שהרחוב נהפך לבית לכל כך הרבה אנשים.

בערב יש שידור חוזר. ילדים נשרכים אחרי הוריהם בשדרות רוטשילד, מבקשים לראות את האוהלים מהטלוויזיה. לשמחתם, מאפשרים להם להישאר ערים עד מאוחר ואפילו לדבר עם זרים. הם נמצאים גם בהפגנות, צועדים בין המבוגרים וצועקים אתם סיסמאות.

לכאורה הם פאסיבים במאבק הזה, אבל זה לא חייב להישאר ככה. הרי הם חלק מאחת הקבוצות הגדולות ביותר בעם, כוח כלכלי שאין עליו עוררין, והקבוצה שהכי צריכה לדאוג לעתידה. כיום אין להם כמעט זכויות משל עצמם או אפשרות לקבוע את גורלם, והם לחלוטין תלויים במשפחה שאליה נולדו ושתנהל בשבילם את ענייניהם. אבל הם, כמו בוב ספוג, סופגים הכל. המחאות, ההפגנות, ערי האוהלים שצצות סביבם, השיחות שהוריהם מנהלים אתם על הנושא הסודי ביותר בבית - כסף, מעצבים דור חדש המודע לשיטות כלכליות, למהלכים דמוקרטיים ולכוחו של העם. ויום אחד גם הקבוצה הזו תתפרץ.

שיר פאנק ישן של להקת "69 Sham" מבטיח: "אם הילדים יהיו מאוחדים, הם אף פעם לא יהיו מפולגים". ברגע שהילדים יתקוממו נגד המצב שלהם, ויציגו דרישות משלהם יהיה מאוד קשה להתעלם מזה. עד אז הם לומדים את המצב, מנסים להפיק את המיטב ממנו, ומציעים פתרונות משלהם.

-

ינאי איווניר, בן 9: "נולדתי פה אבל עברתי לשיקגו לפני שנתיים. איך שהגעתי לביקור, סבתא אמרה שאני חייב לבוא לפה. אני הייתי רוצה שיהיו יותר הפגנות. שאנשים ילכו עם שלטים ויצעקו, שיהיה יותר אקשן. הכנתי שלט להפגנה. לקח לי עשר דקות לחשוב מה לעשות עם השלט. בסוף ציירתי את ביבי נתניהו יושב על הכיסא שלו וכתבתי - ?ביבי קום תעשה משהו'. נראה לי שהוא יכול לשנות את כל המצב. אני לא יודע למה הוא לא עושה את זה כבר, נסי לשאול אותו. ביבי כבר מפחד והוא בטח יעשה משהו בחודש הקרוב".

-

יובל אסא, בן 8.5: "אנשים צריכים לקנות אוכל ומים וחפצים, ואין להם מספיק כסף, אז הם עושים הפגנה. הם ימשיכו ככה עד שהבתים יהיו בזול. אולי שפשוט יקנו פחות דברים יקרים, פחות דברים קוליים כאלה. ככה יצליחו להוריד מחירים".

-

תלמה הרץ, בת 4.5: "יש פה אוהלים כי עכשיו נגמר הכסף. אתמול ישנתי פה והיה כיף. מחר אני רוצה לעשות יצירה. אולי אני אכין מסגרת ובתוכה יהיה שלט. יש לי באוהל כרית חדשה של טוויטי. זה יותר כיף מלישון בבית, כי בבית כבר משעמם. אני רוצה שנעבור דירה כי הבית שלנו קטן. הכי רוצה לעבור לקנדה, כי אני רוצה לפגוש שוב את החברה הכי טובה שלי שעברה לשם".

-

דניאל פרוסט, בן 11: "אני פה כי זה נראה לי כמו אירוע היסטורי. פעם ראשונה שמתנגדים למשהו שהממשלה עושה. ההפגנה הזאת פחות מעניינת ילדים, כי זה כרגע לא משנה להם. ממש כדאי להם לבוא כי כיף פה, וכי זה חשוב. אנשים הקימו אוהלים כי נמאס להם לראות איך מעלים את מחירי הדלק, השכירות והאוכל. שילחצו על ראש הממשלה ביבי, עד שימצא פתרון".

-

מעין אדיר ליפשיץ, בת 10: "אם הייתי עכשיו גדולה, הייתי משיגה את העבודה הכי טובה שתתאים לי ומנסה להרוויח כמה שיותר כסף כדי לחיות בבית. לא משנה אם שכור או קנוי. יש פה מחאה בשביל כל מיני דברים שחשובים לאנשים כמו, צדק חברתי והורדת מחירי הדירות. אני לא יודעת מה צדק חברתי אומר, אבל הייתי כותבת את זה על שלט".

-

תמר פימנטל, בת 10: "רציתי לבוא לפה כי זה נראה לי כיף, כמו ללכת למדבר, רק שלא צריך לנסוע הרבה. וגם כדי להשפיע, אבל אמא לא הסכימה כי יש לה הרבה עבודה. אז באתי עם אבא. מגיעים לפה אנשים שאכפת להם. זה יצליח כי יש פה הרבה אנשים וכל יום נוספים עוד. אולי קצת משעמם בהפגנות אבל זה חשוב, ככה מבינים שהרבה אנשים רוצים אותו דבר. אני רוצה לישון פה, למרות שלא הייתי מוותרת על החדר שלי בבית. כי יש בו מזגן".

-

נגה בדיאן, בת 10.5: "ראיתי את ההפגנה בטלוויזיה, וחשבתי שזה יפה שהרבה אנשים באים. באתי עם המשפחה ועם חברים והבאנו אוהל באוטו. אני רוצה לישון פה כי זה לא קורה הרבה. קראתי הרבה שלטים. זה לא כל כך נורמלי שצריך לשלם כל כך הרבה כדי לגור איפשהו. כיף לשבת פה. הרבה אנשים שרים, מסתובבים, מחזיקים שלטים. אולי ילדים לא באים כי יש להם הרבה תחביבים בבית וקשה להם לעזוב אותם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ