ארגוני התרבות נאבקים להגדיל תקציב התרבות ל-1% מתקציב המדינה

הארגונים הכריזו היום על הקמת מטה להצלת התרבות בישראל. הם קוראים להפסיק להתייחס לתרבות כסרח עודף המכביד על הממשלות

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

ארגוני התרבות יוצאים למאבק על הגדלת תקציב התרבות בישראל. בכינוס חירום של ארגוני התרבות להגדלת תקציב התרבות בישראל, שהתקיים היום (רביעי) בצהריים בתיאטרון הבימה, הכריזו נציגי הארגונים על הקמת "המטה להצלת התרבות בישראל". מטרתו המוצהרת של המטה החדש היא לפעול להרחבת תקציב התרבות, כך שחלקו היחסי מתקציב המדינה יהיה אחוז אחד - כמו במרבית מדינות אירופה. כיום עומד התקציב על 0.18% מסך התקציב, כלומר- כחמישית מההקצאה לתרבות במערב.

בכינוס השתתפו נציגים של הארגונים החשובים בישראל, כמו פורום תרבות בישראל (שבו מאוגדים מוסדות תיאטרון, מחול ומוזיאונים), אמ"י (אמני ישראל), שח"ם (ארגון השחקנים בישראל), בת"י (איגוד במאי התיאטרון), איגוד המפיקים, אק"ט (ארגון עובדי הקולנוע והטלוויזיה), איגוד התסריטאים, איגוד המעצבים, אגודת המוזיקאים, איגוד המוזיקאים העצמאיים, אגודת המשוררים, אגודת הסופרים, איגוד היוצרים העצמאיים ואיגוד האמנים הפלסטיים.

איתמר גורביץ, ממובילי המאבק. סימון מטרהצילום: אלון רון

העילה לפתיחת המאבק למען התקציב היא חלון ההזדמנויות שייפתח השנה לפתיחת הסכם התקציב. ההסכם נחתם בין האוצר לפורום מוסדות התרבות בכל שלוש שנים, מאז 2009. לדברי איתמר גורביץ, העומד בראש פורום מוסדות התרבות, "הגיע הזמן לקיים דיון רציני ועמוק על התרבות בישראל וחשיבותה. דיון שלא התקיים מאז קום המדינה". לדבריו, מכיוון שהתייחסו תמיד לתרבות כסרח עודף המכביד על כל הממשלות, "הגענו למצב שהמוסדות קורסים ולא יכולים לשלם ליוצרים ולאמנים. וכך הם מקבלים פחות משכר מינימום בלי תנאים סוציאליים מתאימים. הגיע הזמן לשנות את המצב".

שחר בוצר, מנכ"ל שח"ם, הוסיף: "התרבות הישראלית נמצאת בימים אלו בשעה קריטית. הגדלת התקציב תאפשר לקיים תרבות ישראלית יוצרת, מחנכת, מעשירה ומבקרת. תרבות שמקרבת את הפריפריה למרכז ומסייעת להפחתת האלימות ולצמצום הפערים בחברה". יענקל'ה מנדל, יו"ר אמ"י, אמר: "התרבות בישראל מצויה על סף קריסה בשל העדר תקציב ותמיכת ממשלתית. אנו קוראים לממשלה לקבל אחריות ולהציל את הקיים כל עוד אפשר, לפני שיהיה מאוחר מדי".

נציגי הארגונים מבקשים שהתקציב המוגדל יכלול בין השאר את הגדלת התמיכה במוסדות התרבות הקיימים, פיתוח מוסדות וגופים יוצרים בפריפריה, תמיכה ביצירה תרבותית עצמאית והגדלת תקציב והרחבת החינוך והפעילות התרבותית המוצעת לילדים ובני נוער בכל רחבי הארץ.

בתוך כך, בסמיכות מקרים, הודיעה קואליציית "לבי מזרח" על פתיחת מאבק משלה לחלוקה צודקת של משאבי התרבות באופן שוויוני לכלל הקהילות האתניות והלאומיות בישראל. בכנס שיתקיים מחר (חמישי) בבית הספר מנשר לאמנות בתל אביב, שבו ינכח גם ראש מינהל התרבות שמעון אלקבץ - יכריזו נציגי הקואליציה על פתיחת קמפיין ציבורי שיכלול ערוץ משפטי שבו בין השאר תיבדק החקיקה בעניין התרבות. בין היתר, ישתתפו בכנס שולה קשת, מנכ"לית ארגון אחותי; המשוררת וחוקרת היהדות והתרבות פרופ' חביבה פדיה; ושירה אוחיון, מנהלת המחלקה החינוכית של התזמורת האנדלוסית. לדברי קשת, "רוב תקציב התרבות מוקצה כיום לתרבות הלבנה והאשכנזית, ואילו התרבות המזרחית, האתיופית והערבית מקבלת את השיירים. ייתכן מאוד כי המהלך יחייב עתירה לבג"ץ". באירוע במנשר ישתתפו אמנים ואמניות ממגוון תחומים, שיציגו את המאבק בדרך לקבלת תקציבים ממשרד התרבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ