לראשונה: משורר ערבי זכה בפרס גתה הגרמני לאמנויות

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו בלאס

המשורר הסורי עלי אחמד סעיד אסבר, המוכר יותר בשם העט שלו "אדוניס", הפך השבוע לדובר הערבית הראשון הזוכה באחד מפרסיה היוקרתיים ביותר של גרמניה, פרס גתה למדעים ואמנויות. הפרס, על שם המשורר יוהאן וולפגאנג פון גתה, מוענק על ידי עיריית פרנקפורט, עיר הולדתו של המשורר הגרמני, ב-28 באוגוסט, תאריך הולדתו.

המשורר אדוניס פרסם יותר מעשרים ספרי שירה, המשלבים מוטיבים מהתרבות הפיניקית, ומכאן גם לקוח שם העט שלו, על שמו של האליל הפיניקי אדוניס. המשורר, בן ה-81 נולד בצפון סוריה בשנת 1930. הוא למד פילוסופיה באוניברסיטת דמשק והיה פעיל פוליטית. על פעילות זו נאסר, ולאחר ששוחרר עבר לגור בביירות, שם ייסד מגזין שירה. בשנת 1980 עזב אדוניס את לבנון בעקבות מלחמת האזרחים, ועבר לפאריס, שם שימש מרצה לערבית בסורבון כמה שנים. כיום הוא חי ויוצר בפאריס.

אדוניס מקורב למשורר הישראלי נתן זך, והשניים אף הוציאו אסופת שירים משותפת. "אנחנו חברים הרבה שנים" סיפר עליו אמש זך, לרגל קבלת הפרס, "אני המלצתי עליו גם לפרס נובל. קיבלנו יחד פרס באיטליה והוצאנו ספר משותף, הוא אחד מחבריי הטובים ביותר. הקדשתי לו שיר בספרי האחרון בעברית". זך סיפר כי הוא נפגש עם אדוניס כל שנתיים-שלוש באירופה: "הוא גולה פוליטי כבר עשרות שנים. הוא היה בלבנון בזמן ההתקפה הישראלית בלבנון, הוא ייסד שם את האסכולה הכנענית, הדומה למה שרטוש ייסד כאן. אני אוהב אותו כנפשי. בספר האחרון שלי יש שיר שלו שאני תרגמתי. אני חושב שהוא אחד מגדולי המשוררים בעולם של היום".

זך סיפר גם כי "הוא עסוק עכשיו בכתיבה של תולדות השירה הערבית והוא טוען, ובזה הוא שוב מהפכן כרגיל, שהאסלאם הרג את השירה הערבית, ושהשירה הערבית הטרום איסלאמית, לפני מוחמד, היא השירה הגדולה ביותר".

חבר השופטים ציין כי את הפרס קיבל אדוניס על הבאת רעיונות אירופיים מודרניים לתרבות ערבית עכשווית, על ידי שימוש בדימויים שיריים קלאסיים המבוססים במסורות של משוררים ערבים.

פרס גתה, המוענק משנת 1927, נתפש כבעל היסטוריה בעייתית, מאחר שבשנות שלטון הרייך השלישי ניתן בין השאר גם ליצרן הגז ציקלון בי, ששימש במחנות ההשמדה של הנאצים, ולביו-כימאי שעמד בראש צוות שעסק בחקר גז עצבים. לאחר סיום מלחמת העולם השנייה הושם דגש מיוחד על הענקת הפרס ליוצרים הומניסטיים.

בעבר זכו בפרס הפסיכואנליטיקאי זיגמונד פרויד, הסופרים הרמן הסה, תומס מאן, הבמאי אינגמר ברגמן, המשוררת ויסלבה שימבורסקה, הכוריאוגרפית פינה באוש וכן הסופר הישראלי עמוס עוז שזכה בפרס בשנת 2007. מעבר ליוקרה שבקבלת הפרס, שלאחרונה החל להיות מחולק רק כל שלוש שנים ולא כל שנה, כפי שהיה נהוג, מוענק לזוכה גם פרס כספי של 72,000 דולר, לאלה שעבודתם הוערכה כמשקפת את רוחו של גתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ