בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

y9Nנ^ הש9ה ה72y^ת

גולש קשיש בן 22, שגילה עולם בלשני חדש ומופלא ברשת, פתח חלון רחב לעולמן הצר של נערות אינטרנטיות

תגובות

בפעם הראשונה שחגי גילר ראה את האותיות, המספרים והסימנים הגרפיים שהרכיבו את המלים המוזרות שהופיעו על המסך שלו, הוא חשב שמישהו אי שם ברשת חמד לצון. הוא ניסה לקרוא את הטקסטים הארוכים שמולו וניסה לחפש את הקאץ', אבל הקאץ' פשוט לא היה שם. אחרי שהוא דילג מבלוג לבלוג ונתקל שוב ושוב באותן אותיות, אותם ניסוחים ובעיקר אותו X 660וף מנד שהוא לק 0!!!!! N!^ N!^ N!ש^, הוא הגיע למסקנה שמה שהוא רואה מולו אינו פיקטיווי אלא פשוט חלון רחב לעולמן הצר של נערות אינטרנטיות מזן חדש - המושלמות.

"יום אחד נכנסתי לישראבלוג וחיפשתי משהו לכתוב עליו לבלוג שלי, ופתאום, כשהסתכלתי בעמוד הראשי של האתר, ראיתי שכל בלוג שני כתוב עם מספרים במקום אותיות", נזכר גילר ברגע המכונן שגרם לו לגלות את כישוריו כבלשן ומתרגם, "נכנסתי לאחד באופן רנדומלי וזה התחיל את הכל. בהתחלה הייתי בשוק טוטלי, אבל אחר כך הבנתי שאני צריך לעשות עם זה משהו".

מכיוון שהשפה החדשה נמצאת בימים אלה בשלב של התהוות, גילר בן ה-22 קיבל עליו את המשימה כפוית הטובה והמאתגרת לנסח לה כללים, לחקור אותה כמו אנתרופולוג ולתת לה שם. בהתחלה, בתמימותו, הוא קרא לה איברית, אבל אחרי משאל קצר בין קוראי הבלוג הנהדר שלו "שסק" (http://www.shesek.org) הוא הגיע אל השם הנכון והמתבקש של השפה החדשה והמרתקת - ה72y^ת.

"כבלשן חובב ניסיתי להבין את החוקיות שמאחורי השפה. לראות אילו תבניות חוזרות ואילו ביטויים מופיעים שוב ושוב, ועוד באותו יום ניסחתי את הממצאים בבלוג שלי. במשך שבוע שלם ישבתי וחשבתי על עוד דברים ולאט לאט ניסיתי לפענח את הצופן".

השפה החדשה, גילה גילר, אמנם מורכבת מאותיות חדשות ומעניינות, אבל אלו מספרות רק חלק מהסיפור. כדי להבין את ה72y^ת כמו שצריך, הוא רומז בבלוג שלו, צריך המלומד הסקרן להיכנס לראשן של "ילדות בנות 12 עם יכולת קשב של דג זהב מת" ולהמשיך משם. התוצאה, כמובן, NNXNת.

תרגום לשאול יהלום

בשיעור הראשון ב72y^ת למתחילים שגילר מעביר במאמר שלו הוא מתחיל בתרגום שיטתי ומנומק למשפט התקני "היום הלכתי למסיבה והיה מה זה מגניב". לכאורה, המשפט צריך להשתנות ל"ה^!0 הלכת^ למ0^2ה וה^ה Nה זה Nגנ^2", אך למעשה, כפי שהוא מסביר, הביטוי "Nה זה" מסורבל מדי ולכן ייהפך ל"Nזה" כמובן. עם זאת, גם הביטוי המודרני לכאורה "Nזה" הוא "כל כך שנת 2000 שבא למות", ולכן ייהפך ל"N!^" (Mui - מאוד בספרדית).

"בעין בלתי מזוינת", כותב גילר, המשפט נראה אולי תקני, אבל הוא לא. למה? "משום שהמשפט בא בחתיכה אחת ונראה כאילו השקיעו מחשבה בניסוח שלו... הצעד ההגיוני הבא יהיה לנסח את המשפט בצורה קצת פחות החלטית, ואם אפשר לעשות אותו אפילו פחות דומה לעברית, באמצעות הביטוי "סו לייק", שווה ערך לביטוי המיושן "כאילו". התוצאה, הכמעט סופית, נהפכת ל"0! לק ה^!0 הלכת^ למ0^2ה וה^ה N!^ Nגנ^2", אבל מכיוון שאנחנו בשנת 2005 ו"מי לכל הרוחות משתמש בביטוי 'מגניב'", הגרסה הסופית של המשפט תיהפך כמובן ל"ס! לק ה^!0 הלכת^ למ0^2ה וה^ה N!^ N!של0".

לאחר שגולש ערני פירסם קישור אל "שסק" ב"קטעי קישור" שבערוץ המחשבים של Ynet, גילר הוצף בתגובות. "האתר שלי מיועד לקהל קטן וקבוע, אבל מיד לאחר הפרסום ב-Ynet התחלתי לקבל המון מיילים עם המון תוספות, ובסופו של דבר החלטתי לאחד את כל הידע למאמר אחד גדול ?article.12) (http://shesek.org/content.php שאני עדיין מעדכן מפעם לפעם. כרגע, האלפבית החדש כולל רק תשע אותיות אמיתיות בעברית.

"בשלב מסוים", מספר גילר, "ביקשתי מחבר שיכתוב לי תוכנה שתמיר טקסטים מעברית לy^72^ת. יש לי מזל שיש לי חברים מאוד משתפי פעולה וכבר באותו יום התוכנה עלתה לאתר. אחד מהניסיונות הראשונים, והכי זכורים לטוב, היה תרגום הבלוג של שאול יהלום לשפה החדשה. הוא נבחר כי אני לא חושב שיש בלוג שיכול להיות רשמי יותר וכולל עברית צחה יותר עם ניסיון להעביר ערכים. גם בשיעורי הבית שנתתי לגולשים לקחתי טקסט של אליעזר בן יהודה שמסביר למה חשוב ללמד את הנוער דווקא בעברית, וראיתי שהרבה אנשים עבדו עליו ופירסמו את התוצאה באתרים שלהם".

Sexy Moran ענתה

ניסית ליצור קשר עם הבנות שכותבות את הבלוגים?

"ניסיתי לא ליצור קשר, כי חשבתי שלא יכול לצאת מזה שום דבר חיובי. התפתיתי מאוד לראיין אותן, אבל ויתרתי כי זה היה יכול להיגמר בדמעות. כמה אנשים ניסו להפנות את הבנות אלי, אבל עדיין לא קיבלתי תגובות".

מי הן לדעתך?

"אני מדמיין ילדות שמנת, שהן תוצר של החברה והתרבות שלהן. דוגמה טובה למישהי כזאת ראיתי באחת שענתה על השאלון השבועי של ישראבלוג שבו התבקשו הגולשים לדרג את הדברים שהכי חשובים להם בחיים. התשובות שלה היו המראה החיצוני, להיות עשיר ולהיות מושלם".

גילר מתקשה לומר בביטחון אם טרנד ה72y^ת הוא תופעה כלל ארצית, אבל סבור שהבנות שמשתמשות בשפה לא מגיעות משתיים או שלוש שכבות של חטיבת ביניים אחת. הניסיונות הנואשים של הח"מ לנסות לברר את הסוגיה בעצמו נחלו גם הם כישלון מוחלט. הנערה היחידה שהגיבה למייל שנשלח אליה היתה ילדה בת 14 שקוראת לעצמה Sexy Moran והסכימה להגיד לי רק שאני כפרע ושהיא "N!^ N!^ N!ש^ת.

"זה סוג של צורת מחשבה", אומר גילר, "חברים שלי ראו לפני כמה ימים את מדור המכתבים למערכת של 'מעריב לנוער' ודיווחו לי שיש שם שמשתמשים בסמיילים בתור סוג של תחביר הגיוני. אני חושב שזה עלול להידרדר הלאה ולגלוש מהאינטרנט לעולם האמיתי בשלב הבא, ואני כמובן תוהה איך נראה מבחן לחיבור של הבנות האלה".

אתה רואה בזה סכנה לשפה?

"אני לא חושב. אבל עדיין כל הסיפור הזה נמצא בשלב מוקדם מדי בשביל לדעת מה יקרה כשהן יתבגרו. עם זאת, אני בטוח שילדות חדשות נכנסות לעניין, ומעניין אותי מה הן יעשו כשהן יהיו גדולות. קשה לי נורא לדמיין מישהי מדברת ככה ושומרת על פרצוף רציני. אבל אצלן לדעתי זה בא בטבעיות ונראה להן תקני לחלוטין. אני יודע שאני וחברים שלי עשינו עם עצמנו ניסוי כזה, אבל אחרי כמה דקות זה עשה לנו כאב במוח".

למה לדעתך בכלל הן עושות את זה? הרי קשה יותר לכתוב ככה מאשר לכתוב עברית רגילה.

"אני חושב שזה משהו יותר גדול מזה. אני חושב שצריך לשאול מדוע הן כותבות בלוג, שבו הן אומרות כמה שהן מושלמות והכל עטוף בוורוד מנקר עיניים. הן כל הזמן מדגישות שבנות אחרות הן פקאצות מטומטמות. כשקראתי את הבלוגים שלהן הרגשתי כמו בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק, כי צפיתי מהצד בהתנהגות הקבוצתית שלהן ובהרגלי החיזור. ההתייחסות שלהן לבן זוג היא כמעט תמיד כמו התייחסות לפיסת רכוש שצריך בשביל הסטטוס.

"אם נתייחס לשפה עצמה, אני רואה בזה המשך של תרבות ה-ICQ וה-SMS. כשמתקשרים באמצעות הודעות של שורה אחת, פתאום זה הגיוני לקצר מלים ולהשתמש באותיות אחרות. זה סוג של תרבות שלא היתה פה עד לפני כמה שנים ורק בעוד כמה שנים נוכל לראות באמת מה האפקט של כל הדברים האלה".

shahar_s@haaretz.co.ilחגי גילר: "אני תוהה איך נראה מבחן לחיבור של הבנות האלה"תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו