שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

התנועה האמנותית: חדשות ואירועים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

יאן טיכי יציג בפתיחת חלל התצוגה החדש במכון שפילמן לצילום

חלל תצוגה החדש של מכון שפילמן לצילום ייחנך ב-24 בחודש בדרום תל אביב (שוקן 27). התערוכה הראשונה במקום, שלצדו יש ספרייה וחדרי שימור ושיחזור, היא "LUMA - צילום מודרני במחצית הראשונה של המאה ה-20", שאצרה אוצרת המכון ד"ר איה לוריא.

במכון שפילמן חוקרים זה שנתיים את מורשתו של האמן ההונגרי ומורה הבאוהאוס לסלו מוהולי-נאג'. התערוכה תעסוק במושג "הראייה החדשה" שטבע מוהולי-נאג', המייחד לשימוש באור מקום מרכזי בחזונו. התערוכה מצטרפת לשורת תערוכות שנפתחו באחרונה ברחבי העולם ומתמקדות באמני קבוצת "הראייה החדשה" שעבודותיהם מתאפיינות בחדשנות וניסיוניות. ביניהן, למשל, תערוכתה של האמריקאית ברניס אבוט במוזיאון ז'ה-דה-פום בפאריס ותערוכת החתך "עיצובן של ראיות חדשות" במומה בניו יורק.

ב-1937 עבר מוהולי-נאג' לארצות הברית ובעקבות חלומו לייסד "באוהאוס חדש" הקים שם את המכון לעיצוב בשיקגו. הוא עמד בראשו עד מותו ב 1946. בתערוכה מוצגות בין השאר עבודות של אמנים שלימדו בבית ספרו ובהם אהרן זיסקינד, ארתור סיגל ונתן לרנר.

יאן טיכי מתוך "Things to Come 1936-2012", 2012

לצדן, יציג האמן הרב תחומי יאן טיכי, חתן פרס גוטסדינר לשנת 2010. טיכי, שנולד בפראג ועלה לישראל בגיל 19, פועל כיום בתל אביב ובשיקגו, העיר שבה השתקע מוהולי-נאג' בעשור האחרון לחייו. טיכי עוסק בחקירות אור ופורמליזם מודרניסטי, ואף משתמש בשפה ויזואלית ארכיטקטונית וקרובה לזו של הבאוהאוס. לכן יצר לתערוכה הנוכחית עבודת מחווה, "2012 Things To Come 1936", הכוללת קולאז' של הקרנות שבהן נעשה שימוש בקטעים שצילם מוהולי-נאג' לצורך סרט העתידני על פי תסריט של ה"ג' ולס. בעבודה יוצגו ארבעה קטעים מצולמים שלא שולבו בסרט הסופי.

חלל התצוגה החדש יהיה פתוח ללא תשלום ויהיו בו בין השאר הרצאות וימי עיון. פתיחת התערוכה תהיה בנוכחות קנטאן באז'אק, אוצר בכיר לצילום במרכז פומפידו בפאריס.
יאן טיכי, מתוך “Things To Come 1936-2012", 2012

פסטיבל אמנות יציין 800 שנים לאום אל-פחם

הגלריה לאמנות אום אל-פחם, הפועלת עם עמותת "אל-סאבר" להקמת המוזיאון הערבי הראשון בישראל, תקיים פסטיבל אמנות לרגל ציון 800 שנים לעיר. הפסטיבל, שיחל ב-19 בחודש בניהולו של סעיד אבו שקרה, יכלול שורת אירועי אמנות ובראשם פתיחת שתי תערוכות חדשות.

התערוכה "בית/מקום", שאוצרת יעל ארגוב חכמון, תוצג בחללים אלטרנטיביים. שני בתים פרטיים ישמשו כחללי תצוגה ¬ האמנית ליאלי קחאווש תציג בביתו של האמן פואד אגבריה ובבית משפחתה יציגו אמנים אחרים. בבניין הגלריה תוצג תערוכה שאצר ד"ר איסמעיל נאשף "זיכרון והגירה" שתתמקד בהתמודדות החברה הפלסטינית עם הנכבה. בתערוכה יציגו אמנים שונים ובהם אניסה אשקר ופאזאל שייח. כמו כן יתקיים מיזם
במפעל הקפה "אלבאשא" ובשטח פתוח המשמש תצפית על רכס הר איסקנדר ועל מושב מי עמי שלדברי מנהל הפסטיבל הוקם על אדמות על אום אל-פחם.

אניסה אשקר, "קפוץ אלינו", 2010

מכללת עלמא מוכרת יצירות מהאוסף כדי להיחלץ מקשיים כלכליים

מכללת עלמא נקלעה לקשיים כלכליים ומוכרת עתה יצירות אמנות מתוך האוסף שברשותה. היצירות שיוצעו למכירה, בהן של האמנים ענת בצר, טל שוחט וציבי גבע, יימכרו בטווח מחירים של 500 עד 9,000 דולר. עלמא כוללת בית מדרש חילוני ושיעורים בתחומי דעת, רוח ותרבות עברית שמלמדים אגי משעול, זלי גורביץ' ואחרים.

תרצה בזל, "רצפה ירוקה", ,2009צילום: באדיבות "מטבחון תקשורת"

מהמכללה נמסר כי "עלמא נקלעה לקשיים המאיימים על המשך פעילותה. הקשיים נובעים מהעדר תמיכה ממשלתית ועירונית מוסדרת לפעילותה רבת השנים. מאז תחילת 2011 נפסקה גם תמיכת משרד החינוך, המחלקה התורנית, בלימודי העיון בעלמא. כחלק ממאמצי הגיוס הוחלט כעת למכור את האוסף". את המכללה הקימה ב-1996 ד"ר רות קלדרון.

מכללת קופר יוניון תדרוש תשלום תמורת לימודים

מכללת קופר יוניון הניו-יורקית תגבה, לראשונה זה 110 שנים, שכר לימוד מסטודנטים בתוכניות התואר השני. בעקבות הודעת ד"ר ג'משד בארוצ'ה, נשיא המוסד, יצאו מאות סטודנטים למחאה ברחובות. המפגינים טענו כי זוהי פגיעה בעקרונות היסוד של המכללה. המהלך, שיחל בספטמבר 2013, נועד לשמור על יציבותו הכלכלית של המוסד שהקים התעשיין, הממציא והפילנתרופ פיטר קופר ב-1859. בית הספר שייסד ביקש להעניק השכלה גבוהה לכל אדם ששאף למצוינות - פועלים קשי יום ואפרו-אמריקאים ונשים, בהן סוזן ב' אנתוני ואליזבת קיידי סטנטון, פעילות חברתיות שלחמו למען זכויות נשים וביטול העבדות.

נדחתה הקמת סניף גוגנהיים בהלסינקי

עיריית הלסינקי החליטה לדחות את הצעתה של קרן גוגנהיים לבנות סניף של המוזיאון בעיר. שבעה מתוך שמונה חברי מועצת העיר הצביעו נגד, בעקבות ספקות בנוגע לכדאיות הפרויקט המוערך ב-180 מיליון דולר.

עם זאת, מנכ"ל קרן גוגנהיים ריצ'רד ארמסטרונג אמר כי היא עדיין מחויבת להקים את המוזיאון בפינלנד. מוזיאוני גוגנהיים פועלים ברחבי העולם, בוונציה, ברלין, ניו יורק, בילבאו ובעתיד גם באבו דאבי.

פורסמה רשימת המועמדים הסופיים לפרס טרנר

שתי אמניות ושני אמנים מועמדים השנה לפרס טרנר הבריטי היוקרתי. האמנית ספרטקוס צ'טווינד משלבת תלבושות מעשה ידיה בעבודות שמטשטשות את הגבול שבין הצופה לאמן המיצג הנצפה; אליזבת פרייס מפיחה חיים חדשים בדימויים, מוסיקה ומלל שנלקחים מארכיונים קיימים וכך בוחנת את תרבות הצריכה. פול נובל בורא ברישומיו עולמות בדויים ומרובי פרטים. לוק פאולר שוזר בסרטיו חומרי גלם שמצא. עם הזוכים בפרס בעבר נמנים וולפגנג טילמנס, אניש קאפור וסוזן פיליפס. הפרס נקרא על שמו של הצייר האנגלי ויליאם טרנר שהביע בחייו את השאיפה לייסד פרס לאמנים צעירים. תערוכות הפרס ייפתחו בתחילת אוקטובר בטייט בריטן בלונדון. הזוכה יוכרז בדצמבר.

חוצים גבולות

תערוכת היחיד "הכפר" של הצלם עדי נס תיפתח ב 17 בחודש בגלריה זומר בתל אביב, בגלריית ג'ק שיינמן בניו יורק וב-Praz Delavallade בפאריס.

עדי נס, מתוך "הכפר", 2012

האמן והנוירוביולוג ד"ר ערן גילת ישתתף בפסטיבל הצילום שייפתח מחר בלודג' בפולין. גילת מכניס לעבודותיו דימויים מעולם הרפואה והניתוח לצד אסתטיקת ציור פלמית מן המאה ה-17.

משרד החוץ ושגרירות ישראל בהולנד בחרו בבית הספר לאמנות רב תחומית מוסררה להציג בביאנלה הבינלאומית לצילום וידיאו באמסטרדם, "גריד 2012". התערוכות מבטאות את שימת הדגש על האופי החברתי והרב תרבותי שמקדם בית הספר, בזיקה להיסטוריה של שכונת מוסררה בירושלים. חמישה אמנים ישראלים ילידי רומניה הוזמנו להציג במוזיאון לאמנות מודרנית בקלוז' שבארץ מוצאם. התערוכה תיפתח ב-31 בחודש ותעסוק בתמהיל שנוצר משילוב התרבויות הרומנית והישראלית. יציגו בה יהודית מצקל, בלו סמיון פיינרו, פיליפ רנצר, אריה ברקוביץ ודיגי דקל.

רן סלוין, אמן וידאו-סאונד, במאי, עורך ויוצר סרטים, יציג ב-18 בחודש בפסטיבל אמנות הווידיאו באתונה את סרטו "אורסולימום". כמו כן יציג בתערוכה שתיפתח ב-3 ביוני בהאסלט בבלגיה כחלק מהביאנלה האירופית לאמנות עכשווית, "מניפסטה". ב-12 ביוני תיפתח תערוכת יחיד שלו בגלריה ורטאי בווילנה שבליטא. בתחילת יוני תיפתח תערוכת יחיד חדשה של סיגלית לנדאו בגלריה קאמל מנור בפאריס. התערוכה, ששמה "Soil Nursing", תוצג במקום עד 25 ביולי.

דימוי: עדי נס, מתוך "כפר", .2012

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ