הסרט "נאום המלך" ראוי לכתר

הצילום, הדיאלוגים ובעיקר הופעתם של השחקנים הראשיים. "נאום המלך" מבוים בקפידה ואינו נופל במלכודות נוסחתיות

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

בית המלוכה הבריטי בוודאי מרוצה מאוד מ"נאום המלך" וההצלחה הבינלאומית של הסרט המועמד ל-12 פרסי אוסקר. סוף סוף, סרט שמתייחס להיסטוריה של בית המלוכה במאה הקודמת מתוך כבוד ובאהדה רבה.

הסרט, שכתב דייוויד סיידלר וביים טום הופר, אמנם אינו מתייחס לבית המלוכה בחגיגיות יתר, ומפעם לפעם אף חושף בו סדקים; אבל דווקא ההיבטים האלה שלו מבליטים עד כמה החיבה לבית המלוכה שולטת בו והיא זו שמאפשרת לסיידלר ולהופר להציג את אחד מסיפוריו במאה הקודמת לא מתוך עמדה של ריחוק אלא של קירבה אנושית דווקא.

"נאום המלך" אינו מתכוון לומר שבני משפחת המלוכה הבריטית הם אנשים כמונו; להיפך אפילו. אמירה שכזאת היתה ממתנת את האטרקציה הטמונה בו. אבל השילוב בין העדר חגיגיות יתר לאהדה המופגנת בסרט מאפשר לסיידלר ולהופר להשתמש בסיפורו של המלך ג'ורג' השישי, שהתגבר על גמגומו בעזרת מטפל אוסטרלי, כדי להציג דרמה בעלת אלמנטים קומיים, המסתמכת על אחת הנוסחאות העלילתיות הבסיסיות והאהודות ביותר, זו שמתארת כיצד אדם אחד מתגבר על קשייו ומממש את הפוטנציאל שבו בעזרת אדם אחר.

אין זה משנה אם הדרמה היא של אדם מן היישוב או של בן מלוכה. הסיפור כמעט תמיד עובד, כל עוד אינו נוסחתי מדי - וב"נאום המלך" הוא לא - גם אם כמעט תמיד ידוע מה יהיה המסלול התסריטאי שינחה אותו מקושי למשברים שיעכבו אותו ואז לניצחון.

ב"נאום המלך" הסוף ידוע מראש אף יותר מבסרטים אחרים מהסוג הזה. כל מי שמכיר מעט מתולדות בריטניה במאה הקודמת יודע לאיזה נאום מתייחס הסרט ומה היה המועד שהמלך ג'ורג' השישי נשא אותו והצליח לחזק את המוראל של עמו.

אלברט (קולין פירת), הדוכס מיורק, המכונה ברטי, הוא בנו הצעיר של המלך ג'ורג' החמישי. הוא סובל מגמגום שתוקף אותו בעיקר כאשר הוא מוכרח לשאת נאום פומבי. לעומת גיבור סיפורו הידוע של רודיארד קיפלינג, הוא האיש שלא רצה להיות מלך.

ברטי, בעזרת אשתו התומכת אליזבת (הלנה בונהם קרטר), ניסה להתגבר על הגמגום הזה בעזרת מטפלים שונים, אבל כולם נכשלו, אף שזכו בתמורה בתוארי אצולה. ב-1934 שמעה אליזבת על המטפל האוסטרלי ליונל לוג (ג'פרי ראש, שהיה גם אחד המפיקים בפועל של הסרט), ששיטותיו בטיפול בליקויי דיבור אינן מסורתיות. הפגישה הראשונה בין השניים, שבה אליזבת מתחזה לגברת ג'ונסון ולליונל אין מושג מיהי ומיהו הבעל שבשבילו היא מבקשת עזרה, היא אחת המוצלחות והמשעשעות בסרט.

ברטי, המתוסכל מכישלון הניסיונות הקודמים לסייע לו, ולכן מלא בכעס אצור, מתנגד תחילה ומתרעם על שיטותיו הלא קונבנציונליות של ליונל. אבל מובן שהוא מתרצה עם הזמן ובהדרגה גם מתפתח קשר חם בין המטפל והדוכס שנהפך בעל כורחו למלכה של בריטניה שלוש שנים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. זה קורה בעקבות מותו של אביו המלך (מייקל גמבון) ופרישתו של דייוויד (גאי פירס), יורש העצר, מכהונת המלך לטובת החיים לצד האשה שהוא אוהב, כפי שהוא הכריז בנאום ידוע, גרושה אמריקאית ששמה ווליס סימפסון.

הסרט מבקש לתת הסברים פסיכולוגיסטיים לגמגומו של ברטי (כפי שליונל מתעקש לכנות אותו גם אחרי שהוא מוכתר למלך) ובראשם העובדה שגדל אצל הורים שמעולם לא הביעו בו תמיכה או הראו לו חיבה (את המלכה מרי, אמו של ברטי, מגלמת קלייר בלום, שב-1952 היתה לכוכבת בעקבות הופעתה בסרטו של צ''רלי צ'פלין "אורות הבמה"). אין זה מעמיק במיוחד, אבל זה מראש לא סרט שחותר לעומק פסיכולוגי. ההנאה היא מתיאור הידידות שמתפתחת בין שני האנשים השונים כל כך - המלך, המודחק מכל בחינה אפשרית כמעט, וליונל, שהוא שחקן שייקספירי מתוסכל. ובעיקר, ממעקב אחר מהלכיה של העלילה מכישלון לתסכול ולהצלחה.

את הסרט ביים טום הופר, שביים סדרות טלוויזיה בעלות אופי מסורתי ובהן הסדרה האמריקאית "ג'ון אדמס" שזכתה בפרסים רבים. הוא מבוים בקפידה הצפויה, אבל בלי שזו תשתלט על הסרט כפי שקורה לעתים בסרטים בריטיים תקופתיים עשויים היטב.

להצלחה תורמים הצילום של הסרט, שגוני החום שולטים בו, הדיאלוגים הכתובים היטב, ובעיקר הופעתם של שלושת השחקנים הראשיים: ג'פרי ראש, הלנה בונהם קרטר ובעיקר, קולין פירת, שהופעתו המיומנת משדרת היטב את תחושות התסכול והזעם של הדמות, וגם את התעוזה ויצר ההרפתקנות שלה.

"נאום המלך". בימוי: טום הופר; תסריט: דייוויד סיידלר; צילום: דני כהן; מוסיקה: אלכסנדר דספלה; שחקנים: קולין פירת, ג'פרי ראש, הלנה בונהם קרטר, דרק ג'קובי, גאי פירס, מייקל גמבון, טימותי ספול, ג'ניפר איל, קלייר בלום

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ