הכנות בברלין לתערוכת ענק של אמנות ישראלית

התערוכה, שתיפתח במאי, תתקיים במלאות 40 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין ישראל לגרמניה

דנה גילרמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דנה גילרמן

בשבוע שעבר ביקר בישראל נשיא גרמניה, הורסט קוהלר, לציון מלאות 40 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות. בינתיים, בברלין עובדים על תערוכת ענק של אמנות ישראלית, שתיפתח ב-19 במאי.

"זוהי תערוכת האמנות הישראלית הגדולה ביותר שהתקיימה מחוץ לגבולות הארץ", הודיע השבוע מוזיאון ישראל, ששותף להקמתה.

התערוכה, ששמה "העברים החדשים: 100 שנות אמנות בישראל", תוצג במוזיאון מרטין גרופיוס באו, אחד מאתרי התצוגה החשובים בגרמניה. המקום נבנה במאה ה-19 כבית ספר למלאכת אמנות וכחלל תצוגה.

במלחמת העולם השנייה הוא הופצץ וכמעט נהרס, ובשנות ה-80 שוקם ונהפך למוסד תצוגה מרכזי.

התערוכה, שגם היא תתקיים במסגרת אירועי 40 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים, ממומנת על ידי ממשלת גרמניה. אוצרי התערוכה - דורית לויטה, שחיה בברלין, ויגאל צלמונה, אוצר ראשי במוזיאון ישראל - מבקשים לתאר באמצעות יצירות אמנות, כלי יודאיקה, מודלים ארכיטקטוניים ופריטים ארכיאולוגיים את הזהות הלאומית והפרטית שגובשה בישראל, להבדיל מזהותם של יהודי הגולה.

התערוכה תתפרש על פני יותר מ-20 אולמות ותכלול כ-700 מוצגים, ובהם עבודות של כ-70 אמנים עכשוויים בסוגי מדיה שונים; פריטי אומנות וחפצים שנעשו בבצלאל במחצית הראשונה של המאה ה-20; סרטים מוקדמים שצולמו בארץ; יצירות של אמני ארץ ישראל המוקדמים כמו ראובן רובין, ציונה תג'ר ונחום גוטמן; מודלים ארכיטקטוניים של בניינים בערים (בעיקר בתל אביב) ובקיבוצים; וכן כרזות, מסמכים היסטוריים וארכיאולוגיים. נוסף לכך, יוצג קטע ממגילת המקדש, באורך של יותר מ-3 מטרים, שיושאל ממוזיאון ישראל.

את התערוכה ילווה קטלוג מקיף שיכלול כ-700 עמודים. לצד התערוכה יתקיימו אירועי תרבות ובהם פסטיבל סרטים ישראליים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ