איתמר זהר
איתמר זהר

הבמאי פרנסיס פורד קופולה יוצא נגד הדעה הרווחת שלפיה אמנים צריכים להרוויח כסף מיצירתם. בראיון מדובר שהופיע באתר the99percent.com, אמר הבמאי האמריקאי בן ה-71 ("אפוקליפסה עכשיו", "הסנדק") כי "צריך לזכור שרק במאות השנים האחרונות אמנים החלו להרוויח כסף על יצירתם. לפני כן היה להם פטרון - מלך, אפיפיור, כומר או דוכס - שהם עבדו בשבילו. או שהיתה להם עבודה נוספת. לי יש עבודה נוספת. אני מביים סרטים. איש אינו אומר לי מה לעשות. אבל את הכסף אני מרוויח מתעשיית היינות, מהיקב שיש לי. אני עובד בעוד עבודה וקם בחמש בבוקר כדי לכתוב תסריט".

קופולה, שהתראיין החודש לרגל השתתפותו בפסטיבל הקולנוע במרקש שבמרוקו, אמר עוד כי "הרעיון הזה, שלפיו להקה כמו מטאליקה, או כל זמר אחר, יהיו עשירים, כבר אינו מציאותי. כי אנחנו נכנסים לעידן חדש שבו האמנות תהיה חופשית לכולם. יכול להיות שהסטודנטים צודקים ויש להם הזכות להוריד באינטרנט שירים וסרטים. אני מניח שיהיו כאלה שירצו לירות בי אחרי אמירות כאלה, אבל מי אמר שאמנות צריכה לעלות כסף? בזמנים קדומים יותר, לפני מאתיים שנה, אם מלחין רצה להרוויח כסף היה עליו לנסוע להופיע עם התזמורת שלו ולהיות גם המנצח. לא היו אז הקלטות. לא היו אז תמלוגים על הקלטות - לכן אני אומר, נסו להפריד את החיבור בין קולנוע לבין הפרנסה ממנו. כי יש עוד דרכים מסביב".

הבמאי והמפיק המוערך לא דיבר רק על קולנוע ומוזיקה, אלא גם על ספרות. "פעם קראתי קטע מתוך דברים שכתב הסופר הצרפתי בלזאק. הוא תיאר כי סופר צעיר העתיק מספרו. ?הדבר כמעט גרם לי לבכות מרוב אושר', כתב בלזאק, ?כי שמחתי כל כך על כך שהאיש הצעיר הזה גנב ממני'. הוא כתב שהדבר הזה משמח אותו מאוד כי הוא הופך אותו לנצחי. כי הוא יודע שגם בעוד מאתיים שנה אנשים יכירו את יצירתו". לכן, אומר קופולה, "אני קורא לסטודנטים לא לחשוש לשאול רעיונות מיצירות של אחרים".

קופולה עצמו פשט את הרגל בשנות ה-80 בגלל הפקות גרנדיוזיות. הוא זכה בחמישה פרסי אוסקר, בהם פרס על בימוי הסרט "הסנדק 2". הסרט האחרון עד כה בבימויו, "טטרו" שהוא ביים ב-2009, עלה בימים אלה בישראל. זהו סיפורו של צעיר שנוסע לארגנטינה כדי לחפש את אחיו האבוד. סרטו הבא של קופולה יהיה "Twixt Now and Sunrise" בכיכובם של ואל קילמר וברוס דרן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ