שרת החינוך יולי תמיר הבטיחה שמשרד החינוך יעשה כל שביכולתו כדי לסייע להקמת המוזיאון לאמנות עכשווית באום אל-פחם. השרה דיברה שלשום בערב גאלה במוזיאון תל אביב שבו הוצגה תוכנית המוזיאון באום אל-פחם, שיהיה הראשון מסוגו במגזר הערבי. עוד אמרה תמיר כי היא מאמינה שהמוזיאון יהיה דרך לרומם את התרבות בישראל והביעה תקווה כי תוכל להחזיר את תיק התרבות למשרד החינוך. זהו ערב מרגש ואופטימי, אמרה, בימים שאכן חסרה לנו אופטימיות. "לא נגזר עלינו לחיות ביחד", הכריזה מול קהל גדול של יהודים וערבים, "נועדנו לחיות ביחד".

דבריה של תמיר השתלבו באופוריה הכללית ששררה באירוע, כאילו אין מחר. הסכסוך הלאומי היה תלוי באוויר, אבל הכל הקפידו לשמור אותו על אש קטנה. האולם היה מלא מפה לפה. הערב התנהל בעברית וערבית לסירוגין. האווירה היתה רב תרבותית לעילא. המשורר טאהא מוחמד עלי קרא בערבית את שירו המצמרר "נקמה" (לילך לחמן קראה את הגרסה העברית שלו), ותמיר סיפרה כי השיר תלוי במשרדה. היא הדגישה ש"אם נקרא יחד שירה טובה, ונראה אמנות טובה ונשמע מוסיקה טובה, אז נראה שאפשר גם אחרת". בין הנאומים ניגנו יפה בכלים ממזרח וממערב תזמורת הנוער המוסיקלי היהודי-ערבי בניצוח ויסאם ג'וברן ואנסמבל מוסיקה מזרחית משפרעם.

רבים מקווים שהמוזיאון יתרום לדו קיום ואחווה בין העמים. "המצב הוא לא כזה שעכשיו אנחנו עושים את השלום במזרח התיכון", אמר ראש העיר אום אל-פחם, השייח האשם עבר אל ראחמן, שדחה ביום את נסיעתו למכה כדי להשתתף באירוע, "אבל כל נקודת אור היא חשובה". המוזיאון, הוסיף, הוא מסר חשוב שיוצא מאום אל-פחם למשהו אחר. "נכון שיש אוכל טוב במסעדת ?אל באבור', אבל חשוב שחוץ מחומוס תהיה גם תרבות. יש לנו ספורט ומדע, כלכלה ועסקים, וזאת אום אל-פחם שאני מקווה שתכירו אותה מקרוב", אמר.

הוגה רעיון המוזיאון, סעיד אבו שאקרה, אמר: "אני בא אליכם מאום אל-פחם, עיר של פועלים שידעה מצוקות וקשיים, עיר דתית, עיר של אנשים הנקרעים בזהותם. מקום שבמשך מאות שנים תושביו עיבדו את אדמתם והמלחמות המיטו עליו חורבן. מקום שבו אנשים עניים נדחקו לפשע ולסמים והם נאבקים על קיומם. ההכרזה על המוזיאון היא אחת ההכרזות החשובות בתולדות היישוב הערבי בישראל, הכרזה על פתיחת דו שיח עם התרבות הישראלית והבינלאומית, שהתרבות הערבית במרכזו". ממחר, הוסיף אבו שאקרה, נפשיל שרוולים ונתחיל לעבוד, ניסע למדינות ערב ולנסיכויות, לאירופה ולארצות הברית לגייס כספים, "זוהי שעת אמת, אל לנו להחמיץ את ההזדמנות".

תוכנית המוזיאון - שמעבר לכל הספקולציות והתקוות האחרות, אין ספק שיש בה כדי לתרום רבות לאדריכלות בישראל - הוצגה במיצב מרשים ובהרצאה קצרה של המתכנן, האדריכל סנאן עבד אל-קאדר. הכוונה בבניין, אמר, אינה להציב באום אל-פחם "עוד בניין", אלא "תשתית לאורבניזציה של המקום שהוא כעת ?עיר ללא עירוניות', ולמודרניזציה של החברה הערבית".

מנכ"ל מוזיאון תל אביב והאוצר הראשי, מרדכי עומר, איחל לאום אל-פחם שיחזור בה הסיפור של הקמת מוזיאון תל אביב. ב-1930, סיפר עומר, ביקר מארק שאגאל בתל אביב, ואמר - ברוסית - לראש העיר אז, מאיר דיזנגוף, ש"עיר בלי מוזיאון היא לא עיר". שנתיים לאחר מכן הקים דיזנגוף את מוזיאון תל אביב. "מי ייתן", בירך עומר, "שגם אתם בתוך שנתיים תעמידו את המוזיאון ותהיה לנו חגיגה באום אל-פחם. מי ייתן והמוזה באמת תשרה באום אל-פחם".

באירוע נכח קהל אדריכלים, אמנים ושוחרי אמנות, שרים וחברי כנסת ערבים ויהודים מכל קצוות הקשת הפוליטית. ביניהם היו שר התיירות יצחק הרצוג, חברי הכנסת דב חנין, ג'מאל זאחלקה, ראובן ריבלין ואופיר פינס. לעולם האופנה הישראלי תרם לבושן של נשים מוסלמיות רבות באירוע, שכבר מזמן חורג מסתם כיסוי ראש מטעמי דת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ