ויקי שירן פינת עפרה חזה: פעילים חברתיים החליפו הלילה שמות של רחובות בתל אביב

בפעולת המחאה הוחלפו שמות של עשרות רחובות בעיר לשמות של אישים מזרחים. שם רחוב מגוריו של שר האוצר יאיר לפיד ברמת אביב הוחלף לרחוב “הלא נחמדים”

שיר חכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיר חכם

רחוב אלנבי בתל אביב נהפך הלילה, לשעות אחדות, לרחוב ויקי שירן, רחוב לסקוב - לרחוב ג’ו עמר, ורחוב בלפור - לרחוב זהרה אלפסייה. במקום רחוב שינקין הופיע בעיר רחוב הבאבא סאלי, רחוב המלך ג'ורג' נהפך לרחוב משה סילמן, רחוב ברנר - לרחוב יוסף שילוח. רחוב הכרמל היה לרחוב עפרה חזה, רחוב מלצ’ט - לרחוב ג’קי מקייטן, רחוב האצ”ל נהפך לרחוב דוד בוזגלו.

את הפעולה הלילית קיימו פעילים של התנועות “אחותי”, ”הלא נחמדים” וקואליציית "לבי במזרח", שהדביקו על עשרות משלטי הרחובות בתל אביב שלטים חלופיים הנושאים שמות של אישים מזרחים, רובם אמנים ואנשי רוח. בפעולה מכוונת מול ביתו של שר האוצר יאיר לפיד נהפך רחוב פיינשטיין ברמת אביב לרחוב הלא נחמדים. גם שכונות הדרום זכו להתייחסות – רחוב התקוה בשכונת התקוה, למשל, נהפך לרחוב תקוה לוי, על שמה של אשת החינוך והפעילה הפמיניסטית שהלכה לעולמה לפני חודשים אחדים.

הפעולה הלילה. רחוב ויקי שירן במקום אלנביצילום: דניאל בר און

עובר אורח שצפה בהדבקת השלט ברחוב שינקין הגדיר את הפעולה "ונדליזם" והוסיף: "באפליקציית הווייז שלי אין רחוב הבאבא סאלי". אחת הפעילות, שלבשה חולצה שעליה הכיתוב “פנתרה שחורה”, השיבה לו: "הווייז שלך לא מעודכן". פעיל אחר הצהיר: "היינו צריכים לעשות פינת רחובות יהודה הלוי ו’לבי במזרח’".

הפעולה עברה ללא הפרעות, ובשעות הבוקר עדיין נראו בעיר לפחות חלק מהשלטים המאולתרים.

מנכ"לית תנועת אחותי שולה קשת, ממארגנות הפעולה, אומרת: "יש הדרה הולכת ומתמשכת של קהילות תרבותיות, אתניות ולאומיות, שבאה לידי ביטוי גם במרחב הציבורי. מספר הרחובות בתל אביב הקרויים על שם מזרחים בטל בשישים ביחס לאלה הקרויים על שם אשכנזים. ז'קלין כהנוב, למשל, שמופיעה על אחד מהשלטים שלנו, היא חוקרת וסופרת מוערכת ילידת מצרים, שלכמה שעות הלילה קיבלה את הייצוג הראוי לה במרחב הציבורי של התרבות העברית".

בספטמבר 2010 אישרה ועדת ההנצחה והשמות של עיריית תל אביב קריאת רחובות וכיכרות על שם תשעה אישים - רובם ככולם גברים יהודים ממוצא אשכנזי. לדברי קשת, “כבר לפני כמה שנים שלחנו פנייה לעירייה עם הצעות לשמות. הדרישה שלנו אינה רק בתל אביב, אלא לייצג אישים מזרחים, אתיופים וערבים בכל הארץ”.

הלילה בתל אביבצילום: דניאל בר און

היא מטעימה, כי אין מדובר רק בהנצחה בשמות רחובות או בשטרות כסף: “קואליציית ‘לבי במזרח’ חקרה למשל את עניין תקציבי התרבות וגילתה שמעט מאוד מהמשאבים מופנים לתרבות מזרחית, ערבית ואתיופית; הרוב מופנה לתרבות מערבית, לבנה ואשכנזית.

“האלמנט הייחודי במאבק המזרחי, שהופך אותו למודחק יותר מכל מאבק אחר - ולדמוני בעיני ההגמוניה - קשור לכור ההיתוך”, ממשיכה קשת. “המאבק המזרחי מדבר על דיכוי של יהודים על ידי יהודים - ובזה אף אחד לא רוצה להכיר בכל זמן שהוא. זאת גזענות צרופה, שקשה מאוד לעכל כשעדיין חיים בחזון של הציונות האשכנזית הלבנה של תקומת מדינת הלאום. ניסיון ההשתקה וההסתרה של הדיכוי הזה פועל כיום בצורה סמויה ומסוכנת יותר מבעבר".

משה כהן, פעיל בולט במחאה החברתית שהחלה ב–2011, מסביר כי תנועת “הלא נחמדים”, שהוא ממקימיה, אינה תנועה מפלגתית. “השמאלנים האשכנזים מחד"ש ומרצ באים להפגנות שלנו, אבל בהפגנה בעניין השטרות, למשל, הם נעלמו. לא רואים אותם בשכונות. הסולידריות שלהם נעצרת בהפגנות של מזרחים", הוא מציין.

לדברי כרמן אלמייקיס–עמוס, ממנהיגות תנועת “הלא נחמדים”, "אם הממשלה תמשיך בדרך שהיא נוקטת היום, יהיה פה סדום ועמורה. אני רואה במאבק הזה מהפכה. לא אלימה, כי אנחנו לא נהיה אלימים, אף על פי שהם רוצים - אבל זה לא ילך להם. 400 אלף האנשים שהיו בהפגנה הגדולה בכיכר המדינה ב–2011 היו בצבע הלא נכון. אם היה מדובר ב–400 אלף איש מהשכונות, הכל היה נראה פה אחרת. ביום שיהיו 400 אלף מפגינים שבאים מהשכונות - ויהיו הרבה יותר מ–400 אלף איש במקרה הזה - יהיה כאן בלגן של אמת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ