הוכרזו זוכי פרס ראש הממשלה למלחין

הפרס, בשווי 67 אלף שקל לכל אחד, יוענק ליוסף ברדנשווילי בפעם השנייה וכן לאבנר חנני, דגנית אלייקים, שי כהן ועמוס אלקנה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

המלחינים יוסף ברדנשווילי, אבנר חנני, דגנית אלייקים, שי כהן ועמוס אלקנה נבחרו לקבל השנה את פרס ראש הממשלה, בסך 67 אלף שקל לכל אחד.

ברדנשווילי, המבוגר והמבוצע ביותר מקרב הזוכים, זכה כבר בעבר בפרס ראש הממשלה בשנת 2000. בתחום הג'ז הוענק הפרס לחלילן המלחין אילן סאלם. חבר השופטים הבוחר את הזוכים מתחלף מדי שנה, ולעומת זאת הרכב ועדת הפרס, הבוחרת מדי שנה את השופטים, קבוע לשנים אחדות.

בתחום המוזיקה הקונצרטית כיהנו השנה שלושה שופטים והם המנצחים אורי סגל ודוד שמר, והאבובנית גבי בוקובסקי. שופטי הג'ז היו אלונה שגיא, גורי אגמון ואלברט בגר. בוועדת הפרס מכהנים בשנים אלה, לצד היו"ר הקבוע אהרן ידלין, המלחינים ארי בן שבתאי, ינעם ליף והגר קדימה, בין השאר.

השופטים בוחרים את הזוכים על סמך יצירות רבות שמוגשות לעיונם, לרוב מידי עשרות מלחינים (וכל מלחין רשאי להגיש עבודות אחדות) ואינה נעשית בעילום שמם של המועמדים. נימוקי השופטים את בחירותיהם מנוסחים בסגנון נמלץ שהפך מקובל בפרסי מוזיקה, וקושרים גם הפעם שבחים מפליגים ליצירות ולקומפוזיטורים. על אבנר חנני כתבו השופטים כי "הוא כותב מוזיקה יפהפייה, פשוטו כמשמעו", וכי מחזור השירים "איש ירושלים אני", על פי פואמות של יהודה עמיחי, הוא "מוזיקה שובת לב, מלאת הבעה ונפלאה בבהירות המחשתה".

על דגנית אלייקים כתבו בין השאר כי הפרויקט האחרון שלה, המכונה "אופרת רשת", מהווה "התפתחות מרגשת ויוצאת דופן, שילוב של מוזיקה פורצת דרך עם אמצעי שיווק פורצי דרך".

בקשר לעמוס אלקנה ציינו כי הוא מחבר "מוזיקה מקורית מאוד, בלתי תלויה באופנה רווחת, מודרכת על ידי טעם עדין ויוצא דופן", ומקרינה "תחושה חזקה של כנות". שי כהן זכה לתיאורים כמו "מלחין בעל השראה הניחן ביכולת מרשימה להעביר למאזין את תחושותיו והגיגיו המוזיקליים באופן כן, עוצמתי ומשכנע", וגם "בעל שליטה מלאת דמיון בתזמור ובעל הבחנה דקה באופיים הייחודי של כלי הנגינה".

על יוסף ברדנשווילי כתבו השופטים כי "הוא ללא ספק אמן משכמו ומעלה. יצירותיו מצטיינות ברוחב יריעה תרבותית", וכי שפתו המוזיקלית "אורגנית ומאוד אישית, בעלת הבעתיות עצומה, כאב ויופי".

באוקטובר, במסגרת הקונצרטים של "חג המוזיקה הישראלית" יתקיים בירושלים טקס חלוקת הפרסים לזוכים, אירוע שיכלול קונצרט מיצירותיהם בביצוע אנסמבל "מיתר". למקרא האפיונים עתירי ההתפעלות שבהם עיטרו השופטים יצירות מסוימות של הזוכים מתבקש מאוד שיצירות אלה הן שיזכו להישמע, אך מנהל חג המוזיקה מיכאל וולפה אומר כי היצירות שיבוצעו לא יהיו בהכרח אלה, אלא יצירות שיבחרו אנשי "מיתר" - בתיאום עם המלחינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ