וינשטיין מתח ביקורת על התערבות רגב בתוכני יצירות

בדיון בהשתתפות בכירי משרד התרבות מתח היועץ ביקורת מרומזת על מדיניות רגב לחלוקת תמיכה ביצירות אמנות. הוא הבהיר כי שרים אינם יכולים לפעול בשרירותיות בבואם להקפיא העברת כספי ציבור

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, קיים אתמול (רביעי) דיון בהשתתפות בכירי משרדו ובכירי משרד התרבות והספורט על הגבולות שבין יישום מדיניותו של שר נבחר לבין השמירה על ערכים כחופש הביטוי. הדיון, שפרטים עליו פורסמו הבוקר ב"ידיעות אחרונות", נערך בין היתר בעקבות החלטת שרת התרבות, מירי רגב, להקפיא זמנית את תמיכת משרדה בתיאטרון אל־מידאן בחיפה והלחץ שהפעילה להסרת הסרט "אל סף הפחד", העוסק ביגאל עמיר, מפסטיבל הקולנוע בירושלים. בדיון הובהר כי משרד התרבות מחויב לשלול תמיכה מיצירות אמנות הכוללות הסתה לאלימות או לגזענות, אך גם נמתחה בו ביקורת מרומזת מצד וינשטיין על המדיניות שמתכוונת רגב לנקוט בעניין התמיכות. בלשכת השרה מסרו ל"הארץ" כי בחינת התמיכות והקריטריונים להן תיעשה בצורה מסודרת ובכפוף לאישורים המשפטיים הדרושים.

רגב הצהירה מאז כניסתה לתפקיד כי לא תתמוך ביצירות שיפגעו בדימוי של מדינת ישראל, ערכיה וחיילי צה"ל או בכאלה שייצרו דה־לגיטימציה לישראל. לדבריה, הסוגיה שעל הפרק אינה נוגעת לחופש הביטוי אלא לחופש המימון. לפי הדיווח, בדיון אתמול הבהיר וינשטיין כי שרים אינם יכולים לפעול בשרירותיות בבואם להקפיא העברת כספי ציבור. הוא הוסיף כי אף שרגב אחראית על גיבוש מדיניות, אין היא רשאית להתערב באופן גורף בתוכני יצירות אמנות או לקבוע אם הן יזכו לתמיכת משרדה לפי הנושאים שלהן או המסרים הטמונים בהן.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטייןצילום: תומר אפלבאום

בדיון הודגש כי אף שבידי השרה היכולת להשפיע על העברת התמיכות, ראוי שמהלך כזה יינקט לפי קריטריונים נוקשים שיקבלו אישור משפטי. בשל היותו של חופש הביטוי ערך חוקתי בישראל נקבע בדיון כי רף הפסילה של השרה צריך להיות גבוה מאוד, וכן הובהר כי שלילת תמיכת המשרד ממוסד תרבות עלולה לגרום לסגירתו. חוות דעתו המלאה של וינשטיין בעניין צפויה להתפרסם בקרוב.

בלשכת רגב בירכו היום על קביעת וינשטיין כי משרד התרבות חייב למנוע תמיכה ביצירות המכילות הסתה. בלשכה מסרו כי התמיכות והקריטריונים לתמיכות במוסדות תרבות, שיקבלו אישור משפטי, יתנו ביטוי להנגשת התרבות לפריפריה, למגזר הלא יהודי ולתרבות יהודית.

הדיון אתמול נערך על רקע הקול הקורא שפירסם משרד התרבות והספורט לציבור כדי שיביע דעתו בעניין חלוקת כספי תמיכות המשרד בתחומי אמנויות הבמה, בהם תיאטרון, פרינג', מוזיקה ומחול. העמדות שיתקבלו בחודש הקרוב יובאו לדיון בוועדה בראשות ד"ר חיים פרלוק, יו"ר המועצה הישראלית לתרבות ולאמנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ