הקפאת התמיכה באל־מידאן העכירה את האווירה בפגישת רגב והיוצרים הערבים

בפגישה שקיימה שרת התרבות עם נציגי פורום מוסדות התרבות הערביים היא הביעה נכונות להגדיל את סכומי התמיכה בעמותות התרבות הערביות עוד בשנת התקציב הנוכחית

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

שמונה מנציגי פורום מוסדות התרבות הערביים קיימו היום (שלישי) בצהריים פגישת עבודה ראשונה עם שרת התרבות והספורט, מירי רגב, בלשכתה בתל אביב. אנשים שנכחו בה סיפרו כי רגב הביעה נכונות להגדיל את סכומי התמיכה בעמותות התרבות הערביות עוד בשנת התקציב הנוכחית וכן לבחון את דרישת הפורום לקבל 20% מתוך 50 מיליון השקלים שנוספו השנה לבסיס תקציב התרבות. סוגיות הקפאת התמיכה בתיאטרון אל־מידאן בחיפה והמאבק על חופש הביטוי עוררו מחלוקת בפגישה, כאשר הנציגים הבהירו לרגב כי לא תיתכן סגירת תיאטראות או הקפאה כוללת של התמיכה בהם בשל הצגה כלשהי שנחשדת כבעייתית בעיני המשרד. מלשכת השרה נמסר כי הפגישה היתה חיובית.

בפגישה שטחו נציגי הפורום מכל תחומי האמנות והתרבות את בקשותיהם בתחום התקציב ובתחומים נוספים. מנהל הפורום, אלברט אנדראוס, סיפר כי רגב אמרה שבכוונתה ללמוד לעומק את ממצאי הדו"ח שהוכן במשרדה למיפוי צורכי התרבות הערבית בישראל, ונחשף בחודש שעבר על ידי ג'קי חורי ב"הארץ", ולפיו רק 3% מתקציב התרבות מועבר לאוכלוסייה הערבית. לדברי אנדראוס, ובדומה למהלך שהזכירה רגב במפגשה עם נציגי פורום מוסדות התרבות הכללית בחודש שעבר, בכוונת השרה להקים שולחנות עגולים לדיון בממצאים במטרה לצמצם את הפערים בין החברה הערבית ליהודית. אנדראוס הוסיף כי גובה התוספת שתקבל התרבות הערבית ממשרד התרבות בשנת התקציב הנוכחית ייקבע בשבועיים הקרובים. אתמול אמרה רגב ל"הארץ" כי תפעל להגדיל את תקציב התרבות לחברה הערבית בשנה הבאה גם אם התקציב הכולל של משרדה לא יגדל. בפגישה היום נודע כי העניין הועבר לבדיקת מנכ"לית המשרד היוצאת, אורלי פרומן.

תיאטרון אל-מידאן בחיפהצילום: רמי שלוש

מהלך אסטרטגי נוסף שרגב מתכוונת לקדם, לדברי אנדראוס, הוא העברת עמותות התרבות הערביות מסעיף תמיכה נפרד להן בקריטריונים, כפי שקורה כיום, לסעיף הכולל בתוכו גם את העמותות היהודית. כיום נתמכות העמותות הערביות לפי סעיף 33, שהקריטריונים החדשים הנוגעים בו אמורים להתפרסם בקרוב לעיון הציבור.

סוגיית הקפאת התמיכה בתיאטרון אל־מידאן העכירה את האווירה בפגישה, לדברי כמה מהנוכחים בה. "אמרנו בצורה ברורה ומבלי להתלהם שלא יכול להיות שתיאטראות נסגרים", אמר אנדראוס. "ביקשנו מהשרה לפתוח ערוץ תקשורת אתנו גם לדברים האלה. אמרנו שאנחנו יכולים לא להסכים ושאנו לא נמנים עם בוחריה".

מנכ"ל תיאטרון הפרינג' בנצרת, סאמר מועלם, אמר כי השרה שבה בפגישה על עמדתה שלפיה לא תוכל להתפשר במקרים שבהם יצירות או מוסדות המקבלים תמיכה ממשלתית מסיתים לגזענות או למעשים בלתי חוקיים. "אמרנו לה שאם רואים בעיה בהתנהלות מוסד כלשהי, שהיא חלילה אינה חוקית, יש לבדוק את הנושא באופן ספציפי ולא לסמן איקס על כל המוסד או על כל החברה הערבית", הדגיש מועלם. "הבהרנו שתפקידה של אמנות הוא לבדוק את הגבולות גם של מוסכמות חברתיות ושל דעות אחרת. בעיקרון היא הסכימה אבל מבחינתה, נושא אל־מידאן מצוי בשימוע וברגע שיסתיים תתבהר התמונה".

ג'עפר פרח, מנהל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערביםצילום: אבישג שאר-ישוב

ג'עפר פרח, מנהל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים, לא נכח בפגישה עם השרה אך הזכיר את סקר הצרכים שביצע משרד התרבות בעקבות עתירת המרכז לבג"ץ. לפי הסקר, שהשרה מתכוונת לבחון את ממצאיו, בחברה הערבית אין ולו מוזיאון, סינמטק או בית לאמנות אחד, וב–92% מהיישובים הערביים היוצרים אינם נהנים מתמיכת מינהל התרבות. "לא ייתכן שילד ערבי לא יבקר במוזיאון, בסינמטק, בקונסרבטוריון ובהיכל תרבות", הדגיש פרח, "הגיע הזמן שכספי המסים יחולקו גם לתרבות הערבית". הוא הוסיף כי השימוש בתמיכות כאמצעי להכתבת תוכני היצירות אינו ראוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ