ארז ביטון ודוד גורפינקל הם הזוכים בפרסי ישראל לספרות וקולנוע

לאחר המהומה והבלגן בוועדות פרס ישראל, סופסוף הוכרזו זוכים: הזוכה בפרס ישראל בתחום הספרות הוא המשורר ארז ביטון והזוכה בפרס ישראל בתחום הקולנוע הוא הצלם דוד גורפינקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני זמן קצר הוכרזו הזוכים בפרס ישראל בספרות ובקולנוע. הזוכה בפרס ישראל בספרות הוא ארז ביטון, על תרומתו לשירה העברית. הזוכה בפרס ישראל לקולנוע הוא דוד גורפינקל.

קראו את הראיון הנדיר שערך אורי קליין עם דוד גורפינקל במארס 2013

ארז ביטוןצילום: דודו בכר

ביטון היה המשורר הראשון אשר נתן ביטוי, כבר בשנות ה-70 של המאה ה-20, לכאב הדור השני של העלייה מארצות המזרח והמגרב, ובכך פתח לגיטימציה להוויה המזרחית בשירה העברית וסלל דרך למשוררים ולסופרים שביקשו לתת ביטוי לקונפליקט הזהותי המזרחי. הוא ייסד בשנת 1982 את כתב העת הספרותי "אפיריון" ומשמש מאז העורך הראשי שלו. כמו כן הוא מייסד ויו"ר המרכז הים-תיכוני הבינלאומי לקשרים ספרותיים ותרבותיים בינלאומיים, במסגרתו קיים עשרות מפגשים בארץ ובחו"ל בנושאי תרבות ובנושא סובלנות בין עמים. ביטון התעוור בגיל 11, בעקבות פציעה קשה מפצצה שהונחה ליד בעיר לוד, ועיוורונו נוכח מאוד בכתיבתו.

בנימוקי הוועדה בתחום הספרות צוין כי ארז ביטון הוא "משורר מרכזי ומקור השראה בולט במסורת השירה הישראלית. חמשת ספרי השירה שפרסם, מ'מנחה מרוקאית' (1976) עד 'נופים חבושי עיניים' (2013) הם מופת של התמודדות אמיצה, רגישה ומעמיקה עם טווח רחב של חוויות אישיות וקיבוציות, שבמרכזן כאבי ההגירה, חבלי ההשתרשות בארץ וכינונה מחדש של הזהות המזרחית כחלק בלתי נפרד מהדיוקן הישראלי הכולל. ביצירתו הפיוטית רבת היופי, ולא פחות מכך ביסודו ובעריכתו של כתב העת 'אפיריון', פרץ ארז ביטון את הדרך לרבים, וקולו החם והחכם הוא מן הנוכחיות העמוקות והמשפיעות ביותר בתרבותנו". כיו"ר ועדת הפרס לספרות השנה שימש פרופ' אבנר הולצמן ולצדו השתתפו חברי הוועדה - פרופ' חגית הלפרין וגיל הראבן.

דוד גורפינקלצילום: דניאל צ'צ'יק

''קיבלתי את ההודעה על ההחלטה להעניק לי את פרס ישראל בשמחה, בהכרת תודה ובהכרה שעצם הפרס נותן ביטוי לעבודה שלי במשך למעלה מ-40 שנה", אמר ל"הארץ" ארז ביטון. "בעבודתי נתתי ביטוי למשבר ההגירה לארץ בשנות ה-50, של הוריי ושל אחרים וגם להתמודדות האישית שלי, הניסיון להתגבר על מכשולים. אני מרגיש שיצירתי נותנת אור גדול לאנשים, כי היא סוג של ריפוי, תראפיה. היא מבקיעה את החלקים הקשים בחיים, והאדם נשאר נקי, שמח וחגיגי יותר ולכן הפרס מהווה לא רק שמחה אישית שלי. רבים ציפו למתן הפרס עבורי''. בתשובה לשאלה האם מעורבות לשכת ראש הממשלה בזהות השופטים, והמהומה שקמה בעקבותיה, מעיבות במשהו על השמחה, השיב ביטון כי ''היות וכל המועמדים שהיו לפרס בתחום השירה לא הסירו את מועמדותם והיות וועדת השיפוט חזרה בה, אני מאמין ובטוח שההכרעה היתה מקצועית, עניינית ואובייקטיבית ולכן אני מקבל את הפרס הזה ללא רבב''.

שרת התרבות והספורט היוצאת, לימור לבנת, בירכה: ״לאורך השנים ארז ביטון מאיר בצורה מקורית ומרגשת נושאים חברתיים. בהיותי שרת החינוך יזמתי את שילוב שיריו בלימודי החובה. אני שמחה על זכייתו ומאמינה כי כתיבתו תמשיך לגעת בכולנו".

ו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג שוחח לפני שעה קלה עם המשורר ארז ביטון ולאחר שיחתם כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הרגע סיימתי שיחה בה שמחתי והתרגשתי לברך את ארז ביטון על זכייתו בפרס ישראל לספרות ושירה. ביטון הוא משורר ישראלי שעלה בילדותו מאלג'יריה ושירתו מספרת באופן ייחודי ובמילים פשוטות את החיים, הקשיים והאתגרים הישראליים. ארז עיוור מנעוריו והבחירה שלו לחיות חיים מלאי תוכן, עשייה למען הזולת והחברה כולה כעובד סוציאלי וכתיבה מופלאה, מעוררת השראה והערכה עצומה. אני שמח שוועדת הפרס מצאה לנכון להעניק השנה את הפרס למשורר שמלבד היותו משורר מעולה הוא גם סמל לאומץ והתמודדות עם אתגרים עבור כולנו".

מיו"ר תנועת ש״ס, אריה דרעי, נמסר כי הוא "מברך בחום את המשורר ואיש הרוח ארז ביטון על זכייתו בפרס ישראל. ארז ביטון הוא יוצר ענק ואדם מעורר השראה ואופטימיות". דרעי הביע את תקוותו כי זכייתו של ביטון היא מבחינת סנונית המבשרת יותר פתיחות, גיוון ופלורליזם בגלריית הזוכים בפרס ישראל.

גורפינקל, שהתחיל את דרכו באולפני גבע, הוא אחד מצלמי הקולנוע הוותיקים והמוערכים בישראל. הוא עבד עם אורי זוהר כצלם בסרטים "חור בלבנה" ו"כל ממזר מלך", "עיניים גדולות" ו"הצילו את המציל". כצלם במילואים תיעד במהלך מלחמת ששת הימים את הפריצה לירושלים ואת הרגעים הראשונים במפגש בין הלוחמים והכותל, את הנפת הדגל מעל החומות ואת ביקורם של יצחק רבין ומשה דיין בעיר העתיקה ובכותל. הוא עבד עם הבמאים ז'ילברטו טופאנו, היי קלוס, בלה ברעם, דוד גרינברג, ברוך דינר, נתן גרוס, אילן אלדד, אברהם הפנר, יואל זילברג, עמוס קולק, שמואל אימברמן, בועז דוידסון, זאב רווח, פרדי שטינהרט ואפרים קישון, אשר זכה בפרס גלובוס הזהב עבור הסרט שצילם גורפינקל "השוטר אזולאי", ובמועמדות לאוסקר בקטגוריית פרס סרט הזר הטוב ביותר. בין הסרטים הנוספים שצילם: "הקיץ של אביה" ו"עץ הדומים תפוס" של הבמאי אלי כהן, "שחור" של שמואל הספרי, "מסוכנת" של שמי זרחין, "האסונות של נינה" של שבי גביזון, "סוף העולם שמאלה" של אבי נשר, "מלח הארץ" של אורי ברבש, "הבודדים" של רנן שור ורבים אחרים.

בנימוקי הוועדה בתחום הקולנוע צוין כי הפרס מוענק לגורפינקל "על כברת הדרך המפוארת וחותמו הבלתי מעורער בתעשיית הקולנוע הישראלי. דמות שמלווה כצלם יוצר את הסרט הישראלי מיום היווסדו. דוד הוא צלם צייר המשתמש באור הקשה, הארץ ישראלי, כתשתית צילומית אמנותית. פס קול מצולם של רוב התחנות המשמעותיות בהיסטוריה הישראלית. דוד הוא אמן שעסק ועוסק במשך חייו המקצועיים בשטח הקולנוע המסחרי לצד הנסיוני והחתרני". כיו"ר ועדת הפרס בתחום הקולנוע שימש השנה יהורם גאון ולצדו השתתפו חברי הוועדה - פרופ' רם לוי, מרדכי שקלאר ודרור סבו.

דוד גורפינקל הגיב: "התחושה מרגשת, יוצאת דופן ומפתיעה. אני מעריך את ההחלטה להעניק פרס כה חשוב למי שעומד מהצד השני של המצלמה. כמובן שאני לא עמדתי שם לבדי, אלא בזכותם ובשמם של הרבה שותפים לדרך, וביניהם במאים ומפיקים שנתנו לי את הזכות לעבוד אתם. במבט של כל כך הרבה שנים לאחור, זה מרגש במיוחד שהנער בן ה-17 שהגיע לאולפני גבע עם חלום גדול להפוך לעוזר צלם עומד היום במקום הזה, אחרי שעבר כברת דרך כה ארוכה ועשרות סרטים".

זוהי הפעם הראשונה שפרס ישראל מוענק לצלם קולנוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ