מותו המפתיע של אמנון דנקנר

חבריו הרבים של הסופר והעיתונאי שמת אתמול מתקשים להיפרד

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

מותו של אמנון דנקנר, אמש בביתו ברמת השרון, הכה בתדהמה את חבריו ומקורביו הרבים. דנקנר, שמת מאירוע לב, היה בן 67 והניח אשה, שני בנים וחמישה נכדים. הוא שימש כותב ופרשן בשורה של עיתונים, בהם "דבר", "הארץ" ו"מעריב", שבו גם כיהן בתפקיד העורך הראשי בין השנים 2002 - 2007.

דנקנר גם נחקק בזיכרון הציבורי גם כחבר בפאנל "פופוליטיקה". בהופעותיו הטלוויזיוניות, כמו בכתיבתו, נקט לשון נחרצת וביקורתית. באורח יוצא דופן, בוודאי במילייה שלו, הציג תמיכה חסרת פשרות באריה דרעי בעת מאבקו במשפטי. בשנים האחרונות כתב שורה של ספרים שנחלו הצלחה. האחרון שבהם הוא "מגע הקסם של הבל גאגין".

"אחרי מות קדושים, תשתוק", אמר הבוקר חברו אלכס אנסקי וביקש שלא להוסיף. חבר קרוב אחר, העיתונאי והפרשן בן כספית, התקשה גם הוא להיפרד. "אנחנו, אני ומשפחתי, לוקחים את זה קשה מאוד", אמר ל"הארץ". "הוא היה חלק משמעותי מאוד מחיי האישיים והמקצועיים וזה מאוד לא פשוט". בעמוד הפייסבוק שלו הוסיף כספית: "אם הכישרון היה קריטריון, אמנון צריך היה לחיות לנצח. לטעמי, גדול הכותבים בעיתונות העברית העכשווית, חבר נפש, איש אשכולות וצוק תרבותי נדיר. אדם שלא ידע מורא ולא הסכים להגיד שום דבר חוץ ממה שבאמת חשב".

"אהבתי אותו מאוד", אומר גם הסופר והתסריטאי, והעיתונאי לשעבר, רון לשם. "הוא היה אדם נדיר בחושים ובחדות שלו, באינטיליגנציה הרגשית שלו. הרפתקן ובליין, איש צעיר, במובן הפתוח של המלה, ומתרפק על נוסטלגיה. מספר סיפורים גאון, וזה מה שעיצב את האופן שבו הוא מנווט את החיים שלו ושל כל מי שסבב אותו. חיינו סיפורים והיינו דמויות אצלו בסיפור. ברמה האישית הוא היה חבר חם, מבריק ומרתק שהרעיף עלי אהבה וביקורת וידע, שמעצבים אותי בכל צומת בחיי".

שר האוצר יאיר לפיד, חברו של דנקנר כאביו בשעתו, כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "דוד אמנון מת... אני עוד לא יודע איך בדיוק ייראה עולם שאין בו דנקנר, אבל מה שבטוח הוא שמעכשיו יהיה פה משעמם יותר. כי מלבד כישרון הכתיבה הבאמת נדיר שלו, דנקנר גם עמד על זכותו ההיסטורית להיות כל מיני דברים ביחד – רע וטוב, גאון ואינפנטיל, אינטלקטואל בהיקפים שכבר אינם מצויים במקומותינו ואדם שמתגלגל על הרצפה עם נכדתו ועושה קולות משונים". 

כיצד אתם תזכרו את אמנון דנקנר?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ