לימור לבנת טירפדה השתתפות של
 יוסי שריד בכנס השפה העברית

שריד הוזמן לפאנל על הומור ופוליטיקה בראשל"צ. בתגובה להוראת הביטול של השרה, ביטל גם מנחה הפאנל, דן שילון, את השתתפותו. שריד: "לבנת שונאת כל גילוי של חרם, אבל אוהבת את החרמות של עצמה"

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

השתתפותו של שר החינוך לשעבר, יוסי שריד, בכנס השפה העברית "לשון ראשון" טורפדה, לאחר ששרת התרבות לימור לבנת דרשה לבטל את השתתפותו בפאנל על הומור ופוליטיקה שאליו הוזמן.

"לשון ראשון" הוא כנס שנתי המתקיים בראשון לציון ודן בשפה העברית. משרד התרבות שותף מלא למימון הכנס, יחד עם עיריית ראשל"צ. לפני כחודש הוזמן שריד להשתתף בפאנל בנושא הומור ופוליטיקה לזכרו של ספי ריבלין, בהנחייתו של דן שילון. חוץ משריד הוזמנו לפאנל גם הפובליציסט ב. מיכאל, תסריטאי "ארץ נהדרת" דוד ליפשיץ, וח"כ ראובן ריבלין.

שרת התרבות לימור לבנתצילום: שירן גרנות

אבל בשבוע שעבר הודיעה לשילון מפיקת האירוע, אתי אנטה, כי הרכב המשתתפים בפאנל השתנה. כששאל מה קרה נאמר לו שהשרה הטילה וטו על השתתפותו של שריד. שילון הודיע בו במקום שלא יסכים להנחות את פאנל. "ברגע שהודיעו לי שיש פסילה של אחד המשתתפים על רקע פוליטי, הודעתי שאני פוסל את עצמי", אמר שילון. לדבריו נמסר לו מהפקת הכנס שהשרה לימור לבנת פסלה את השתתפותו של שריד על רקע אישי ופוליטי. "זה דבר חמור שבמדינת ישראל שר או שרה משתמשים בסמכותם כדי לכפות את דעתם", אמר שילון. "אין לזה שום קשר להערכתי את יוסי שריד. הייתי פוסל את עצמי גם לו היה זה איש מהימין". שילון הוסיף כי זהו אירוע תרבותי. ולכן בוודאי אין לו כל קשר עם ימין ושמאל.

לדברי שילון, כשהתעוררה השאלה איך להציג את ביטול השתתפותו של שריד, הפיתרון היה שהדיון יתקיים על טהרת היוצרים והיצירה ולכן תימנע השתתפות של פוליטיקאים. לכן גם נמנעה מבעוד מועד השתתפותו של ראובן ריבלין. מלשכתו של ראובן ריבלין נמסר, כי הוא "אינו מכיר את הנסיבות שהובילו לביטול השתתפותו בכנס וכי אין לו שום קושי או בעיה לשבת בדיון משותף עם כל אדם שאוהב את השפה העברית ומוקיר את זכרו של ספי ריבלין המנוח".

יוסי שרידצילום: גלי איתן

לדברי אתי אנטה, הפאנל שבו היה אמור שריד להשתתף נדון בפורום גדול בהשתתפות השרה לבנת, ועדת ההיגוי של הכנס, פרופסורים ונציגי משרד התרבות. "זו היתה פרזנטציה מאוד גדולה. היו הרבה הערות וזה (השתתפות שריד) לא היה הנושא המרכזי שדנו בו. היחסים בין לימור לבנת ויוסי שריד לא התחילו אתמול. יש אנשים שאתה פחות שמח לראות אותם. אבל הדיון התמקד במשהו אחר. החלטנו ללכת בכיוון אחר ולדבר על התפתחות ההומור והסטירה, ולהוציא את הפוליטיקאים. זה לא היה עניין פוליטי".

שריד מסר בתגובה: "אני מבין שהשרה שונאת כל גילוי של חרם, אבל אוהבת את החרמות של עצמה". מלשכת לבנת לא התקבלה בינתיים תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ