המועצה חזרה בה: "השוטר" יותר לצפייה מגיל 14

בעקבות הביקורת הציבורית

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

המועצה לביקורת סרטים החליטה שלשום לבטל את החלטתה להגביל את הצפייה בסרט "השוטר" למבוגרים מגיל 18 ומעלה בלבד. במקום זאת נקבע כי הצפייה בסרט תותר לבני 14 ומעלה. בישיבת מליאת המועצה נקבע עוד, כי מעתה, החלטה להגביל סרט לצפייה למבוגרים מגיל 18 ומעלה, תחייב אישור של מליאת המועצה, ולא ניתן יהיה להסתפק עוד בהחלטה של ועדת משנה, כפי שנעשה במקרה של "השוטר".

מליאת המועצה התכנסה כדי לדון בסרט הביכורים של נדב לפיד, "השוטר", לאחר הסערה התקשורתית שעוררה בשבוע שעבר ההחלטה להטיל על הסרט מגבלת צפייה חמורה, אף שאין בו סצינות של אלימות קשה או תוכן מיני בוטה. את ההחלטה הראשונית, להגביל את הצפייה בסרט מגיל 18 ומעלה, קיבלה ועדת משנה, המורכבת משלושה חברי מועצה בלבד.

בשבוע שעבר טענו יוצרי הסרט כי מדובר בהחלטה שהתקבלה על רקע פוליטי, ואילו שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, פנתה ליו"ר המועצה, עו"ד נסים אבולוף, בבקשה להקפיא את הסיווג המחמיר שניתן לסרט ולקיים דיון נוסף בעניינו במליאת המועצה - הפעם בהרכב מלא. בישיבת מליאת המועצה, שהחליטה לשנות את מגבלת הצפייה ולהתיר את הצפייה בסרט לגיל 14 ומעלה, השתתפו בסופו של דבר 12 מתוך 14 חברי מועצה, לעומת הישיבה הראשונה של ועדת המשנה בה השתתפו שלושה חברים בלבד.

"בשני המקרים ההחלטה להגביל את הצפייה בסרט התקבלה בגלל אלימות מיוחדת שמפעילה בסרט קבוצת אנרכיסטים נגד בעלי הון. אבל ועדת המשנה, כשדנה בסרט, התייחסה לכך בחומרה רבה, ואילו מליאת המועצה אמנם ייחסה לעניין הזה חשיבות, אבל לא ראתה אותו באותה החומרה", הסביר אתמול יו"ר המועצה, נסים אבולוף.

לפיד, בתגובה, הביע שמחה על שינוי ההחלטה, אבל ציין כי בעיניו האבסורדיות נותרה על כנה. "כל הסיפור של הגבלת גיל הצפייה בסרטים מגוחך בעיני, ואני לא ממש מבין מיהם האנשים שהוחלט כי הם מתאימים לשפוט איזה סרט מתאים לאיזה גילים", אמר לפיד. "בסרט הזה יש על המסך הרבה פחות אלימות מאשר בכל סרט פעולה אמריקאי ממוצע, או בכל סרט ישראלי על צה"ל. מתברר שבשביל המועצה, התנגדות לבעלי הון היא אלימות, אבל חיילים שלוחמים - זה לא אלימות". לפיד טוען כי "כשמדובר במאבק פנימי בחברה, במאבק נגד בעלי הון, פתאום זה נתפס אצלם כאלימות לא לגיטימית. זו למעשה הגדרה אידיאולוגית של אלימות".

אבולוף הודה אתמול כי שיטת הסיווג של המועצה שהיתה נהוגה עד כה היתה בעייתית. "אני חושב שצריך לשנות השיטה. במקרה של הגבלת צפייה בסרט לגיל 18 ומעלה, זו החלטה שצריכה להתקבל במליאה, ולא בוועדת משנה. הצעתי לחברי המליאה לקבל החלטה כזאת, ואכן הוחלט כי הגבלה לגיל 18 תיעשה רק לפי החלטת המליאה. זאת חרף העובדה שכל גוף שמרגיש עצמו נפגע מהגבלת גיל הצפייה, יכול לערער על החלטת המועצה, ואז הערעור בכל מקרה מגיע לדיון במליאה".

עלילת הסרט "השוטר" עוסקת בשוטר צעיר, לוחם ביחידת ימ"מ, וכן בחבורת צעירים אנרכיסטים, שבמחאה על הפערים החברתיים והכלכליים מתכננים פעולה רדיקלית נגד טייקונים. הסרט זכה בפרסים בפסטיבלים בלוקרנו ובירושלים, ובחודש אוקטובר הקרוב הוא ישתתף בפסטיבל לונדון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ