אמנים ומוסדות תרבות יערכו אירוע פרידה גדול מהשרה לבנת

אמנם אירועי פרידה מסוג זה נערכו כבר בעבר, אך בהיקף מצומצם יותר. יוצרים מסוימים אף מחו על קיום האירוע, כמו הבמאי אורי פסטר, שפוסט שכתב בנושא בפייסבוק זכה לתגובות אוהדות רבות

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

איגוד אמני ישראל, פורום מוסדות התרבות וארגון השחקנים יקיימו בסוף החודש אירוע פרידה משרת התרבות היוצאת לימור לבנת, שתסיים כהונה בת כמעט שש שנים במשרד. האירוע, שייערך ב-26 במארס באולם הגדול של התיאטרון הקאמרי בתל אביב, יכלול "מופע הצדעה של מיטב גופי התרבות" כלשון ההזמנה. אף שהתוכנית האמנותית שלו טרם סוכמה סופית, ל"הארץ" נודע כי באירוע מתכננים להשתתף בין היתר שחקנים מהתיאטראות גשר, הבימה ובאר שבע לצד נגני סימפונט רעננה, רקדנים מלהקות המחול "ענבל" ו"קמע" וכן זמרים מהאופרה הישראלית. חברי פורום מוסדות התרבות יישאו דברים בערב הפרידה, שבו צפויים להשתתף גם ראש העיר תל אביב רון חולדאי, אמנים וראשי משרד התרבות בעבר. הקאמרי העמיד לרשות האירוע את אולמו הגדול, וכל האמנים שיופיעו בו יעשו זאת בהתנדבות. 

אירועי פרידה מסוג זה שעורכים אמנים ואנשי תרבות מבכירי משרד התרבות כבר נערכו בעבר, אם כי בהיקף מצומצם יותר, ואף שגם הכהונות שלהם במשרד נחשבו סוערות ומלאות מחלוקות לא פחות מזו של לבנת. כך ב-2002 נערך ערב פרידה משר התרבות דאז מתן וילנאי בתיאטרון הסמטה ביפו (שאולמו מונה כ-120 מקומות בלבד, בעוד שאולם קאמרי 1 מונה כ-900 מקומות, י"א), וב-2009 ערכו מנהלי מוסדות התרבות ערב פרידה מראש מינהל התרבות מיכה ינון. בתוך כך, בקרב היוצרים נשמעת גם ביקורת על קיומו של האירוע ללבנת.

צילום: תומר אפלבאום

כך הבמאי אורי פסטר, המנהל האמנותי של חג המחזמר בבת ים, קיבל בשבוע שעבר את ההזמנה לערב הפרידה ומחה עליו בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו. "על מה הם מתכוונים להודות לה? על עשיית המובן מאליו? מה שבכל מדינה נאורה מוסדר בחוק?", תהה פסטר והדגיש כי "אני מוותר על חנופת הקבצנים ומבקש להיפרד מהאשה הנאה שתפקיד שרת התרבות היה ענק על מידותיה במשפט חמודון 'שלום שלום, ושלא תבואי לנו בחלום'". הפוסט של פסטר זכה לתגובות אוהדות רבות מצד שחקנים ובמאים, בהם כאלה שכינו את האירוע "מסיבת שלום ולא להתראות". בהמשכו הוסיף פסטר כי "אני משער שאותם אמנים בפורום היוצרים יסלחו לשר האוצר המפוטר ושוב יאמינו להצהרותיו חסרות השחר, למרות שהוא הפנה גב לזעקת קבלת אחוז אחד בלבד מתקציב המדינה לתרבות, כפי שקורה ברוב המדינות האירופאיות המתקדמות. בבקשה, לא עוד שרי תרבות כלימור לבנת ושרי אוצר כיאיר לפיד, ב-17 למארס מצביעים לאנשים מקצוע אמיתיים, ולא לעסקנים מזויפים!".

פסטר, ששוחח הערב עם "הארץ", הוסיף "כי מה שקרה לנו כאנשי תרבות בארץ זה נורא ואיום כי הפכנו להיות קבצנים. אנחנו מוקירים כל אגורה שזורקים לעברנו. מה שהיה צריך להיקבע מראש כחוק – כמו בכל המקומות הנאורים בעולם. הנטייה הזו לחזר אחרי פתחי 'האנשים שאמורים לייצג אותנו' היא פסולה ומבישה". לדבריו, "זה שנוצר מצב שמפעל הפיס נקרא ומציל את תיאטרון גשר מסגירה מעיד על זה שמשרד התרבות ומשרד האוצר לא מבינים את תפקידם הם. על כן העניין של המסיבה הוא משני. שיחגגו לה. אבל אולי ייפול להם האסימון ביום הבחירות, שאנחנו צריכים להוביל את התרבות, כך שקובעי הסבסוד המקובל לא ינהגו בנו כקבצנים".

מנכ"ל ארגון שח"ם אורי רשטיק הגדיר בשיחה עם "הארץ" את לבנת כ"שרת תרבות מצוינת" והדגיש כי ארגונו אינו משתתף כלל במימון אירוע הפרידה ממנה. ראש פורום מוסדות התרבות איתמר גורביץ' מסר בתגובה כי "מוסדות הפורום מקבלים בברכה את האירוע ומבקשים להודות לשרת התרבות על כל אשר עשתה למען קידום התרבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ