קצר, תכליתי וביידיש

אמש בתיאטרון

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

יש משהו אירוני בכך שהמחזה של לאה גולדברג, שבלבו ההחלטה לחיות חיים יהודיים בגלוי בארץ ישראל אחרי מלחמת העולם השנייה - כמשתמע וכידוע בעברית - מועלה ביידיש, שפתם של היהודים באירופה. יכול להיות שהשפה הנכונה להעלותו היא דווקא פולנית: שם מתרחשת עלילת המחזה על הרוזן, שהסתיר בארמונו נערה יהודייה בימי המלחמה, ולא סיפר לה שהמלחמה נגמרה, וכך יצר עבורה כלוב זהב של ארמון, שבמציאות (של פולין הקומוניסטית) הוא כבר אינו בעליו, אלא רק השומר שלו.

ההצגה שביים יצחק שאולי היא תכליתית, ואולי אף עושה חסד עם המחזה, בכך שהיא מקצרת אותו לכדי כ-80 דקות, מוותרת על החלוקה המלאכותית לשלוש מערכות קלאסיות, ועל פרטי מילוי ריאליסטיים של אפיון הדמויות, ומתרכזת בעלילת המתח.

יוסי בן-ארי עיצב תפאורה ריאליסטית של ספרייה בארמון, שמשרה אווירה של אמינות. ענת עצמון (בתפקיד דורה) ודורי אנגל (בתפקיד זאנד, הספרן), האורחים מארץ ישראל, מצליחים בסך הכל ליצוק אנושיות לתוך דמויותיהם, שהקיצור נטל מהן את כל לשדן, כשעצמון משכנעת יותר. מירי מאיר הצעירה מגלמת בחן סביר את לנה, היא גיבורת העלילה עם כל הלהט התמים, לטעמי קצת אפילו מרוסן מדי.

הביצוע המשחקי המעניין ביותר, לטעמי, הוא של אנדריי קשקר, בתפקיד הרוזן זברודצקי, הדמות המעניינת ביותר במחזה (לדעתי אף יותר משגולדברג שיערה) שמצליח לעורר את הסימפטיה של הצופה למרות המעשה החמור, מוסרית, שעשה. הוא במיטבו לקראת סוף המחזה, כשעם היעלמה הרגעי מהבמה של לנה הוא כמעט משכנע את דורה וזאנד ששניהם נפלו קרבן להזיה. זה היה בעיני סוף מרתק יותר למחזה, אבל מנוגד בתכלית לכוונת המחברת, שהגיבורה שלה בוחרת בארץ ישראל.

בסך הכל סיפור עם מוסר השכל ציוני להפליא, ביידיש (עם כתוביות בעברית ורוסית).

תיאטרון יידישפיל מעלה את "די מלכה פון פאלאץ" ("בעלת הארמון" מאת לאה גולדלברג). תרגום ליידיש: מיכאל פלזנבאום. בימוי: יצחק שאולי. תפאורה ותלבושות: יוסי בן-ארי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ