סרט | מה שיותר כחול יותר עמוק

על המסך הגדול, בתלת-ממד, הדרדסים הנלחמים בגרגמל חמודים מאי פעם. חבל שלא הצליחו להילחם גם בתסריטאים

טל ניב
טל ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל ניב
טל ניב

ברוח הזמן ובתיאום לא מתוכנן עם הנעשה בשדרות תל אביב, חבורה של שישה יצורים כחולים, בני חברה שוויונית, יצרנית, עליזה ומאוזנת (אם כי יש בה אך ורק דרדסית אחת), בהנהגתו הנאורה של דרדס-אבא, נפלטת דרך תולעת זמן-חלל אל תוך הסנטרל פארק בניו יורק ונוחתת בעולם דורסני ותובעני, שבו נדרש אדם לוותר על עצמיותו כדי לשרת בעלי הון. חבל איפוא שהדרדסים המתוקים האלה, מעוררי החיבה והמקסימים באמת, נפלטו אל תוך סרט חלש כל כך, ש-110 מיליון הדולר שהושקעו בו לא הספיקו כדי לכתוב אותו כמו שצריך.

זהו סרט שחוויית הצפייה בו מפוצלת, כאילו יש בו שני סרטים: מצד אחד המיחשוב בתלת-ממד ושלוש הדמויות החדשות, שלא הופיעו בקומיקס המקורי, רק מעצימים את חמידות "הדרדסים" והופכים אותו לסרט הרפתקאות לא רע. מצד שני, מתנהלת עלילה מקבילה - מעין קומדיית-מצבים בינונית וסנטימנטלית על זוג שמצפה לילד ראשון (ניל פטריק האריס המוכשר וג'מה מייז המשונה מעט מ"גלי"), המשולבת בפרק חלש למדי של "בטי המכוערת".

בעוד הדרדסים לבני האנפילאות ובעלי הזנב נלחמים בגרגמל הרשע (האנק עזריה בהופעה בעייתית), אויבם הנצחי החומד את תכונתם הפלאית הכחולה, במישור אחר לגמרי, בסרט השני הפחות טוב והמיועד להורים, מנהלת חברת קוסמטיקה שחורת שיער ואדומת שפתיים (סופיה ורגרה בעוד תפקיד שמטעין נשים לטיניות במתח שלילי ומציג נשים עצמאיות בשוק העבודה כמכשפות שטופות יצר) רודה בכל-אמריקאי הבלונדיני הסובל מחרדה לקראת תפקידו החדש כאב, ודורשת ממנו לייצר מודעת פרסום בין-לילה. או אז הוא מגלה מחדש את נשמתו, לומד מדרדס-אבא כיצד אפשר לתפקד כהורה בלי לקרוס, מכיר בחשיבות משפחתו בחייו ומצליח ליצור מודעה בהשראת הירח הכחול, שלו זקוקים הדרדסים כדי לחזור לעולמם.

יכול להיות שבאנגלית זה עובד טוב יותר ("פעם בירח כחול" הוא ביטוי שמשתמשים בו כדי לתאר התרחשות פלאית ונדירה), אבל למען האמת שום דבר לא מצליח לרומם את החלקים המיועדים להורים ב"הדרדסים", אפילו לא בדיחות פנימיות כמו הופעתו של טים גאן (המוכר מ"פרויקט מסלול") כעוזרה של המנהלת, ובוודאי לא סצינת המסיבה שבה עולה ירח כחול על מנהטן, ולרגע אפשר לראות בה את העיתונאית האגדית ליז סמית ואת פניה המתוחים תמיד של ג'ון ריוורס. זה פשוט לא עובד.

הרגעים המוצלחים והמקסימים למדי, יש לומר, של "הדרדסים" מתרחשים רק שהם עצמם מופיעים על המסך, כולל סצינת החובה בסרטי ילדים שבה הם חוצים כביש כשהם מסתתרים מתחת לקופסאות קרטון הפוכות (כאן קופסאות פופקורן, ב"צעצוע של סיפור 3" הדמויות שחצו את הכביש הסתתרו מתחת לחרוטים לסימון כבישים).

שאר הזמן מוקדש למסרים שמרניים ולהלעגה של המנהלת ומבטאה הכבד. וכך, בעוד הרעיה רכת הדיבור, האמפטית וההרה עובדת בבית ותומכת בבעלה, המנהלת אינה בוחלת בדבר, ואפילו לא בפיתויו של גרגמל, הנראה בעצמו כמי שברח מאתר הצילומים של "שם הוורד". ובכלל, עזריה נראה בסרט הזה מטורף לגמרי, והפגם בדיבור ששירת אותו קומית בכל כך הרבה תפקידים, כולל ב"משפחת סימפסון" ואפילו בתפקיד המלך תות ב"לילה מטורף במוזיאון 2", פועל נגדו. הוא מגלם גרגמל מרתיע, מגעיל אפילו, שמעיר הערות גסות להדהים, ובסצינת הפיתוי גם מטיל את מימיו בציבור.

גם הברקת הליהוק של איציק סיידוף, שדיבב את הדמות בגרסה העברית לסדרת הטלוויזיה, לא מצילה את הגרגמל הזה. ברור שכשהוא כופת את דרדס-אבא למתקן עינויים בטירת בלוודיר שבסנטרל פארק - שבשבילו היא טירה ממש - וגוזר מעט משערות זקנו הלבן, נשכחות כל הבדיחות הלא-מוצלחות, ורשעותו הגרגמלית מקבלת מיקוד, עד שהקטנה ביקשה לעבור לשבת על הברכיים ועודדה בקול את הדרדסית שנשלחה כחיל חלוץ להציל אותו.

כי אי אפשר להתעלם מאומץ לבם של הדרדסים, מהסולידריות שלהם, משירם המדבק ומטוב לבם המוחלט, ואין מה להתדרדס יותר מדי - הם פשוט יצורים חמודים! ביציאה מבית הקולנוע הענק רב חן, בגרם המדרגות התלול, נמוך התקרה והאפל שממנו נפלטים אל הרחוב הרותח, הילדה דיברה על הדרדסית שהצילה את המצב ואז שרה לעצמה את שיר הדרדסים "לה, לה, לה-לה-לה, לה! לה!" והסבירה שהוא מורכב רק מבית אחד, או "רק מאמצע", כלשונה. מי שייהנו מהסרט הזה ייהנו איפוא רק "מהאמצע". מכל השאר יש להתעלם.

"הדרדסים", במאי: ראג'ה גוסנל. ארצות הברית 2011, 86 דקות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ