פרס ורטהיים למשורר אלחנן ניר

* לדברי ניר, רב ישיבה ותושב הגדה, כתיבת שירה מושכת יותר ויותר תלמידי ישיבות וצעירים בהתנחלויות

שירי לב-ארי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שירי לב-ארי

אוניברסיטת בר אילן תעניק היום את פרס ורטהיים לשירה למשורר והעיתונאי הצעיר אלחנן ניר על ספר שיריו הראשון, "תחינה על האינטימיות". גובה הפרס, שמוענק על ידי המחלקה לספרות עם ישראל, הוא 5,000 שקלים. בעבר זכו בו משוררים כלאה איני, אנה הרמן וגדי פישמן. חבר השופטים של הפרס השנה כלל את פרופ' אפרים חזן, המשורר מירון ח' איזקסון, פרופ' אבידב ליפסקר וד"ר תמר וולף-מונזון.

"קובץ שיריו של ניר נקרא כמסע חיפוש מתמיד לגילוי החוויה האישית והעצמי העמוק", נכתב בנימוקי השופטים. "בחיפושיו אחר מקורות מבשרי השראה וחזון, פונה ניר למאגר מסועף של הקשרים ותשתיות - ספר הזוהר, החסידות, פיוטי תפילה ודתות המזרח".

ניר, שפירסם משיריו בכתב העת "משיב הרוח", נולד ב-1980 ומתגורר היום בגדה המערבית. הוא בנו של הרב חגי ניר, רב ההתנחלות מעלה מכמש, והוא עצמו משמש רב בישיבת שיח יצחק. הוא נשוי לשרה, בתם של הח"כ בני אלון ושל הסופרת אמונה אלון. ניר משמש כעורך מדור הספרות של "מקור ראשון" ומפרסם רשימות בעיתון זה. כמו כן הוא מלמד סדנאות שירה בהתנחלויות.

ניר כותב שירים מאז גיל 15. הוא מספר שבניגוד לאותן שנים, כיום כתיבת שירה אינה נטע זר בקרב תלמידי ישיבות ובני הדור הצעיר בהתנחלויות. "זה חלק מתופעה רחבה יותר של ניסיון לשלב את האינדיווידואל בתוך הקולקטיב", אומר ניר. "הדור שלי גדל בהתנחלויות ופגש חשיבה מאוד קולקטיווית ואידיאולוגית מבית המדרש של הרב קוק. למעשה, עיקר החידוש שלנו בבתי המדרש הוא למצוא חדרים ומקומות חדשים בתוך התורה, שמשלבים קשר עמוק לאישי ולעצמי. לכן יש גם מקום לאמנות, תיאטרון, קולנוע וגם שירה".

ניר מוצא עניין רב בדתות הודו ובפילוסופיות מזרחיות ואף מלמד יהדות קבוצה של יפאנים אוהבי ישראל בירושלים. "הודו יכולה להעניק מפגש עם יכולת שאבדה לנו קצת בעולם הדתי", הוא אומר. "השבת, למשל; קרישנמורטי לפני מותו שאל אם קיים זמן של אי-תנועה, פעולה אין-סופית חסרת זמן וחסרת מידה. השבת עונה על התיאור הזה".

הוא ביקר בהודו כמה פעמים ומספר ש"נהניתי לפגוש שם זיקה נכונה ופשוטה לאלוהים. בהודו אתה הולך ברחוב ורואה מיליוני אנשים שנקראים ?סדהו', והם לא נתפשים כפרזיטים כמו שהחרדים נתפשים כאן אלא נחשבים לעילית של החברה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ