פרנסואה פינו יהפוך בית מכס בוונציה למוזיאון

המיליארדר ואספן האמנות הצרפתי הבטיח להציג במקום את רובן של 2,000 יצירות האמנות שבבעלותו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המיליארדר הצרפתי פרנסואה פינו ישפץ בית מכס ישן ונטוש הניצב בפתח התעלה הגדולה של ונציה. המקום ייהפך למוזיאון לאמנות עכשווית.

על שיפוץ המבנה ניטשה תחרות עזה בין פינו - אספן האמנות הצרפתי העשיר ביותר, שהאימפריה העסקית שלו כוללת את בית המכירות כריסטיס, את בתי האופנה גוצ'י ואיב סן לורן ושלוש רשתות בתי כלבו - לבין קרן גוגנהיים. פינו, המחזיק באוסף של כ-2,000 יצירות אמנות עכשווית, הבטיח להציג את רובו בבניין מן המאה ה-17.

בית המכס, שצורתו משולשת והוא צופה אל ארמונו של הדוג'ה ליד פיאצה סן מרקו, ישופץ בניצוחו של האדריכל היפאני טדאו אנדו בעלות המוערכת ב-26 מיליון דולר. על פי התוכנית, ייפתח המוזיאון בעת הביאנלה של ונציה ב-2009.

בתחרות על השיפוץ היו מעורבים כסף, אמנות ופוליטיקה. שתי ההצעות - של פינו ושל קרן גוגנהיים - נראו שוות ערך ואף נפוצו שמועות על פרויקט משותף. אבל אם אכן היתה תוכנית כזאת, היא התנפצה לאחר שאחד מתומכי הגוגנהיים, אלברטו ריגוטו מבנק ABM, תקף את פינו וכינה אותו "רוכל" בראיון ל"לה מונד". לאחר ניצחונו במה שכונה ב"לה פיגארו" "הקרב על ונציה", הודיע פינו כי הוא מקווה לשתף פעולה עם גופים אחרים בעולם האמנות העכשווית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ