30 שנים של בדידות

מריו ורגס יוסה יכתוב הקדמה למהדורה מיוחדת של ספרו הנודע של גבריאל גרסיה מארקס. בכך כנראה יבוא לקצו הסכסוך הממושך ביניהם

גרדיאן
ג'יילס טרמלט
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גרדיאן
ג'יילס טרמלט

אחד הסכסוכים המרים בעולם הספרות, ששיאו בקטטה בבית קולנוע לפני 30 שנה, עומד כנראה להיגמר: הסופר הקולומביאני חתן פרס נובל גבריאל גרסיה מארקס והסופר הפרואני מריו ורגס יוסה מתכוננים לשתף פעולה.

מהדורה מיוחדת של "מאה שנים של בדידות" מאת גרסיה מארקס, לציון 40 שנה ליציאת הספר לאור, תכלול הקדמה מאת ורגס יוסה. "שני הסופרים הסכימו על כך", אומר דובר האקדמיה המלכותית של ספרד המוציאה לאור את המהדורה. ההסכם נחתם אף שהשניים לא דיברו זה עם זה מאז התפתחה ביניהם תגרת ידיים בבית קולנוע במקסיקו ב-1976. הספר ייצא לאור במארס ויוצג לפני באי כינוס של אקדמיות לאומיות דוברות ספרדית מרחבי העולם במדלין שבקולומביה.

ההקדמה היא קטע מספרו של ורגס יוסה על גרסיה מארקס, שראה אור ב-1971, כשהשניים עוד היו ידידים, תחת השם "History of a Deicide" (תולדותיו של רצח אל). בספר דיבר ורגס יוסה בשבחו של מארקס. הסופר הפרואני סירב כנראה להרשות את פרסום הספר לאחר שיחסיו עם מארקס התערערו. בסופו של דבר התיר את פרסומו בשנה שעברה והוסיף אותו לאסופה של יצירתו השלמה בספרד. "אין טעם לצנזר חלק מהחיים", אמר אז. שני הסופרים שמרו על שתיקה בנוגע למה שגרם לקטטה ביניהם ואמרו רק שהסיבה היתה עניין אישי כלשהו.

גרסיה מארקס, שפירסם ב-2002 ספר ראשון של זיכרונותיו, "לחיות כדי לספר", מסרב לכתוב ספר נוסף, ככל הנראה משום שאינו רוצה לפרט את הסיבות לסכסוך בינו לבין ורגס יוסה. "הבנתי שאם אכתוב את הספר השני איאלץ לספר דברים שאיני רוצה לספר על יחסים אישיים מסוימים שנקלעו למשבר", אמר בשנה שעברה לעיתון הספרדי "לה ונגוארדיה".

הקטטה שמה קץ לידידות אינטנסיווית; גרסיה מארקס היה בין השאר סנדקו של בנו של ורגס יוסה, גבריאל. שני הסופרים נמנו עם קבוצה של אריות ספרותיים שצצו באמריקה הלטינית בשנות ה-60. שניהם עברו תקופות של עוני בעליות גג בפאריס לפני שנחלו הצלחה ספרותית. דרכיהם הפוליטיות נפרדו במהירות. גרסיה מארקס נשאר ידידו של פידל קסטרו, ואילו ורגס יוסה רץ לנשיאות פרו כמועמד המפלגה הימנית.

גרסיה מארקס הודה בשנה שעברה שאין לו כבר כוח לכתוב. מקורביו אמרו שמאחר שימלאו לו השנה 80, הוא מתעניין בקריאה יותר מבכתיבה. ורגס יוסה, בן 70, ממשיך לכתוב דרמות, רומנים ומסות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ