אושרה תכנית לשימור תחנת הכח רדינג

בעיריית תל אביב מקווים להפוך את מתחם רדינג למוקד תרבותי חשוב, ומתכננים יחד עם חברת חשמל להקים באתר מוזיאון

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

חברת החשמל בחרה במשרדי האדריכלים של אבנר ישר ואורית מילבואר-אייל להוביל את פרויקט השימור של תחנת הכוח "רדינג" בתל אביב. השניים זכו לאחרונה במכרז שיזמה החברה לפני כשנה. במסגרת הפרויקט צפוי תיעוד ושיפוץ כללי של המתקנים ההיסטוריים באתר ובהם אולם הייצור המרכזי של רדינג א' - אייקון בולט של הסגנון הבינלאומי בארץ ישראל. בחברת החשמל ובעיריית תל אביב אף בוחנים אפשרות להפוך את המבנה למוזיאון.

בעירייה מקווים כי רידינג תהפוך למוקד תרבותי ציבורי חשוב במסגרת תוכניות הפיתוח העתידיות של שדה דב. בין ההצעות שעלו לשימוש במבנה: מוזיאון לאמנות מודרנית, מוזיאון לחשמל או מוזיאון ילדים. בשנים האחרונות עשתה העירייה מאמץ ניכר לקבל חזקה על השטחים המקיפים את תחנת הכוח רדינג ולהנגישם לציבור. בשנה שעברה אף נחנך ממערב לתחנה פארק של 60 דונמים, עם טיילת הקושרת בין נמל תל אביב המתחדש לבין הטיילות הצפוניות של העיר.

הבניינים המיועדים לשימור במסגרת הפרויקט הם רדינג א' (התחנה המקורית) ורדינג ב', שנבנתה בשנות ה-50. חברת החשמל דרשה כי הצוותים הניגשים למכרז יכינו ראשית תיק תיעוד מפורט "לשימור חלל הייצור המרכזי של רדינג א' והתאמתו לפעילות ציבורית", ובשלבים המאוחרים יותר יכינו תכנון מפורט גם לרדינג' ב' ולשימור ושיפוץ של מבני השירות והחצר". מילבואר-אייל היא אדריכלית תל אביבית עם ניסיון בתחום השימור, בעוד שאבנר ישר מוכר כאדריכל בולט של בנייני מסחר ומגדלים.

תחנת הכוח רידינג. תצלום: יובל טבול

משך העבודה המשוער לשלב א' הוא 14 חודשים, אולם מאז שנבחרו המשרדים הזוכים לא החלו שום עבודות בשטח. החשש המרכזי הוא שחברת החשמל או עיריית תל אביב יתקעו את הפרויקט בגלל מחלוקות על השימוש העתידי בתחנת הכוח או מחסור במשאבים כספיים מתאימים.

בחברת החשמל אישרו את פרטי הידיעה אך סירבו להגיב. מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "תכנית המתאר החלה במקום מסדירה את פעילות תחנת הכוח רדינג עד שנת 2020. חברת החשמל פועלת בהתאם להנחיות העירייה ושכרה יועץ שימור לצורך הכנת תיק תיעוד במקום. בנוסף, התכנית קובעת את החלל המרכזי של אולם הטורבינות לשימוש ציבורי, ואנו נפעל ביחד עם חברת החשמל לבניית פרוגרמה לשימוש עתידי בשטח הציבורי במקום".

רדינג נחנכה בספטמבר 1938, ונקראה על שמו של הלורד היהודי-בריטי רופוס דניאל אייזקס, שהיה היו"ר המייסד של חברת החשמל הארץ ישראלית. התחנה נועדה לשמש מוקד מרכזי בתשתית הייצור של החברה, לצד התחנות בנהריים ובחיפה, וסיפקה עם הקמתה שליש מאספקת החשמל בארץ. ההחלטה להקים אותה נבעה מהחשש של מנהל החברה דאז, פנחס רוטנברג, כי הפרעות שהתחוללו אז בפנים הארץ יפריעו לאספקת החשמל הסדירה.

רדינג נבנתה בזמן שיא של תשעה חודשים על ידי צוות של כ-1,000 עובדים. לאחר קום המדינה הורחב כושר ייצור החשמל של התחנה שוב ושוב, וכיום היא מספקת כ-6% מתצרוכת החשמל של מדינת ישראל. במסגרת הפרויקט המתוכנן התחנה תמשיך לייצר חשמל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ