האטרקציות הבולטות של פסטיבל ישראל 2014

ז'ראר דפרדייה ואנוק איימה יבואו לירושלים וינעלו את פסטיבל ישראל בהצגה "מכתבי אהבה". הפסטיבל מפתיע השנה בתוכנית מגוונת ואיכותית, שאינה נוהה אחר המיינסטרים ומציגה גם זווית חברתית ביקורתית

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

ז'ראר דפרדייה ואנוק איימה מגיעים לפסטיבל ישראל בירושלים. שני כוכבי הקולנוע הצרפתי הוותיקים הללו, שלא נס ליחם, יגלמו את תפקידי בני הזוג שמתכתבים ביניהם במשך 40 שנה, בהצגה שנהפכה לאירוע, "מכתבי אהבה", ויהוו את הפינאלה לאירועי הפסטיבל. ללא ספק, בואם מעלה את רף הציפיות מהפסטיבל, שיתקיים במשך כשלושה שבועות (מ-29 במאי עד 20 ביוני) ויתפרש על פני כל ירושלים - ממתחם התחנה, דרך בריכת הסולטן, מוזיאון ישראל, בית מזי"א, מכון הרטמן, ז'ראר בכר, ימק"א, בנייני האומה ותיאטרון ירושלים ועד עין כרם.

לאחר הבינוניות שדומה שפסטיבל ישראל שקע בה בשנים האחרונות, לוקליות היתר, שאותה תירצו לעתים מנהליו בבחירה מודעת, נראה שתוכנית הפסטיבל מפתיעה לטובה הפעם במגוון ובאיכות של המופעים המייצגים סגנונות שונים, ולאו דווקא כאלה המשתייכים במובהק למיינסטרים. למעשה, מיעוט המופעים והאורחים מחו"ל בפסטיבל האחרון סימל בעיקר עייפות החומר, לעתים גם כתוצאה מתקציבים מדולדלים, יותר מאשר אי רצון מופגן מצד יוצרים או להקות בחו"ל להגיע לישראל. מה גם שהתחרות נגסה בפסטיבל בכל פה, מצד מוסדות תרבות דוגמת התיאטרון הקאמרי שלא חיכו לפסטיבל כדי להזמין ולארח הפקה חשובה מחו"ל (כמו "ארטורו אוי"). השנה נראה שהפסטיבל מנסה להחזיר לעצמו מעט מהעניין שנקשר בו, כשהיה המסגרת היחידה כמעט שדרכה שוחרי תרבות היו יכולים לראות את המופעים היוקרתיים והייחודיים ביותר מחו"ל.

כמה מהאמנים המשתתפים בפסטיבל ישראל במסיבת עיתונאים היוםצילום: דודו בכר

זהו הפסטיבל האחרון של יוסי טל־גן, המנכ"ל שהודיע לפני כמה חודשים על פרישתו לאחר 22 שנה בתפקיד. גם המנהל האמנותי, משה קפטן, הודיע על פרישה (אף שימשיך לשמש יועץ). השנה אולי אף גדול הרצון להשאיר זיכרון, בדמות מופע שכולם ידברו עליו וירוצו לרכוש לו כרטיסים. בהקשר זה, יש משהו יפה ומוערך, אולי אף סמלי, בבחירה לסיים את הפסטיבל דווקא במחזה הנוגה והנוגע "מכתבי אהבה" מאת אלברט רמסדלל גורני, מופע תיאטרון איכותי זוכה פוליצר, בהשתתפות שני שחקנים בלבד, ולא להתהדר במופעים בומבסטיים, שהיו מזוהים עם הפסטיבל בכל שנותיו.

הפסטיבל ייפתח במחווה ליוסי בנאי, ירושלמי במקור. היסוד הירושלמי כמרכיב בצמיחה של זמרים ואמנים ישראלים ייחקר בפסטיבל - עוד מוטיב שמתייחס אולי לסיום תקופה, שכן מאז ומתמיד, הפסטיבל התייחס לעיר שבה הוא מתארח באופנים שונים. ואמנם, טל־גן הדגיש ש"התוכנית מדגישה לא רק את מיטב האמנים המיוחדים מהעולם, אלא גם את גדולי היוצרים והמבצעים הישראלים שצור מחצבתם הוא ירושלים, מרכז העשייה של הפסטיבל". כך למשל הזמר הבינלאומי אסף אבידן שהחל בירושלים יופיע במופע אקוסטי משיריו. במופע שיתקיים בבנייני האומה וינעל את הפסטיבל. מנגד, בסגנון אחר לחלוטין, יתקיים מופע משותף ליהורם גאון המארח את אסתר עופרים שפועלת באירופה. לצד אלה יהיו גם מופעים של קבוצות וגופים שבסיסם בירושלים כלהקת ורטיגו, תזמורת קאמרטה, קבוצת התיאטרון הירושלמי, תיאטרון האינקוברטור, להקת קולבן דאנס.

ז'ראר דפארדייהצילום: אי–פי

בין המופעים הקלאסיים והנוצצים, אפשר להבחין בתוכנית הפסטיבל השנה גם בזווית החברתית הביקורתית, בעיקר בעבודות התיאטרון והמחול. עבודות אלה מציגות את השחיקה של האדם הקטן בחברה, לדברי טל־גן, "היה לי חשוב לגעת במלחמה בסיאוב ובשחיתות, תכנים שסובבים אותנו כיום ואי אפשר להימלט מהם, במיוחד אחרי המחאה החברתית". הביקורת הזו בולטת בתיאטרון האיטלקי הבינתחומי "פיפו דל בונו" שמשלב חירש אילם במופע, או ביצירה של הכוריאוגרף חופש שכטר, "אמא פוליטית".

עבודות אלה רומזות לכך שבשנתו ה-53, פסטיבל ישראל, על כל המסורבלות והגודל שלו, אולי משנה עמדה, אינו דבק עוד רק באסקפיזם בתרבות, מוכן להשיל מעט מהממסדיות שבו ולשלב קולות קצת שונים. וזה כיוון מרענן ואופטימי מאוד להתחיל ממנו בעידן הבא של הניהול של הפסטיבל.

עוד על פסטיבל ישראל 2014: בן שלו על מופעי המוזיקה והג'ז | חגי חיטרון על תוכנית המוזיקה הקלאסית | שיר חכם על מופעי המחול | תמר רותם על תוכנית התיאטרון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ