רומיאו ויוליה על המרפסת בטוקיו

המלט, ריצ'רד השלישי וגיבורים שייקספיריים אחרים נהפכים לדמויות מאנגה יפאנית

איתמר זהר
איתמר זהר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
איתמר זהר
איתמר זהר

חובביו של ויליאם שייקספיר מעדיפים כנראה לראות את יצירותיו על במות התיאטרון. השילוב של כתביו עם קומיקס יפאני עשוי להיראות בעיניהם כחילול הקודש. עם זאת, יש כאלה שסבורים שזהו רעיון צבעוני ומרענן למחזות שנכתבו כבר לפני מאות שנים, אבל עדיין נעשים להם עוד ועוד עיבודים תיאטרליים וקולנועיים.

בית הוצאה בריטי חדש, סלף מייד הירו, עומד להוציא "מאנגה שייקספיר" - גרסאות מודרניות מצוירות של מחזות שייקספיריים בסגנון אנימציה יפאנית. את הדמויות, בעלות עיניים גדולות ואפים קטנים וילדותיים, יציירו אמני מאנגה מנוסים.

על פי בי-בי-סי, החוברות הראשונות שייצאו לאור, כבר בסתיו הקרוב, יהיו של "המלט", "רומיאו ויוליה", "הסערה" ו"ריצ'רד השלישי". בעתיד, מבטיחים בהוצאה, אמורות לצאת יצירות נוספות.

עלילת גרסת המאנגה של "המלט" תתרחש ב-2017. נסיך דנמרק יחיה בעולם עתידני שהתחממות מזג האוויר כבר החריבה בו כמעט כל חלקה פנויה. קוראיו המסורים של שייקספיר, שנולד ב-1564 ומת ב-1616, יופתעו אולי כשיתברר להם שהמשפט המצוטט ביותר של המלט, המתחיל ב"להיות או לא להיות, זו השאלה", יקוצר. הגיבור המיוסר, השקוע בלבטיו, ידלג על כמה מלים. הוא גם ישתתף בקרבות היאבקות עם יריביו המרושעים. אמה ויצ'לי, שיצרה את גרסת המאנגה שלו, מספרת שכבר בילדותה חלמה לצייר את המלט בקומיקס.

המלט לא יהיה הדמות השייקספירית היחידה שתעבור שינויים בעולם החדש של שנות האלפיים. "רומיאו ויוליה" יעברו מן העיר האיטלקית ורונה אל יפאן המודרנית. האם אהבתם האסורה של שני הצעירים תתקבל בהבנה בטוקיו? סוניה ליאונג, חברתה של ויצ'לי, שגרה כמוה בקיימברידג', משוכנעת שכן. היא יצרה את הגרסה המצוירת של "רומיאו ויוליה".

בעיר שלהן, היא אומרת בהתפעמות, יש לפחות שמונה יוצרי מאנגה יפאנית. אין עוד ערים בריטיות שבהן הקומיקס הזה פופולרי כל כך. אמה היילי מבית ההוצאה לאור סלף מייד הירו משוכנעת כי הציבור יגיב בחיוב. כבר עכשיו, היא אומרת, יש התלהבות בקרב הציבור. הרעיון מצא חן בעיני מורים לספרות, אבל הם לא היחידים. במפתיע, היא מוסיפה, אפילו בתיאטרון האולד ויק וברויאל שייקספיר קומפני, שם אמורים לכאורה להתייחס לרעיון בבעתה, מחשש לפגיעה בדמות המזוהה עמם, היו תגובות חיוביות. עם זאת, היא בטוחה שלא כולם יראו זאת בעין יפה.

סלף מייד הירו אינו בית ההוצאה היחיד שמבקש להפיח חיים חדשים ביצירותיו של שייקספיר. בית הוצאה חדש נוסף, קלאסיק קומיקס, יוצר גרסאות מצוירות צבעוניות, אבל מתמקד בתחילה ב"מקבת" וב"הנרי החמישי". עם זאת, בהוצאה אומרים כי הכיוון שלהם שונה לחלוטין מזה של יוצרי המאנגה. מקבת, החי ב-1040, מתואר על פי הוצאת קלאסיק קומיקס כ"אחת היצירות הגדולות ביותר של השירה" ודמותו בין דפי חוברת הקומיקס מאפשרת "מבט חדש על הגאונות של יוצרו".

קארן ונבורן מבית ההוצאה אומרת כי הרעיון מאחורי הוצאת חוברות קומיקס של שייקספיר הוא חינוכי. שייקספיר, היא מבטיחה, לא יהיה היוצר היחיד שיצירותיו ייהפכו למצוירות. גם הדמויות הספרותיות של צ'רלס דיקנס והאחות שרלוט ואמילי ברונטה יעלו בקרוב על דפי החוברות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ