אגודת הסטודנטים בב"ש אסרה על הקרנת "בילעין חביבתי"

ההקרנה ודיון שהיה אמור להתקיים אחריה בוטלו בטענה כי מדובר בסרט פוליטי. "גם סרט ימני לא היה מוקרן", מסרה האגודה בתגובה

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בן גוריון אסרה את הקרנת הסרט "בילעין חביבתי" בבית הקולנוע שהיא מפעילה בקמפוס בבאר שבע, בטענה שמדובר בסרט פוליטי. ההקרנה, שנקבעה ל-20 בדצמבר, אורגנה על ידי הסניף הבאר שבעי של ארגון סולידריות, ולפי התכנון אמור היה במאי הסרט, שי כרמלי פולק, לקיים דיון לאחר ההקרנה עם קהל הצופים באולם.

"בילעין חביבתי" מתעד את מאבקם של תושבי בילעין נגד בניית גדר ההפרדה על אדמותיהם, וזכה ב-2006 בפרס סרט התעודה הטוב ביותר בפסטיבל ירושלים. נציגת ארגון סולידריות, מיכל הוכברג, מספרת כי תיאמה את ההקרנה עם מנהל אולם הקולנוע בקמפוס, קיבלה את אישור הדיקאן, ורק אז נודע לה כי מועצת הסטודנטים אוסרת את ההקרנה.

“כבר עיצבנו פלאיירים, הדפסנו אותם, ביזבזנו כסף, ואז קיבלתי הודעה שמועצת הסטודנטים החליטה לבטל את האירוע, בטענה שאסור לקיים בקולנוע אירוע עם גוון פוליטי אלא אם כן מוצגים בו שני הצדדים", אומרת הוכברג. "נפגשנו עם נציג האגודה וניסינו להסביר את האבסורד בעניין: אם לא באוניברסיטה, אז איפה ראוי להקרין סרט כזה? הרי זה נושא שחשוב להעלותו דווקא בגלל שהוא שנוי במחלוקת".

בתגובה, הסביר דובר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון כי "בניגוד לאגודת הסטודנטים בירושלים ובתל אביב, אנחנו אגודה א-פוליטית, ולכן שומרים את כל פעילויות האגודה נקיות מחד-צדדיות”. הוא הוסיף כי "אנו מנסים להביא אירועים רבי פנים שמייצגים הרבה צדדים. הקולנוע הוא מתקן של האגודה, ולכן בעייתי לקיים בו אירוע פוליטי מאוד, שמפיק גוף פוליטי. גם סרט ימני לא היה מוקרן. הצענו למארגנים להקרין את הסרט ביום הדמוקרטי שעורכת האגודה מדי שנה ובו מתקיימים אירועים רבים העוסקים בנושאים פוליטיים".

מאיגוד הבמאים נמסר בתגובה כי "אנו מגנים את הניסיון להפריע להקרנת הסרט בנימוק המוזר שמדובר בסרט 'פוליטי'. היום מפריעים לסרט משמאל, ומחר יתנכלו לסרט מימין. סרטים מביעים עמדה, ולא צריך לחשוש מכך. להיפך. האגודה צריכה לעודד את חופש הביטוי ולחשוף את הסטודנטים לכמה שיותר דעות, שמתוכן כל סטודנט יגבש את דעותיו הוא”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ