תזמורת יהודית-גרמנית פתחה את פסטיבל האמנויות בוויימאר

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

פסטיבל האמנויות בוויימאר נפתח ביום שישי בקונצרט של תזמורת משותפת יהודית-גרמנית. לפני הקונצרט נערך טקס, בו ראש ממשלת מדינת תורינגיה בגרמניה, כריסטינה ליברקנכט, גינתה בלשון חריפה את מתקפת הטרור בדרום ישראל ביום חמישי. היא אמרה כי אי אפשר להצדיק רצח בנימוקים פוליטיים כלשהם, וכי "יש לעקור מן השורש את הטרור בכל מקום שבו הוא צץ". הטקס פתח את הפסטיבל בוויימאר, עיר בעלת חשיבות בתולדות התרבות הגרמנית והאירופית מאז פעלו בה המשורר וולפגנג פון גיתה והמלחין פרנץ ליסט.

תזמורת האקדמיה מירושלים הופיעה יחד עם תזמורת בית הספר למוזיקה ע"ש ליסט בוויימאר, כתזמורת מאוחדת אחת. היא ביצעה בקונצרט את היצירה "וריאציות ופוגה על מנגינה עברית" מאת המלחין היהודי צ'כי ויקטור אולמן אשר נספה בשואה. את היצירה - אשר חיבר אולמן במחנה טרזיינשטט, ימים אחדים לפני שנשלח משם לאושוויץ, עם אשתו ובנו - השלים ותיזמר המלחין הישראלי מיכאל וולפה, העומד בראש משלחת האקדמיה הירושלמית לגרמניה, והמנגינה העברית שמדובר בה היא הלחנתו של יהודה שרת לשיר "הן דמה בדמי זורם" של רחל.

היצירה השנייה שנוגנה היתה קונצ'רטו מאת המלחין הגרמני האנטי-נאצי, קארל הארטמן, ובסיומה בוצעה היצירה "פתיחה טראגית" מאת ברהמס. הקונצרט שודר בטלוויזיה וברדיו של רשות השידור הגרמנית. בקבלת פנים שנערכה לאחר הקונצרט אמר מיכאל וולפה, "אני מרגיש שוויקטור אולמן עצמו היה כאן היום, וישב לצדי".

בתחילת הקונצרט נשאה ניקה ואגנר דברי פתיחה. ניקה, מנהלת הפסטיבל בוויימאר, היא נינתו של המלחין ריכרד ואגנר ובת נין של פרנץ ליסט (דודניותיה, קתרינה ואווה, מנהלות את פסטיבל ואגנר בביירוית). בדבריה הזכירה ניקה את גישתו ההומניסטית של ליסט, אשר ייסד את הפסטיבל בוויימאר לפני יותר מ-150 שנה, וציינה עד כמה חשובה בעיניה העובדה שתזמורת משותפת גרמנית-ישראלית פותחת את הפסטיבל עכשיו.

ביום חמישי סיירו הסטודנטים מישראל ומגרמניה באתר ההנצחה של מחנה בוכנוואלד הסמוך. במוצאי שבת הופיעה התזמורת המשותפת שוב, הפעם בעיירה אייזנאך שבה נולד יוהן סבסטיאן באך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ