רגב בכניסתה לתפקיד: "לא אתן יד לפגיעה בתדמיתה של מדינת ישראל"

בטקס שהתקיים היום בירושלים, הבטיחה שרת התרבות הנכנסת מירי רגב לפעול כדי להעתיק לעיר את פעילות מטה המשרד

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

במטה משרד התרבות והספורט שבשכונת שייח' ג'ראח בירושלים נערך בצהריים (ראשון) טקס חילופי השרה, כאשר את לימור לבנת, השרה היוצאת שפרשה בדצמבר האחרון מהחיים הפוליטיים בתום שש שנים בתפקיד, מחליפה מירי רגב, אף היא מסיעת הליכוד. הטקס התקיים בירושלים כחלק ממהלך שמנסים רגב ואנשיה לבחון מאז סוף השבוע עם משרד האוצר, ולפיו כל פעילות המשרד תעבור מרחוב המסגר בתל אביב לבניין חלופי בירושלים. אף שהמהלך מצוי כרגע בבדיקה, הוא כבר מעורר אי־נוחות וחששות בקרב גורמים שתנאי העסקתם עלולים להיפגע.

"מעטים השרים בישראל שנפלה בחלקם ההזדמנות לכהן פרק זמן מספיק כדי ליצור המשכיות וכדי לממש את תפישת עולמם", אמרה השרה היוצאת לבנת, "הצלחתי להוביל מאבקים ורפורמות שייטיבו את הקיים. לא פעם זה היה כרוך במאבקים מול גופים חזקים מאוד. מי אוהב שינויים בכלל? כל כך חמים ונעים בחיק הקיים, מי רוצה בכלל לשנות, מי רוצה להזיז את הגבינה? אף אחד. זה מצריך לא מעט כוח ואתם הייתם לצדי באותם מאבקים".

לבנת הזכירה את הקמת "תרבות לישראל", הארגון להפצת תרבות בפריפריה וכן את "פרס היצירה הציונית", שיזמה ב–2012 כתגובה לעצומת האמנים נגד הופעה בהיכל התרבות באריאל. "אם יש משהו שממש משמח אותי זה שאחרי מגיעה שרה מהליכוד. נורא דאגתי לפרס הציונות", הדגישה לבנת, "אני בטוחה שפרס הציונות שייסדתי יישאר".

בטקס גינתה השרה היוצאת לבנת את הביטויים הקשים שהוטחו ברגב מאז היוודע דבר מינויה ביום חמישי האחרון. "אלה ביטויים נתעבים, אמירות שמקומן לא יכירם בין בני תרבות כשמדובר בתרבות, בין אם מי ששמח ומי שעצוב. זה לא משנה" אמרה לבנת, "הייתי המומה לשמוע דברים שלא חלמתי שאנשים יעזו להגיד. יכול מישהו לומר 'אני שמח' או אחרת, אבל אני בזה לאנשים שכך מדברים. אלה אינם אנשי תרבות".

רגב נראתה נרגשת ביותר והדגישה בנאומה את חשיבותו של הפלורליזם בעבורה. "החברה הישראלית היא רב־גונית, מקפלת בתוכה הון תרבותי נרחב, מגוון גדול של תת־תרבויות, צבעים, צלילים וסגנונות שונים שביחד יוצרים את ההוויה הישראלית הייחודית שהיא הדבק שלנו, מאחדת אותנו ומחזקת אותנו", פתחה ואמרה. "אני מודעת היטב לחשיבות העצומה שיש להעמקת התרבות והספורט בחברה הישראלית כחברה פלורליסטית, כחלק מהמאבק המתמשך של החברה הישראלית לחיזוק הערכים החינוכיים, ערכים המשקפים את צביונה של המדינה היהודית והדמוקרטית".

רגב הוסיפה כי היא מכירה בצורך לעודד תרבות ויצירה בכל התחומים כדי להמשיך להעשיר ולחזק את התרבות והחברה על כל גווניה. "תמיד כיבדתי את החשיבות שבחיי היצירה והפלורליזם", הדגישה, "בשם אותו פלורליזם התרבות תגיע לכל חלקי המדינה: לירושלים, לתל אביב, לנצרת, למגדל העמק שבצפון, לירוחם ולרהט שבדרום, ליהודה, לשומרון, לנגב ולגליל. בשם אותו פלורליזם לא אתן יד לפגיעה בתדמיתה של מדינת ישראל, בחיילי צה"ל ובמסורת שלנו כמדינה יהודית ודמוקרטית. בשם אותו פלורליזם אתן מקום של כבוד גם ליצירה מקומית הרואה ומכבדת את המורשת היהודית".

לדברי רגב, היא מודעת לצורך החיוני לשמור על חופש היצירה ועל חירות הביטוי של כל אדם וכל יוצר וכן "להכיל את חברתנו הרב־תרבותית על מגוון מקורותיה". היא הזכירה כי משרדה אחראי בין היתר על רשות העתיקות. "חיי התרבות והרוח היהודית באים לידי ביטוי בארכיאולוגיה, ועברה המפואר של האומה היהודית, שחלקו נחשף מעת לעת בתגליות היסטוריות שמלמדות על הקשר ההיסטורי בין המדינה היהודית לארץ ישראל", הוסיפה, "התגליות הן עדות מאלפת לסיפורה של אומה נחושה שבירתה ירושלים, שחזרה לארצה אחרי 2,000 שנות גלות. רגבי האדמה מקפלים את סיפורי אבות אבותינו ובכוונתי להיות מעורבת בכל החלטה שתתקבל ברשות העתיקות, ולשמר אוצרות טבע ונכסי תרבות היקרים לנו מאוד".

רגב התייחסה גם לתחום הספורט ואמרה שהיא שואפת לקדם את התחום בין היתר בפריפריה וכן את ספורט הנכים. "בספורט הנשים הייתי רוצה לראות עוד יעל ארד, עוד שחר פאר ואסתר רוט־שחמורוב", הדגישה, "הייתי רוצה לראות ילדים מחליפים מדבקות לא רק של דמויות ספורט גבריות, אלא גם דמויות נשיות. אני רוצה שנשים יהפכו לגיבורות תרבות בתחום הספורט באותה מידה כמו הגברים".

האולם שבו נערך הטקס היה מלא עד אפס מקום. גורמים בענף הספורט שנכחו בו ושוחחו עם "הארץ" סיפרו כי מעולם לא ראו התעניינות תקשורתית כה נרחבת בטקס מסוג זה. "רגב לא תצטרך משרד יחסי ציבור", אמרו.

רגב הדגישה כי היא רואה בספורט גשר לתרבות ולשלום. "האתגר המיידי העומד בפני מדינת ישראל הוא ההחלטה העומדת בפני פיפ"א להשעות את ישראל", הזכירה והעריכה כי ההתאחדות תסיר השבוע את הצעת ההחלטה "המבישה" כדבריה של הפלסטינים. "כולנו חייבים להבין שיש לעשות הפרדה ברורה בין הספורט לפוליטיקה", הוסיפה, "אני מבטיחה שאאפשר ספורט הגון לכלל המגזרים כל עוד קיימת נאמנות למדינה ולחוקיה".

לדברי רגב, בכוונתה לבחון את דו"חות הוועדות הציבוריות שעסקו בעבר בתרבות ובספורט, וכן לקדם את מבחני התמיכה של משרדה בשני התחומים. "המשימה המרכזית שלי לשלושת החודשים הקרובים — מושב הקיץ של הכנסת — הוא לדאוג להעלאת התקציב לתרבות ולספורט לשנים 2015–2016", הוסיפה.

עוד הדגישה רגב כי משרד ההסברה, שאמור היה לעבור לאחריותו של משרד ראש הממשלה, יישאר תחת פיקוח משרד התרבות והספורט. בעקבות אמירה זו נשמעו צהלות שמחה בקרב כמה מבאי הטקס. "אני שמחה שנכנסתי לתפקידי ביום בו אנו מציינים את יום ירושלים, אני רואה חשיבות עצומה בפעילות משרדי הממשלה בעיר בירתנו ירושלים. על כן הנחיתי את צוות המשרד לבחון העתקת פעילות המטה המרכזי של המשרד, לרבות פעילות השרה, מהמשרדים בתל אביב לירושלים. זאת כחלק מהחלטת הממשלה על פיה משרדי הממשלה יפעלו בירושלים. אין לי ספק כי משרד התרבות והספורט ראוי שיתנהל מבירתנו ירושלים". גורמים במשרד התרבות אמרו ל"הארץ" כי רגב עשויה להיתקל בקושי ליישם את המעבר, כיוון שחלק ניכר מעובדי המשרד שבתל אביב מתגוררים במרכז הם בעלי קביעות, ועלולים לטעון שהמעבר הוא בגדר הרעת תנאי העסקתם. "היא התעקשה על דברים יותר קטנים, היא תעבור את זה", העריכו.

רגב ביקשה להודות לקודמתה בתפקיד לבנת, וחתמה את נאומה בציטוט מנאומו של המשורר ארז ביטון מטקס קבלת פרס ישראל בחודש שעבר. "הנהגת המדינה היא סוג של אבהות, דאגה אמיתית, ויש לדאוג בחמלה, ולא תמיד בהכרח ייקוב הדין את ההר. עלינו להסיר את הקיטוב, לקרב בין הפריפריה למרכז ולצמצם את הפערים החברתיים. בעזרת השם נעשה ונצליח", סיכמה.

רגב טרם מינתה מנכ"ל למשרדה ולא ברור האם המנכ"לית אורלי פרומן, שעבדה במשרד תחת לבנת, תמשיך בתפקידה. חן קדם, לשעבר דוברת היכל התרבות באריאל, משמשת כדוברת של רגב בתפקידה החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ