מת העורך והמו"ל ירון גולן

גולן פירסם בהוצאתו ספרים רבים, בהם רומנים מקוריים, תרגומים מן הקלאסיקה העתיקה והחדשה, ספרי שואה וספרי זיכרונות

שירי לב-ארי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
שירי לב-ארי

העורך והמו"ל ירון גולן הלך אתמול לעולמו בגיל 58. גולן מת בשנתו בביתו בתל אביב. הוא השאיר אחריו אשה ושני ילדים. גולן, שהקים את הוצאת ירון גולן, פירסם בהוצאתו ספרים רבים, בהם רומנים מקוריים, תרגומים מן הקלאסיקה העתיקה והחדשה, ספרי שואה וספרי זיכרונות.

גולן נולד וגדל בתל אביב. הוא למד ספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים, וסיים תואר שני בהצטיינות יתרה.

ביחד עם חוקר הספרות גרשון שקד ערך כמה ספרים על ההיסטוריה של הספרות העברית. האנתולוגיה לסיפורת ישראלית "חיים על קו הקץ", שכתב עם שקד, יצאה לאור ב-1982. בספר כתבו גולן ושקד על סופרים כמו ס' יזהר, יצחק שמי, משה שמיר, בנימין תמוז ואהרן מגד.

במשך שנים פירסם גולן טור על ספרים במוסף "הארץ", שנקרא "ספרים הרבה". כמו כן פירסם טור על ספרים במקומון הירושלמי "כל העיר".

"היה לו זיכרון פנומנלי", אומר ידידו, המשורר ישראל בר-כוכב. "הוא היה אשף בעניין הסופרים העבריים מסוף המאה ה-19 ועד אמצע המאה ה-20, לא היה דבר שלא ידע עליהם. הוא היה אדם מבריק, אקסצנטרי, לא תמיד מובן. הוא עזר לאנשים והוציא ספרים על חשבונו כשלא יכלו לשלם לו. העניין הכלכלי פחות העסיק אותו, אלא יותר העניין הספרותי והחברתי".

בר-כוכב מספר כי גולן גדל בממשפחה תל-אביבית משכילה, ובצעירותו היה ידידם של משוררים כדוד אבידן, יונה וולך ויאיר הורביץ, "ישבנו כולנו יחד בקפה שטרן ברחוב דיזנגוף", הוא אומר.

המשורר הצעיר יחזקאל נפשי הכיר את מפעלו של גולן. "הוא היה ציפור שונה", אומר נפשי, "עוף ייחודי ומוזר בנוף הספרות הישראלית. תמיד תזזיתי, מביט לכל עבר. סקרן בנוגע לכל המתרחש בזירה הספרותית העכשווית.

"הוא נהג להגיע לבית הסופר, שאל והתעניין בנוגע לאירועי הספרות, תמיד ביקש אותי שאעביר לו שמות של משוררים וסופרים צעירים. הייתי רואה אותו לעתים ברחובות תל אביב, מסתובב עם תיק עור קטנטן ובו כמה מהספרים האחרונים שיצאו בהוצאתו".

הלווייתו של גולן תתקיים היום ב-12:30 בבית העלמין ירקון בתל אביב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ