סקרלט ג'והנסון: אני עומדת מאחורי ההחלטה לפרסם את סודה סטרים

בראיון ל"גרדיאן" הבריטי אומרת השחקנית כי אי אפשר לקבוע חד משמעית שההתנחלויות בשטחים אינן חוקיות

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

"הייתי מודעת לכך שהמפעל של סודה סטרים נמצא בשטחים לפני שחתמתי על חוזה לפרסם אותו. אני עומדת מאחורי החלטתי. סגירת המפעל ופיטורי כל העובדים לא נראים לי כפתרון הולם" - כך אמרה השחקנית סקרלט ג'והנסון בראיון לקרול קדוואלדר מ"גרדיאן" הבריטי.

ב"גרדיאן" התרשמו כי החלטתה של ג'והנסון להיפרד מתפקידה בארגון אוקספם לטיפול בבעיות העוני הגלובלי, שהיא היתה אחת משגרירות הרצון הטוב שלו והוא מחה על המפעל שהיא מייצגת, נבעה מעצה גרועה שקיבלה, וכי "מי שמשלמים לו הרבה כסף לא עושה את התחקיר המתבקש לפני קבלת תפקיד הפרזנטורית". ולכן ג'והנסון, כך נכתב בכתבה, "מצאה עצמה בלב הקונפליקט הגיאו־פוליטי הכי בלתי פתיר שיש".

סקרלט ג'והנסוןצילום: ניו יורק טיימס

כשנאמר לג'והנסון בראיון כי הקהילה הבינלאומית טוענת שההתנחלויות אינן חוקיות, היא השיבה: "לדעתי זה נתון לוויכוח. במקרה הזה דחפו אותי לתוך דיון הרבה יותר גדול ומשמעותי מהנושא המסוים הזה. ואין תשובה נכונה או לא נכונה בעניין הזה".

הכתבת מזכירה בשלב זה בראיון שדווקא יש מי שחושבים שיש תשובה נכונה בכל הנוגע להתנחלויות בשטחים. "נדמה לי שבבריטניה חושבים כך", אומרת ג'והנסון. "זה משהו שלמדתי להבין... אני נכנסת לזה כמישהו שרואה במפעל הזה מודל להתקדמות במצב שהוא לכאורה בלתי פתיר".

הכתבת מציינת לפניה כי לא מדובר רק בבריטניה אלא גם במועצת הביטחון של האו"ם, הצלב האדום, בית הדין הבינלאומי ועוד.

בכתבה מודה העיתונאית כי כי היא חצויה בנוגע לתגובה של ג'והנסון: "מצד אחד אני מעריכה אותה על כך שהיא עומדת על שלה – אמה יהודייה וככל הנראה יש לה דעות מוצקות בקשר לישראל ולמדיניות שלה. מצד שני, אני חושבת שהיא תמימה לחלוטין. ויותר מזה, שהיא מקבלת עצות גרועות. מכל הקונפליקטים בעולם, למה שתרצי לשים את עצמך דווקא באמצע זה".

לשחקנית היא מסבירה כי "אנשים ראו אותך בוחרת בין אוקספם – ארגון צדקה שנועד למגר עוני בעולם – לבין חברה מסחרית, שאת מקבלת הרבה כסף כדי לפרסם מוצר שלה. לרבים נראה כי במקום לבחור בצדקה – משהו טוב, בחרת בכסף הרב – חמדנות".

"כן, אפשר לראות את זה כך", השיבה לה השחקנית. "אבל אני גם חושבת שכארגון לא ממשלתי שתומך במשהו שהוא פוליטי... יש גם בזה משהו שלא מרגיש לי נכון. יש הרבה ראיות לכך שאוקספם תומכת ומממנת תנועות שהטילו חרם (BDS) בעבר. זה לא משהו שאפשר להכחיש", אמרה.

הכתבת הוסיפה כי יצרה קשר עם הארגון והוא הכחיש. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ