בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דיוקן של כובש

"מעשה מדינה", שתיפתח הערב בגלריה של בית הספר מנשר בתל אביב, מנסה לספר את ההיסטוריה של הכיבוש באמצעות 600 תצלומים

תגובות

לא מעט תערוכות ואירועים ציינו בשבוע החולף 40 שנה למלחמת ששת הימים. חוני המעגל הציג על מאות אוטובוסים גלויות ישנות מהמלחמה תחת הכותרת האירונית "40 שנה לניצחון". בבניין ברח' רוטשילד בתל אביב נפתחה תערוכה משותפת לדוד טרטקובר, מיקי קרצמן, גדעון לוי ולהב הלוי, ובה 40 יצירות שמציינות "40 שנות כיבוש". בבית האמנים בירושלים נפתחה תערוכת הענק "דור המדבר", ובה עבודות של אמנים ישראלים ופלשתינאים היוצאים "נגד הכיבוש ובעד שלום צודק". העיתון המקוון "מארב" (בעריכת יונתן אמיר) מתייחס בגיליון החדש שלו לתערוכה "גבולות", שהתקיימה במוזיאון ישראל ב-1980 ועסקה בהשפעת המצב הפוליטי על יצירתם של אמנים מקומיים.

"מעשה מדינה", שתיפתח הערב בגלריה של בית הספר מנשר (רח' דוד חכמי 18, תל אביב), היא הגדולה בתערוכות לציון 40 שנה למלחמה ההיא. "תערוכה בסדר גודל מוזיאלי", הגדירה אותה האוצרת אריאלה אזולאי. אזולאי מנסה לשרטט את שנות הכיבוש באמצעות 600 תצלומים, שנאספו ממקורות ישראליים ופלשתיניים, פרטיים וממשלתיים. התצלומים תלויים בצפיפות רבה, והם מלווים בטקסטים.

בניגוד לדעה הרווחת, שלפיה ההתקוממות החלה רק בשנות ה-80, אזולאי מנסה להראות שהיא החלה הרבה קודם לכן. בניגוד לתפישה הגורסת שההסמלה בדיכוי ההתנגדות החלה עם פרוץ האינתיפאדה הראשונה, אזולאי מציגה כיבוש מתמשך שהחל כבר לאחר המלחמה ובא לידי ביטוי בהרס ובמחיקה של כפרים ושכונות פלשתיניות, עושק של אדמות, הקמת התנחלויות, העסקה נצלנית של ילדים ואלימות כלפי פועלים פלשתינאים בתחומי הקו הירוק.

אזולאי רוצה "לספר את ההיסטוריה מתוך התצלומים עצמם ולא לחזור על הכרוניקה המוכרת של אירועים מרכזיים בתולדות הכיבוש". עם זאת, נדמה שהדימוי המוכר חוזר על עצמו אז והיום: מעצרים, השפלה, התעללות, חיפוש, מחסומים, תורים לעבודה, ילדים פגועים. אבל אזולאי לא מסתפקת בכך. היא מצמידה לתצלומים טקסטים שונים שבאים לספר סיפור, לעורר שאלות, לחוות דעה. דווקא הטקסטים האלה פוגעים בעוצמת הדימוי ועלולים ליצור התנגדות למספרי הסיפור.

הדבר בולט במיוחד בתצלום של חייל העומד עם נשק ומחייך למצלמה. מאחוריו, על הרצפה, יושבים כמה עצורים פלשתינאים. כיתוב התמונה, המציין כי זהו "דיוקן של כובש", פוגם באפקטיוויות שלה ואין בו צורך. הקושי שיוצר הדיוקן הזה, בעיני הצופה, נובע מהעובדה שהוא גם משקף לו את עצמו.

• • •

תערוכות נוספות שנפתחות השבוע:

בית האמנים בתל אביב (אלחריזי 9). בשבת ייפתחו שבע תערוכות. התערוכה המרכזית, "גן פתוח, גן העצמאות לכולם", מציגה פנים שונות של גן התל-אביבי הידוע בעיקר כמקום מפגש של הקהילה ההומואית. משתתפים: שי איגנץ, נעמי בריקמן-סלבוסקי, הלן ברמן, אורי גרשוני, מאיה כהן-לוי, תמר מסג, גלית ראוכוורגר, פסח סלבוסקי, יאן ראוכוורגר, אריאלה שביד, יואב שמואלי, נורית שרת ומרדכי גלדמן, שאצר את התערוכה.

בתערוכה "הצד האפל של הפומפייה" מציגה פראנס לבה נדב תצלומים שמתייחסים למסורת הצילום של טבע דומם (אוצרת: איילת השחר כהן); "ניקבה" של נירית מיטרני כוללת תצלומים ואובייקטים; ב"התחפרות" מציגה איריס יעקב ציורי שמן צבעוניים וגדולי ממדים (אוצרת: רז סמירה); "שטחים אפורים" של עמית ברוך כוללת סדרת ציורי נוף (אוצר: דניאל כהנא-לוינזון); ב"נושאים ווריאציות" של גרשון רנרט מוצגים ציורים מופשטים; וב"נגד הזרם" עוסקת מיכל וייזר במקומה של האשה בקיבוץ (אוצר: כהנא-לוינזון).

גלריה הפירמידה (נחום מילר 6 חיפה). התערוכה "פירמידה בתוך פירמידה" של יחזקאל ירדני, שתיפתח בשבת, עוסקת בצורה של הפירמידה, "הצורה היציבה המלווה את התרבות האנושית משחר ימיה", נכתב בדף התערוכה. בנוסף לציורים מציג ירדני פלטת צייר עשויה בטון וצבע בממדי ענק וכן עבודה שנוצרה בהודו.

תצלום של ורדי כהנא במוזיאון תל אביב
גלריה טבי דרזדנר (אחוה 24 תל אביב). תערוכה של אלעד קופלר, "הייאוש נעשה יותר נוח", תיפתח בשבת. "הציור של קופלר מציע כאוס שמגיע ממקום של משחקיות, של ממזריות, של מיקח, של ניסוי ומעידה", נכתב בדף התערוכה.

מוזיאון חצר היישוב בירושלים. השבוע נפתחה תערוכה לציון 40 שנה לאיחוד ירושלים ובה עשרות תצלומים עכשוויים של ברוך גיאן שנעשו בעקבות רישומים, ציורים ותצלומים של אמנים בתחילת המאה ה-20: ציורים של מירון סימה וגרטה קרקאור וולף, חיתוכי עץ של מוניה לנטנט ותצלומים של אפרים דגני, יעקב בן דוב ואחרים. אוצרת: גליה גביש.

הספרייה העירונית, בית יד לבנים הוד השרון (השחר 14). היום (חמישי) נפתחת התערוכה "לפיצקי יש 2 בתים" ובה איורים של עירית רבינוביץ וטקסט של איציק שארף ורובי גת לספר ילדים בשם זה. הספר מתאר את חייו של פיצקי, ילד שחי בשני בתים.

הגלריה בקיבוץ נען. התערוכה "מרחב מוגן" של גדעון פרי תיפתח בשבת ובה ציורים שמורכבים מנושאים קלאסיים: ציורי נוף, טבע דומם, דיוקן עצמי ודמויות. "העבודות המוקדמות מתייחסות לנוף בצורה מסורתית ויש בהן התבוננות רומנטיות, ואילו הציורים המאוחרים מתארים שבר ופירוק של נוף זה", כותב האוצר יובל כספי.

גלריה עשרים וארבע (גורדון 28 תל אביב). מחר (שישי) תיפתח התערוכה הקבוצתית "כל אחד והאחר" ובה עבודות של דורית סירקס, שמציגה ציורי מטמורפוזה, יאנה גינזבורג שמציגה ציורי נוף עירוניים גשומים וקודרים, ומרלין יסמלון שמציגה ציורים ובהם דימויים שעשויים במכונת תפירה.

עבודה של פראנס לבה נדב בבית האמנים בתל אביב
פאב הסקאצ' (דרך הים 8 חיפה). חברי קבוצת "בלוק(ה)" מתחילים מהיום (חמישי) בשורה של תערוכות יחיד לחברי הקבוצה. הראשונה במציגים היא אורנה בן פורת. חברים אחרים בקבוצה: ערן אוריון, איילת אפק, אפרת לוין, שחר סיוון ויותם קופפרברג.

גלריית הבית המשותף. "שיפוץ כללי" היא התערוכה השנייה שנפתחת, ביום ראשון, בשתי ויטרינות שמוצבות בבתים משותפים בצפון תל אביב: בדיזנגוף פינת מלאכי 1 ובסוקולוב 69. משתתפים: הדר שלום, יאנה סמולריק, תמיר שחר ואהוד שחורי. אוצר: זיו תדהר.

גלריה גורדון (בן יהודה 95 תל אביב). שתי תערוכות נפתחות היום (חמישי): התערוכה "פורום ודיונה" של יעקב דורצ'ין כוללת סדרת פסלי ברזל מגולוון שנוצרו בשנה האחרונה. הם מסמנים פרק חדש ביצירתו של דורצין, אך גם מזכירים את עבודות האלומיניום שלו משנות ה-70. התערוכה של מיכאל דרוקס כוללת עבודות מוקדמות מהשנים 1965-1982 (אוצרת: שלומית ברויר).

מוזיאון תל אביב (שד' שאול המלך 27). התערוכה "משפחה אחת" של ורדי כהנא תיפתח מחר (שישי) ובה תצלומים משפחתיים של המשפחה המורחבת והמשפחה שלה, שמציגים "סיפור ישראלי-יהודי טיפוסי ומקיף", כותבת האוצרת נילי גורן.

מוזיאון הכט באוניברסיטת חיפה. במסגרת מושב חבר הנאמנים ה-35 של האוניברסיטה נפתחה השבוע תערוכה של מקס ליברמן, אחד האמנים היהודים-גרמנים הבולטים שמת בגרמניה ב-1935. בתערוכה, שאצר סורין הלר, מוצגות כ-40 עבודות קטנות ובהן המוטיווים הבולטים ביצירתו: דיוקנאות שלו ושל בני משפחתו ותיאורים ריאליסטיים של חיי איכרים הולנדים.

מוזיאון ארץ ישראל (לבנון 2 תל אביב). התערוכה "שנייה, שנייה" של איתי נוי, זוכה פרס אנדי לשנה זו, תיפתח ביום שלישי. בתערוכה שעונים חדשניים המציגים מבט מיוחד על מושג הזמן. אוצר: טל זלצמן.

הגלריה בקיבוץ בארי. שתי תערוכות של שתי בוגרות צעירות של המדרשה ייפתחו בשבת: "פיפי כחול" של שרי גולן ו"Familylike" של קרן-לי רוזן-טל. שתי התערוכות עוסקות במעבר מעולם תמים וילדותי לכאורה לעולם אלים, מטריד ומאיים. אוצרת: זיוה ילין.

מוזיאון וילפריד ישראל, קיבוץ הזורע. בשבת תיפתח התערוכה "באטיק - מבחר עבודות" של ברכה גיא, ובה יריעות טקסטיל צבועות בטכניקות עתיקות (אוצר: ישעיהו גבאי).

האוניברסיטה הפתוחה ברעננה (רבוצקי 108). ביום שני תיפתח התערוכה "ישראליות חזותית" ובה דימויים שמבטאים ישראליות על כל גווניה. בתערוכה כ-60 יצירות של אמנים מדורות שונים ואסכולות שונות, בהם משה גרשוני, שיר שבדרון, דויד ריב, דרורה דומיני, דניאל שושן, דוד טרטקובר, דגנית ברסט, אריאן ליטמן כהן, פנחס עשת, אלי שמיר, דוד וקשטיין, אבנר בר חמא ואבי גנור. אוצר: אליק מישורי.

ועוד. שלוש תערוכות נפתחות היום (חמישי) במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב: "כולם רוקדים" של אילנה שוורץ טרקל, "שברים" של משה משולם ו"מאותה הבאר" - עבודות פיסול של בוגרי בית הספר לפיסול "בסיס". אוצר: אודי רוזנוויין. בספריית בית אריאלה בתל אביב (שד' שאול המלך 25) תיפתח היום תערוכה של אמני נייר, "ברוך שעשני אשה". בבית הירוק באוניברסיטת תל אביב (ג'ורג' וייז 24) תיפתח בשבת התערוכה "בקצב הפלמנקו" של ג'ורדנה די קסטרו (אוצר: גיא עולמי). בשבת תיפתח בגלריה בקיבוץ שפיים תערוכת תצלומים של רונית פורת. בגלריה עמליה ארבל בתל אביב (שער ציון 3) תיפתח בשבת התערוכה "בראשית" של פנינה נאדל.

שיח גלריה. בגלריה של קיבוץ גן שמואל יתקיים מחר (שישי) בשעה 11:00 שיח גלריה עם צביה כהן ועפרה שורץ מירמן במסגרת התערוכה "תמונה שווה אלף מלים". בגלריה של בצלאל בתל אביב (סלמה 60) יתקיים ביום ראשון בשעה 20:00 דיון על התערוכה "דבר, דבר" של נחום טבת במוזיאון ישראל. את האירוע תנחה אוצרת התערוכה שרית שפירא, וישתתפו בו פרופ' טיירי דה דוב, פרופ' רולנד ג'ונס, ד"ר אלי פרידלנדר וד"ר חגי כנען. למחרת באותה שעה תתקיים בגלריה של בצלאל הרצאה של פרופ' דה דוב על עבודתם של מרסל דושאן ומאנה.תצלום של אריאלה שביד בבית ספר מנשר בתל אביבתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו