המגמה הספרותית

רננה רז במפגש עם עמוס עוז, מוזיאון חדש בסקוטלנד המוקדש לרוברט ברנס, וגם - מוזיאון חדש בסקוטלנד המוקדש לרוברט ברנס

כתבי גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי גלריה

פסטיבל השוק בקיבוץ עין השופט יתמקד בקומיקס

פסטיבל השוק בקיבוץ עין השופט יתקיים השנה ב-5 במארס. את הפסטיבל יזם בשנה שעברה נטע שפירא, חבר הקיבוץ, ומטרתו לקדם וליצור תרבות בצפון הארץ ולחבר אמנות עכשווית לקהילה המקומית של עמק יזרעאל והסביבה. גם השנה יתקיים בפסטיבל יריד ספרים של ארגון "עט לשינוי", המארגן ירידי ספרות לסופרים, הוצאות וכתבי עת עצמאיים ברחבי הארץ. לדברי בת-שחר גורמזאנו גורפינקל, מיוזמות הארגון, מטרת היריד לתת במה ליוצרים שאינם מופיעים בפסטיבלים של הוצאות הספרים הגדולות.

"המיוחד ביריד ובכנס השוק הוא שהיוצרים עומדים בדוכנים וכך נוצר מפגש ומעורבות אישית". את "עט לשינוי" הקים לפני כארבע שנים ארגון "ביקורים" שהצטרף לעמותת "בימת קדם" כדי לקדם שינוי חברתי דרך עולם הספרות.

פסטיבל השוק יכלול השנה בין השאר פאנל שיעסוק בשילוב של קומיקס וספרות בהשתתפות העיתונאי רוביק רוזנטל, הקומיקסאי זאב אנגלמאיר ומנהלת מוזיאון הקומיקס בחולון גלית גאון, השקת חוברות של כתב העת "הכיוון מזרח", הקראת שירה והפקת מילון סלנג של השפה הקיבוצית לצד הופעות מוסיקליות ועבודות מתחום האמנות הפלסטית.

מיקה תימור

רננה רז במפגש עם עמוס עוז

הכוריאוגרפית רננה רז תארח את הסופר עמוס עוז למפגש יוצרים שיעסוק ביהדות, משפחתיות וישראליות. בערב, שיתקיים ב"מרכז הבמה" בגני תקוה ב-10 בפברואר, ידונו השניים בספרו של עוז "סיפור על אהבה וחושך". כמו כן תקרין רז קטעים מסרטם התיעודי של מאשה גלוזמן ויונתן צור "ישר אל תוך השמש הקיצית" המתחקה אחר דמותו של עוז ויצירתו. לדברי רז, הדיון יתמקד בנושאים המשותפים ליצירותיהם כמו גורל העם היהודי, מקומו של היהודי בעולם וההיסטוריה של ישראל מאז קום המדינה. "דרך הקרנת חלקים מהסרט אבקש לצאת לשיחות שיתמקדו ביהדות, משפחה וישראליות ולספר לו כך גם על עצמי והיצירה שלי", היא אומרת.

מיקה תימור

מוזיאון חדש בסקוטלנד המוקדש לרוברט ברנס

מוזיאון חדש המוקדש ליצירתו של המשורר רוברט ברנס נפתח בימים אלה בעיר הולדתו אלוויי שבמחוז איירשייר בסקוטלנד. המוזיאון, שהוקם בהשקעה של 21 מיליון ליש"ט, היה אמור להיפתח כבר בינואר 2009, לציון 250 שנה להולדתו של ברנס הנחשב למשורר הלאומי של סקוטלנד, אבל הדבר התעכב במשך שש שנים בגלל בעיות במימון. במוזיאון מוצגים כ-5,000 מוצגים ובהם טיוטות של שירים, שולחן הכתיבה, התנ"ך המשפחתי ופריטים היסטוריים של המשורר שמת ביולי 1796 בהיותו בן 37. במוזיאון, שבמימונו השתתפו הממשלה הסקוטית, National Trust for Scotland וקרן המורשת של הלוטו הבריטי, יוצגו בין השאר גם תערוכות של אמנים וכותבים סקוטים המתייחסים ליצירתו. יום הולדתו של ברנס, 25 בינואר, מצוין בכל שנה בארוחות וחגיגות.

איתמר זהר

חדרי עבודה של סופרים ומשוררים בספר חדש

במשך שנה וחצי תיעדה הצלמת טלי אמיתי-טביב חדרי עבודה של סופרים ומשוררים וביקשה לשרטט דרכם דיוקן של האנשים היוצרים בהם. התצלומים מופיעים בספר "קירות ורוח" שראה אור השבוע בהוצאת עם עובד. בהמשך השנה תוצג תערוכה של התצלומים במוזיאון תל אביב. בספר, בעריכת תמיר להב-רדלמסר, מתועדים 103 חדרי עבודה ופינות כתיבה, בהם של הסופרים עמוס עוז, חיים באר, א"ב יהושע, עמוס קינן, מאיר שלו, עמליה כהנא כרמון ודליה רביקוביץ. התמונות שבספר מתעדות חדרי עבודה ופינות כתיבה בלי שהסופר נוכח בהן. בטקסט שכתבה לספר הסופרת רונית מטלון היא מציינת את האסתטיקה הישראלית הצנועה של החדרים ומכנה אותה "מכמירת לב". אמיתי-טביב, בת 58, הציגה ב-2001 בגלריה של אוניברסיטת תל אביב את תערוכת התצלומים "ספריות" שתיעדה ספריות של אוניברסיטת אוקספורד בבריטניה. לדבריה, הרעיון לפרויקט עלה לאחר שאלמנתו של הסופר משה שמיר ביקשה ממנה לצלם את חדר העבודה שלו לעטיפת ספרו. "כשצילמתי את חדר העבודה הבנתי שזה הזיכרון האחרון שיישאר אחרי שהבית יימכר", היא אומרת. "מה שהתחיל כרצון להנציח נהפך לפרויקט".

מיקה תימור

דרק וולקוט זכה בפרס ת"ס אליוט לשירה

המשורר זוכה פרס נובל דרק וולקוט הוא הזוכה השנה בפרס ת"ס אליוט לשירה. הפרס ניתן על קובץ שירים חדש שפורסם בבריטניה או באירלנד. בין המועמדים האחרים לפרס היו שיימוס הייני, גם הוא זוכה פרס נובל שאף זכה בפרס בעבר, סיימון ארמיטאג' ופיונה סימפסון. ואלרי אליוט, אלמנתו של ת"ס אליוט, העניקה לוולקוט את הפרס בסך 15 אלף ליש"ט. על הקובץ של וולקוט "White Egrets" אמרו השופטים כי הוא "מרגש וכתוב למופת". וולקוט היה מעורב ב-2009 בשערורייה, אחרי שהסיר את מועמדותו למשרת פרופסור לשירה באוקספורד משום שנטען נגדו כי הטריד מינית סטודנטיות. המשורר נולד באי סנט לוסיה שבאיים הקריביים. הוא פירסם את שירו הראשון כשהיה בן 14 וזכה בפרס נובל בשנת 1992.

אלי אליהו

קברו של היינריך פון קלייסט יעוצב מחדש במלאות 200 שנה למותו

בגרמניה החלו בחודש האחרון לציין את שנת ה-200 למותו של היינריך פון קלייסט. אמנם יום השנה למותו של הסופר, המחזאי והמשורר יחול רק ב-21 בנובמבר אבל אירועי התרבות הרבים לזכרו נפרשים על פני כל השנה וקצתם יתקיימו מחוץ לגרמניה.

רבים ממחזותיו של קלייסט, ובהם "קרב הרמן", "הכד השבור" ו"הנסיך מהומבורג", יוצגו בעיבודים חדשים בתיאטרונים בגרמניה ובשווייץ. בתחילת נובמבר יתקיים בתיאטרון מקסים גורקי בברלין פסטיבל קלייסט, ובו יועלו כל המחזות שכתב וכן עיבוד בימתי לנובלה שלו, "רעידת האדמה בצ'ילה".

כמה אירועים יהיו בעיר פרנקפורט על האודר, שקלייסט נולד בה ב-1777. במוזיאון העירוני הקרוי על שמו תוצג תערוכה חדשה, שתבחן את המוטיבים הבולטים ביצירתו לאור ההיסטוריה של תקופתו. מורשתו האמנותית של קלייסט, מחבר "מיכאל קולהאס", גם תעמוד במוקד כנסים אקדמיים שיתקיימו בגרמניה, אוסטרליה וארצות הברית. בצד זאת, תיערך תחרות לעיצוב מחודש לקברו של קלייסט ליד אגם ואנזה בברלין, שם הרג את ידידתו החולה, הנרייטה פוגל, במסגרת "הסכם התאבדות" ביניהם ולאחר מכן התאבד, והוא בן 34.

אבנר שפירא

קצר

הם היו ארבעה - הדבר, מיסטר פנטסטיק, האשה הבלתי נראית וג'וני סטורם, הלפיד האנושי - מאז 1961. אבל בשבוע שעבר נוצר קרע בין "ארבעת המופלאים" והם נאלצו להיפרד מאחד מחבריהם. ג'וני סטורם נהרג בקרב בגיליון מס' 587. "ארבעת המופלאים", שנחשבים לקבוצת גיבורי העל הראשונה שיצאה בקומיקס האמריקאי, נוצרו בידי סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

איתמר זהר

" לסופר שחי בכמה מדינות יש יתרון עצום. אפשר להבין את העולם רק אם ראית אותו מכמה צדדים" מילן קונדרה ל"ניו יורק טיימס"

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ