המשטרה הפסיקה את אירוע המחאה "לילה שחור" בת"א

אירוע התרבות והמחאה היה אמור להתקיים לצד אירועי "לילה לבן". המשטרה: המסיבה היא סכנה לשלום הציבור. האירוע חודש לפני זמן קצר

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

עדכון, 22:45: בית "אחותי" בתל אביב נפתח מחדש ומסיבת "לילה שחור" חודשה בהשתתפות כמה עשרות אנשים. לא ידוע אם בכוונת המשטרה לחזור למקום.

עדכון, 22:00: המשטרה הפסיקה את חגיגת "לילה שחור" שהיתה אמורה להיערך הערב (חמישי) בדרום תל אביב, שלא במסגרת אירועי "לילה לבן". אופיר טובול, שהיה אמור לתקלט באירוע, מספר כי עוד לפני תחילתו "באו כוחות משטרה והוציאו אותנו החוצה, לקחו משולה קשת מבית תנועת 'אחותי' את המפתחות למקום, שהוא מקום פרטי, ונעלו את המקום". לדברי טובול, השוטרים עיכבו לחקירה את קשת ופעיל נוסף. הוא מוחה על יחסה של המשטרה: "100 אנשים באו למסיבה צנועה וקטנה, כשבכל תל אביב יש עשרות מסיבות". כרמן אלמקייס מתנועת "אחותי" סיפרה: "השוטרים באו והחליטו שהם מנהלים את המקום וסוגרים אותו. כשהם נכנסו למקום, בשעה 21:15, היו כאן רק 20 אנשים. אחד השוטרים נגע לי בחזה בשביל להוציא אותי החוצה. זו המשטרה - הם אמורים לשמור על החוק, ופשוט כלום. זו בריונות לשמה".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מדובר במסיבה שלא קיבלה רישיון ומהווה סכנה לשלום הציבור וביטחונו. נציגי המשטרה פנו למארגנים מבעוד מועד להסדיר את הרישיון, אך נענו בסירוב". עוד מסרה המשטרה כי שולה קשת הובאה לשימוע במרחב יפתח בשל קיום מסיבה בלא רישיון. מוקדם יותר, לפני תחילת האירוע, אמרה קשת כי אף שלא התקבל אישור רשמי מהמשטרה, "דיברנו אתם והם מאפשרים את האירוע, בתנאי שנשמור על הסדר".

קרדיט: חמי שטורמן, חדר המצב של המחאה החברתית

אירוע "לילה שחור" בתל אביב / צילום: חמי שטורמן, חדר המצב של המחאה החברתית

כפי שדווח מוקדם יותר, פעילי המחאה החברתית התכוונו לציין הערב בפעם החמישית את " – ערב של תרבות ומחאה בדרום תל אביב, לצד אירועי שמקיימת עיריית תל אביב. האירוע, שהיה אמור להתקיים בבית תנועת “אחותי” ברחוב מטלון 70, היה אמור לכלול הופעה של יהודה קיסר ולהקתו, הופעה של טובול, קריאת שירה מזרחית והצגת תערוכה שחורה. לארגון האירוע היו שותפים קואליציית "לבי במזרח", "אחותי", קפה גיברלטר וקבוצת "הלא נחמדים".

על פי המארגנים, “‘לילה לבן’ נועד לפאר את העיר הלבנה והשבעה השוכנת מצפון לדרך מנחם בגין. בקצה השני והמוזנח של העיר נתכנס אנחנו, תושבי שכונות הדרום, ונחגוג לעצמנו ‘לילה שחור’ - ערב תרבות ומחאה. בגלל ההזנחה המתמשכת של השכונות. מכיוון שאירועי ‘לילה לבן’ מדלגים על רוב חלקי העיר - על תושבות ותושבי דרום ומזרח העיר. כי הגזענות של ההגמוניה התל-אביבית נגד שחורים פוגעת בנו, תושבי העיר השחורה. כי אירועים כמו ‘לילה לבן’ מעולם לא ייצגו אותנו, פנו אלינו או התקיימו אצלנו בשכונות. כי זיהום האוויר מהתחנה המרכזית עושה לכולנו רע בריאות. כי כספי הארנונה שלנו מממנים שיפוצים גרנדיוזיים בתיאטרון הבימה הלבן הבוהק, בזמן שהמוסד הציבורי המרכזי בדרום תל אביב הוא בית המעצר אבו-כביר. כי אם מתעלמים מאתנו ב’עיר הלבנה’, אין לנו ברירה אלא לארגן את החגיגות שלנו בכוחות עצמנו, עם חאפלה שלא נראתה כמותה בכל העיר. שחור זה הכוח שלנו!"

אירועי "לילה שחור" בתל אביב בשנה שעברהצילום: אלון רון

בשנה שעברה הוטל חרם על אירועי “לילה לבן” מצד פעילים חברתיים שגובו בשורה של סופרים, להקות, גלריות אמנות ומעצבי אופנה, שמחו על אלימות המשטרה כלפי פעילי המחאה החברתית. מארגני “לילה שחור” קיימו פיקניק קהילתי, הופעות אקוסטיות וכן צעדה ממרכז תל אביב לדרומה, שבה נשמעו קריאות בגנות ראש עיריית תל אביב רון חולדאי והממשלה ונחסמו כבישים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ