האמנים מחריפים את מאבקם במוזיאון ת"א

עשרות אמנים התכנסו אמש בשדרות רוטשילד כדי לדון בתכנון צעדי המחאה הבאים נגד הרכב ועדת האיתור למנכ"ל המוזיאון

אלי ערמון-אזולאי
דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון-אזולאי
דניאל ראוכוורגר

אחרי שפרצו למוזיאון ת"א ביום חמישי האחרון, עשרות אמנים ומבקרים התכנסו אמש בשדרות רוטשילד בתל אביב כדי לדון בהמשך מאבקם נגד ועדת האיתור למנכ"ל מוזיאון ת"א. ההודעה שפרסם המוזיאון ביום חמישי על צירופו של האמן עופר ללוש להרכב הוועדה לא סיפקה את האמנים, שדורשים כעת לפרק לחלוטין את הוועדה ולהרכיבה מחדש.

המוחים שיצאו נגד הרכב חברי הוועדה בטענה כי הוא מורכב מבעלי הון ואינטרסים ואינו מייצג את האמנים, ניסחו אמש רשימת צעדים אפשריים. בין הצעדים המתוכננים: עצומה לרון חולדאי בדרישה להחליף את הרכב ועדת האיתור, ניצול במת האירוע "אוהבים אמנות" שמתרחש בספטמבר לצורכי המחאה וניסוח מחודש של תנאי העסקתם של מרצים לאמנות.

בדיון שהתקיים אתמול החליטו נציגי מחאת האמנים שלא לנסות ולהידבר עם חברי הוועדה, שכן הם אינם רואים בהרכבה הנוכחי הרכב ראוי. בהתכנסות המחאה שהתקיימה בחמישי לא השתתפו נציגים מטעם המוזיאון.

מלבד ועדת האיתור, דנו האמנים אמש גם בתנאי השכר הבעייתיים שלהם, לדבריהם. כחלק מהרחבת המחאה דובר אמש על ניסיון להגדיר "שביתת אמנים". עוד דנו בכינוס באירוע "אוהבים אמנות" שיוזמת העירייה, ובו מתבקשים אמנים רבים לפתוח את סדנאותיהם ולארח מבקרים במשך שלושה ימים. בדיון, החליטו האמנים להגדיר תנאי השתתפות באירוע של שכר מינימלי לכל אמן משתתף. אם תנאי זה לא יזכה למענה מצד העירייה, מאיימים האמנים בחרם קבוצתי על האירוע ובמקומו יפתחו את הסדנאות לדיונים על מצבם הכלכלי והסוציאלי.

בדיון אתמול נרשמה נוכחות מצומצמת יותר מזו של חמישי בערב, בו התאספו כשלוש מאות איש ברחבת מוזיאון ת"א, בליווי שלטי מחאה ומגאפונים. את הדיון הקודם, שהתפצל בשלב מוקדם של הערב לשני מוקדים, כאשר מחצית מהמוחים הצליחו להיכנס לשטחיו הפנימיים של המוזיאון, הובילו האוצר ומבקר התרבות יהושע סימון, עורכי כתב העת המקוון "ערב רב" יונתן אמיר ורונן אידלמן, יו"ר איגוד האמנים הפלסטיים איתן שוקר ומרכז סניף ת"א של עמותת מע"ן ניר נאדר.

"לא יכול להיות שמוסד ציבורי כדוגמת מוזיאון ת"א יהיה בשליטתם המוחלטת של בעלי הון", אמר בדיון יהושע סיימון. "הצוות שאמור למנות מנכ"ל חדש אולי לגיטימי מבחינה משפטית כי הוא קיבל סמכות מראש העיריה המתפקד גם כיו"ר מועצת המוזיאונים אך הוא לא לגיטימי מבחינה מקצועית, אתית ותרבותית", הוא הוסיף. האמן רועי רוזן דימה את התנהלות המוזיאון ל'רפובליקת בננות', וציין כי בעוד הוא פותח בניין חדש המכפיל את שטחי התצוגה במוזיאון בולט היעדרה של מדיניות רכישה של אמנות ישראלית.

הערב (ראשון) יתקיים אירוע מחאה אמנותי בכיכר הבימה ונוסף על כך מתכננים האמנים עצרת מחאה גדולה בסוף השבוע הקרוב ברחבת מוזיאון תל אביב. במסגרת העצרת, נשקלת חסימת כניסת המוזיאון למבקרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ