אתי אנקרי ונורית זרחי בין זוכי פרס לנדאו

בפרס, המוענק זו השנה ה-12, נוספו שני תחומים: שירה ואמנות חזותית

שיר חכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיר חכם

הוכרזו הזוכים בפרסי מפעל הפיס ע"ש לנדאו לאמנויות ולמדעים. כל אחד יזכה בפרס של 100 אלף שקלים. הפרס מוענק זו השנה ה–12 לאמנים בתחומים שונים על פעילות המוגדרת כבעלת תרומה והשפעה לתרבות בישראל. השנה החליט דירקטוריון קרן לנדאו להוסיף שני תחומים חדשים לפרס: שירה ואמנות חזותית.

בפרס ליוצר או מבצע בתחום המחול זכה עמוס חץ. מנימוקי השופטות, גבי אלדור, נועה דר וליאורה בינג היידקר: "בהחלטה להעניק את הפרס לעמוס חץ יש משום הפניית זרקור אל עשייה מקורית, בלתי מתפשרת וארוכת טווח של יוצר חשוב שפועל שנים רבות בשולי העשייה המרכזית במחול הישראלי".

בפרס ליוצר בתחום הקולנוע הדוקומנטרי זכתה הבמאית ענת צוריה. מנימוקי השופטים, אבי מוגרבי, אילנה צור ודני מוג'ה: "ענת צוריה נמנית על השורה הראשונה של יוצרי הקולנוע הישראלי. היא קול נשי שמעמיד במרכז היצירה שלו סוגיות הקשורות בנשיות, בפמיניזם ובמגדר, ועם זאת היא מתמודדת עם שאלות רחבות יותר הנוגעות בזהות, בשוליים ובהיברידיות המאפיינות את החברה הישראלית".

בפרס ליוצר או מבצע בתחום מוזיקת הג'ז זכה עמוס הופמן. מנימוקי השופטים, יובל מסקין, זיו בן וברק וייס: "עמוס הופמן הוא גיטריסט, נגן עוד, מלחין, יוצר ומחנך מהרמה הגבוהה ביותר בארץ. יכולת ההקשבה והטמעת הצליל המזרח תיכוני אל תוך הג'ז גורמת אצלו לתוצאה מרתקת, צבעונית וייחודית".

בפרס בתחום התיאטרון זכתה השחקנית סלווה נקארה. מנימוקי השופטים, סמדר יערון, פרופ' שמעון לוי, ועמרי יבין: "סלווה נקארה היא אמנית ותיקה שעשייתה בתחום חוצה הרבה מעבר למעשה האמנות. מלבד היותה שחקנית מחוננת בעלת יכולת רחבה ועשירה לגלם קשת רחבה ומורכבת של דמויות ומצבים, יש בעשייתה ערך מוסף".

בפרס בתחום המוזיקה הישראלית זכתה הזמרת אתי אנקרי. מנימוקי השופטים, דודי לוי, ישראל ברייט, וחיים אוליאל: "אנקרי היא זמרת ויוצרת בעלת קול ייחודי. היא מצליחה לגרום למוזיקה היהודית להגיע אל מרכז הזירה ובכך יש לה השפעה שגורפת משהו מן העבר אל העתיד".

בפרס בתחום האמנות החזותית זכתה הציירת חן שיש. מנימוקי השופטים, יהודית גואטה, עדנה מושינזון ומאיר אהרונסון: "חן שיש היא מהאמנים הבולטים והמשפיעים ביותר בשדה האמנות הישראלית. היא היא בוחנת את גבולות הציור בשפע של דימויים בפורמטים גדולים, בטקסטורות רבות, במשיכות צבע גרנדיוזיות ובטקסטים פואטיים. היא נעה בחופשיות מנאיביות לתחכום ציורי".

בפרס בתחום השירה זכתה המשוררת נורית זרחי. מנימוקי השופטים ד"ר עומרי הרצוג, פרופ' ניצה בן דב וד"ר עמינדב דיקמן: "בנוף השירה הישראלית תופסת שירתה של זרחי מקום חשוב ומיוחד. יצירתה השירית מצטיינת בייחוד שאין לטעות בו, כעין סימן לידה ייחודי – כל הקורא בשיריה חש מיד כי נכנס לארץ השירה וכי בא בשעריו של עולם פנימי יוצא דופן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ