המוסיקאי עמוס מלר הובא למנוחות

מלר, שמת ביום שלישי, היה איש תרבות רב צדדי: אמן חליליות, מנצח על תזמורות ועל מקהלות, מלחין ומשורר

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

המוסיקאי עמוס מלר, שמת ביום שלישי, היה איש תרבות רב צדדי: אמן חליליות, מנצח על תזמורות ועל מקהלות, מלחין ומשורר. הוא נולד בקיבוץ עין החורש ב-1938 ושם גם הובא למנוחות ביום חמישי. מלר הלחין שירים פופולריים, ובהם "עיר כלה" ו"ירושלים האחרת" (שהושר בפי יזהר כהן בפסטיבל הזמר המזרחי תשל"ד וזכה במקום הראשון).

מותו של מלר היה פתאומי: רעייתו, המשוררת עדנה מיטווך, אמרה כי את בעלה פקד כנראה אירוע מוחי, כאשר נהג לבדו במכונית בשדרות בן גוריון בתל אביב. לדבריה, היה אדם בריא ובאותו בוקר התנהגותו היתה רגילה. מלר השאיר ארבעה ילדים, שניים מהם מאשתו הראשונה.

עמוס מלר ניצח על מקהלות רבות בישראל, בהן מקהלת צדיקוב, וגם על תזמורות בכל העולם, לרבות סין. בערך שנכתב עליו בלקסיקון אגודת הסופרים מצוין כי עם מחנכיו בעודו ילד נמנו אבא קובנר וחנוך ברטוב, כי שירת בצבא במשימות קרביות, לרבות כיבוש ירושלים, וכי היה ממייסדי תזמורת הגדנ"ע ותזמורת בני הקיבוצים. עמוס מלר ניגן גם בכינור, בתזמורת הסימפונית חיפה.

עיקר המוניטין של מלר בתחום המוסיקה נבנה ביוזמותיו הרבות לקירוב יצירות קלאסיות לציבור הרחב, לרבות בעיירות הפיתוח. שיטתו היתה לבצע בכלים המשמשים במוסיקה הקלאסית מנגינות מזרחיות הידועות היטב לשומעים. פעילות ארוכת טווח של מלר היתה בגבעתיים: במשך עשרות שנים אירגן שם שחריות מוסיקה בשבתות בבית אלון ובבית יד לבנים.

הפסנתרן ד"ר אסף זוהר אמר כי מוסיקאים-מבצעים רבים חייבים את תחילת הקריירה שלהם למלר, שהזמין אותם להופיע בעודם נערים עם תזמורת רמת גן, כאשר ניצח עליה. "אני עצמי התחלתי כך וגם הפסנתרן דניאל גורטלר", אמר זוהר.

בשנות ה-70 החל מלר לפרסם גם שירים, שרבים מהם הופיעו בספרים בהוצאת ירון גולן, המו"ל שמת גם הוא בשבוע שעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ