סקר: שוק הספרים האמריקאי בעלייה

סגנית נשיא איחוד המו"לים: "המלה המודפסת חיה ונושמת"

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו בלאס

בניגוד לתחזיות השחורות ולידיעות העגומות, שוק הספרים האמריקאי נמצא במגמת עלייה. כך לפי סקר חדש שנערך בקרב אלפי מו"לים ומפיצים בארה"ב. הסקר מראה על שגשוג במיוחד בתחום הספרים האלקטרוניים, ספרות הנוער והספרות למבוגרים.

הסקר, שנערך על ידי שתי חברות מסחר גדולות ותוצאותיו הופצו בשבוע האחרון, מראה שב-2010 עלו רווחיהם של המפיצים ב-5.6% לעומת 2008, לסכום של 27.9 מיליארד. ב-2010 נמכרו יותר מ-2.5 מיליארד ספרים בפורמטים שונים - גידול של 4.1% מ-2008.

1963 הוצאות לאור השתתפו בסקר. "אנחנו רואים תחייה, ואנחנו רואים אותה בכל פלחי השוק - מסחרי, אקדמאי ומקצועי", אומרת טינה ג'ורדן, סגנית נשיא איחוד המו"לים האמריקאים, אחד הגופים שיזמו את הסקר. "אנחנו רואים גדילה בכל התחומים. המלה המודפסת חיה ונושמת בין שהיא מוגשת על נייר או באופן דיגיטלי".

ספרות מקצועית ללימודים גבוהים רשמה גידול גבוה במיוחד של 18.7% בשלוש שנים. ג'ורדן מסבירה את המגמה בכך שיש נטייה לחזור ללימודים בתקופות כלכליות קשות. הספרות המסחרית כולה גדלה ב-5.8%, בחלקה על ידי ספרים אלקטרוניים. ספרות נוער גדלה ב-6.6% באותו פרק זמן. אחד התחומים שהראו עלייה חזקה במיוחד הוא תחום הפרוזה, בו נרשם גידול של 8.8% ברווחים.

תחום הספרות האלקטרונית גם הוא רשם מגמה חיובית, הודות לכניסתם של מכשירים זולים כמו ה"נוק" של רשת "בארנס אנד נובל" וה"קינדל" של רשת "אמזון", והודות למאמציהם של המו"לים להעביר ספרים ישנים למהדורה האלקטרונית. ב-2008 היו הספרים האלקטרוניים 0.6% מכלל המסחר בשוק. ב-2010 גדל חלקם ל6.4%, ו-114 מיליון ספרים אלקטרוניים נמכרו בשנה זו. הסקר אינו כולל נתונים מ-2011 - שנה בה גדל שוק הספרים האלקטרוניים באופן משמעותי. במקביל, נרשמה באיגוד המו"לים האמריקאים ירידה מסוימת במכירות הספרים המודפסים השנה.

"הנתונים מראים שהתעשייה ככלל מאוד בריאה", אומרת המו"לית דומיניק ראקה. "אני חושבת שזה מרגש. אתם מתבוננים בתעשייה שמשנה את עצמה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ