מוסמכת ראשונה בלימודי הביטלס

אוניברסיטה בליוורפול מציגה: תואר שני בתוכנית ללימודי החיפושיות, מוזיקה פופולרית וחברה

גרדיאן
שון מיכלס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
שון מיכלס

מרי-לו זהלן-קנדי, אזרחית קנדה בת 53, היא הראשונה בעולם שקיבלה תואר בלימודי הביטלס. זהלן-קנדי סיימה את לימודי התואר השני על הביטלס באוניברסיטת הופ בליוורפול, שבה צמחה הלהקה המפורסמת בעולם.

תוכנית הלימודים, הראשונה מסוגה בהיסטוריה, עוסקת בקומפוזיציה, בסאונד ובהשפעה התרבותית של הלהקה. "מדובר בתואר אקדמי ככל תואר אחר", אמרה זהלן-קנדי, מרצה למוזיקת פופ באוניברסיטת אונטריו בקנדה. "הוא בוחן את התפתחות הביטלס, באיזו סביבה פוליטית וחברתית הם צמחו, ומה היו ההיבטים התרבותיים שסייעו ליצור את התנאים להתגבשות הלהקה ופרסומה".

בשנת 2009 השיקה אוניברסיטת ליוורפול את התוכנית "ביטלס: מוזיקה פופולרית וחברה", הבוחנת את "משמעות המוזיקה של הביטלס בעיצוב זהות, קהלים ותעשיית המוזיקה". בתוכנית השתתפו 12 סטודנטים, בהם גם זהלן-קנדי.

"אני גאה מאוד על ההישג", אמרה אתמול. "התוכנית היתה מאתגרת ומהנה וסיפקה הסתכלות לעומק על ההשפעה שהיתה לביטלס בכל תחומי החיים, שעדיין ממשיכה במלוא עוזה". המרצה הראשי ומייסד התוכנית, ד"ר מייקל ברוקן, אמר כי "מרי-לו נהנית כעת מהיותה חלק מקבוצת חוקרי מוזיקת פופ בינלאומית".

זהלן-קנדי אמרה כי היא דוחה את הביקורת כאילו ארבעת חברי הלהקה המופלאים אינם נושא רציני דיו למחקר אקדמי. התואר "עוסק בהיסטוריה. הוא בחן את ההיסטוריה של המוזיקה הבריטית, ואת הפוליטיקה והכלכלה בבריטניה בתקופה שבה צמחה הלהקה".

הביטלס הוקמה בתחילת שנות השישים והורכבה במרבית שנות פעילותה מארבעת המוזיקאים ג'ון לנון, פול מקרטני, ג'ורג' האריסון ורינגו סטאר. לקראת סוף העשור הפסיקה הלהקה את פעילותה המשותפת.

כדי להגשים את חלומה עברה זהלן-קנדי לליוורפול והשאירה אחריה בעל ושתי בנות בקנדה. לדבריה, הכנסת האורחים שזכתה לה היתה נפלאה והיא התאהבה בעיר. "ההחלטה לעזוב את המשפחה היתה קשה ביותר, אבל זהו מקום נהדר".

זהלן-קנדי חוזרת עכשיו לארצה לחיק בעלה ושתי בנותיה. לבד מהישגה האחרון, זכתה בפרס ג'ונו ב-1983 לזמרת המבטיחה בקנדה. היא הוציאה שלושה אלבומים ומלמדת במכללת שרידן באונטריו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ