דירוג חדש לאיכות התזמורות

קאמרטה והסימפונית ראשון לציון עלו לדרגה הגבוהה ביותר

חגי חיטרון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חגי חיטרון

משרד התרבות פירסם את הדירוג החדש של איכות התזמורות בישראל, ובשמו הרשמי: "דירוג רמת הביצוע". את הדירוג קבעה ועדת בודקים של המדור למוסיקה, בראשות עו"ד איתן הברמן.

הבודקים האזינו בחודשים האחרונים לכל התזמורות, יותר מפעם אחת, בחזרות ובקונצרטים פומביים. במקרים מסוימים נעשתה הבדיקה באולם שאינו אולמה הקבוע של התזמורת הנבדקת אלא באולם שהתזמורת עצמה בחרה להישמע בו, מסיבות אקוסטיות.

בדירוג החדש יש ארבע רמות, לעומת שלוש בדירוג הקודם, והן: 5 ("מצוין"), 4 ("טוב מאוד"), 3 ("טוב"), 2 ("נאות"). בדרגה הגבוהה הוצבו ארבעה גופים: התזמורת הפילהרמונית, תזמורת קאמרטה, תזמורת ראשון לציון ואנסמבל המאה ה-21; אחרי אלה, בדרגה 4, הוצבו התזמורת הסימפונית ירושלים, התזמורת הסימפונית חיפה, תזמורת סינפונייטה, התזמורת הקיבוצית, סולני תל אביב; בדרגה 3 נכללות תזמורת הבארוק, התזמורת הקאמרית הישראלית, סימפונט, תזמורת אשדוד, תזמורת הבמה. שום תזמורת לא סווגה כמנגנת ברמה "נאותה" בלבד.

השינויים הבולטים, מבחינת ההייררכיה הקבוצתית (ולא מבחינת שם הקטגוריה), לעומת הדירוג הקודם, הן העלאת תזמורת קאמרטה והתזמורת הסימפונית ראשון לציון לקטגוריית האיכות הגבוהה ביותר ("מצוין"), ועלייתן של התזמורת הקאמרית הקיבוצית ושל סינפונייטה לקבוצה השנייה ("טוב מאוד"). תזמורת הבארוק, שבדירוג הקודם היתה בקבוצה השנייה, ירדה לקבוצה השלישית.

במשרד התרבות מעריכים שהשינויים במיקום ישפיעו על התמיכה הכספית שתקבל כל תזמורת בגין שנת 2007 באחוזים ספורים בלבד. בעתיד יועלה כנראה משקלו של מרכיב האיכות במכלול הקריטריונים הקובעים את חלקה של כל תזמורת בעוגת התמיכה השנתית.

עם ועדת הבודקים בתחום המוסיקה השנה נמנו המוסיקולוגים איתן אביצור, מיכל זמורה-כהן (במקצת הבדיקות), יהודית כהן, דניאלה רבינוביץ', יהואש הירשברג והרי גולומב; הכנר מנחם ברויאר והחלילן אורי שוהם; המלחינים רון וידברג, מנחם ויזנברג ושמעון כהן; הפסנתרנית עדית צבי; העיתונאי ויקטור ליכט; אנשי קול המוסיקה שלמה הד ודני אורסתיו. הליך הבדיקה נקבע בפברואר, בעקבות דיון שגם התזמורות עצמן השתתפו בו, ולתזמורות היתה השפעה גם על איוש הוועדה. רוב חברי ועדת הבדיקה, אמר עו"ד הברמן, יפעלו גם בבדיקות איכות הנגינה שייעשו ב-2008.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ