תמר רותם

אסתי די־נור, מנהלת סל תרבות, הודיעה על התפטרותה. ביום חמישי אספה די־נור את עובדי המשרד והודיעה להם על סיום התפקיד שאותו מילאה מ-2010. די־נור אישרה את הדברים, ואמרה כי פרישתה תיכנס לתוקף עם סיום שנת הלימודים הנוכחית. לדבריה, "מיצתי את האפשרויות שהתוכנית יכולה להגיע אליה. כרגע המערכת לא מאפשרת לי מבחינה תקציבית להתקדם ולפתח אותה".

סל תרבות ארצי היא תוכנית שמפעילים משרד החינוך והחברה למתנ"סים בשיתוף עם חלק מהרשויות המקומיות ומטרתה לחשוף את התלמידים למופעי תרבות ואמנות מסובסדים, ולחנך לצריכה מושכלת של תרבות. מראשיתו ועד היום, סל תרבות היה זירה להתכתשויות, לחצים וביקורת מצד גורמים רבים. אלה טוענים כי היא אליטיסטית ומטילה צנזורה, והאחרים מתריעים כי היא עלולה להיכנע לגורמים שיווקיים. רק באחרונה, נוכח הדיון בביטולן של וועדות המקצועיות - שמשרד החינוך נתן לו רוח גבית - התעורר שוב החשש כי סל תרבות ייכנע לגורמים שיווקיים.

ברוריה בקר. שלטה ביד רמהצילום: דניאל צ'צ'יק

במשך שנים שלטה בסל ביד רמה ברוריה בקר, ומינויה של די־נור סימן דווקא רגיעה יחסית. ואולם לנוכח תקציבים הולכים ומידלדלים, כשרשויות גדולות רבות מעדיפות לרכוש מופעי תרבות בלי התיווך של הסל, ההתקפות על סל תרבות רק גברו.

לדי־נור מיוחסת סגירת הוצאת הספרים של סל תרבות באחרונה והפיטורים של העורך, המתרגם והעורך המוערך דורי מנור, מהלך שהיא תמכה בו. לדבריה, "ביטול ההוצאה לאור היה על דעתי. אנחנו משרתים את מערכת החינוך, אך לא מלמדים אמנות. זאת היתה הוצאה יוצאת מן הכלל, אך התכנים שלה היו גבוהים מדי מבחינת קהל היעד שאינו בא ללמד אמנות. לא נפסיק להוציא חומרי הדרכה והנחייה שיסייעו למורים להנחיל צפייה נכונה בתרבות".

מנגד, לדברי די־נור, "השינויים הגדולים בנושא הוועדות לא יצאו אל הפועל. השינויים שהמשרד החליט עליהם הם נכונים. אלה לא שינויים מז'וריים, וזה הישג".

דינור הוסיפה כי כיום מעניין אותה "לעשות משהו בעל משמעות בתרבות. הרבה פחות מעניין אותי היום המערכתיות. השתניתי".

דורי מנור. פוטר בתמיכת די-נורצילום: דניאל צ'צ'יק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ