הגשר בין התיאטרון למחול

* יורם בוקר, שהיה תלמידו של מרסל מרסו, מספר על תרומתו לעולם הבמה

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

בשנותיו האחרונות בפאריס היה מרסל מרסו אדם בודד וחולה. שמו של האיש עם הפנים הצבועות בלבן עדיין הלך לפניו, אבל הוא מיעט להופיע והפנטומימה בסגנון מרסו איבדה מקסמה; כך מספר יורם בוקר, תלמידו לשעבר.

מרסו היה המאסטר של בוקר, שנשבה בקסמו מאז היותו בתנועת נוער בפאריס והמשיך עם להקת הפנטומימה שלו עם קלוד קיפניס, שהיה בעצמו גם מתלמידיו של מרסו. "בעצם רציתי להיות שחקן", אומר בוקר, "והתחלתי עם פנטומימה בגלל מרסל מרסו. כשראיתי בפאריס מה הוא עושה, הייתי המום ורציתי לעשות כמותו".

תחילת הקשר בין השניים היתה דווקא בישראל. בוקר עלה לארץ בתחילת שנות ה-60 ונפגש עם מרסו היהודי ב-1962 כשהאחרון בא לביקור. "הוא הזמין אותי לבוא אליו לפאריס. נסעתי, כמובן, ובסטודיו שלו בפאריס פגשתי סטודנטים מכל העולם. אני זוכר שפגשתי את רולן פטי ואת אשתו, הפנטומימאית הנהדרת זיזי ז'אנמר. למדתי אצלו שנתיים ומאז נשארנו בקשר. נפגשנו בכל ביקור שלי בפאריס ובכל פעם שהוא בא לארץ.

"בפעם האחרונה שהיה כאן, לפני כ-15 שנה, הזמנתי אותו להעביר שיעור באוניברסיטת תל אביב. הרבה מאוד סטודנטים באו להרצאה - האולם היה מלא עד אפס מקום. הוא אהב לדבר על פנטומימה. לא היה שתקן. בביקור שלי בפאריס לפני שלוש שנים ראיתי אותו בפעם האחרונה. הוא היה די מדוכא. הפנטומימה בסגנונו כבר לא משכה יותר. הכיוון המועדף היה בסגנון וידיאו קליפ, דברים בקצב.

"הבעיה", מוסיף בוקר, "היא שהרבה ניסו לחקות אותו אבל בעצם לא המשיכו לחפש ולפתח את השפה שלו, לא חיפשו חידושים, וזה גרם להתנוונות הסגנון הספציפי הזה. אני המשכתי עם מורים אחרים, שיניתי כיוון, חיפשתי דרך משלי, עשיתי הרבה ניסיונות. הבנתי שלחקות את מרסו זה טיפשי, זה בלתי אפשרי, כי מרסל מרסו יש רק אחד".

מה היתה תרומתו לעולם הבמה?

"הוא יצר דמות חדשה שהיתה סינתזה של הדמות של צ'פלין עם הפנטומימה הלבנה של פיירו מהקומדיה דל ארטה עם תנועות הידיים של אילמים חירשים. עם הדמות הזאת, ביפ, הוא נדד בכל העולם ושימש מקור השראה. הוא פרץ דרך באמנויות הבמה, בכך שהכניס את הפנטומימה למודעות של יוצרים בתיאטרון ובמחול. למעשה, הוא הכניס למודעות שהתיאטרון אינו רק דיאלוג והמחול אינו רק תנועה, והוא היה הגשר ביניהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ