היועמ"ש למירי רגב: לא ניתן להתנות תמיכה במוסדות בתוכן היצירות

המשנות ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אורית קורן ודינה זילבר, המשנות ליועמ"ש, המשנות ליועץ המשפטי לממשלה, אורית קורן ודינה זילבר, הבהירו שהצהרות השרה כרוכות ב"פגיעה קשה במיוחד בחופש הביטוי". רגב: "היועץ לא יכול להתערב בשיקול דעתי". משרד היועמ"ש ביקש הבהרות גם מעיריית שדרות על ביטול הקרנת הסרט "רעד בעזה". האגודה לזכויות האזרח קוראת ליועמ"ש לבחון גם את החלטת השר בנט בעניין הסרט "הזמן המקביל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשנות ליועץ המשפטי לממשלה, עורכות הדין אורית קורן ודינה זילבר, הבהירו לשרת התרבות מירי רגב כי לא תוכל לערב שיקולי תוכן בקביעת התמיכה הכספית ליצירות תרבות, בשל פגיעה בחופש הביטוי. רגב הצהירה עם כניסתה לתפקיד כי בכוונתה לשנות את מבחני התמיכה בין היתר על רקע הצגה "הזמן המקביל" שעלתה בתיאטרון אל-מידאן, שבעקבותיה הורתה להקפיא את העברת התמיכה לתיאטרון.

בתשובה לפניית היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, השיבו היום (ראשון) קורן וזילבר כי הבהירו לרגב כי אין ביכולתה לשנות את מבחני התמיכה על סמך תוכנן של היצירות. "שינוי מבחני התמיכה באופן הכולל בחינה של תוכן היצירה, לו היה נעשה, יכול היה לגרום לחלק ממוסדות התרבות להימנע ממתן ביטוי לעמדות מסוימות, מתוך חשש שיסכנו את התמיכה הממשלתית", כתבו המשנות ליועמ"ש. "פגיעה באפשרות הפקתה או הפצתה של יצירה וזאת על בסיס תוכנה, היא פגיעה קשה במיוחד בחופש הביטוי, שהלא תוכנה של יצירה הוא לב לבה ועצם מהותה, ולכך מתנגד היועץ המשפטי לממשלה".

שרת התרבות מירי רגב בסינמטק ירושלים, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

שרת התרבות רגב מסרה בתגובה כי "עם כל הכבוד ליועץ המשפטי לממשלה הוא יודע שהוא לא יכול להתערב בשיקול דעתי בנוגע למדיניות חלוקת התקציבים בשנת 2016. כפי שאמרתי בעבר אין בכוונתי להתערב בתוכן או להגביל את חופש הביטוי. אבל כל התנהלות של מוסדות תרבות שלא יפעלו בהלימה לחוקי המדינה יטופלו בהליך פלילי. כפי שחזרתי ואמרתי אין קשר בין חופש הביטוי לחופש המימון".

המשנות הבהירו לרגב את הדברים, שמצדה הודיעה כי בשלב זה אין בכוונתה לשנות את מבחני התמיכה, אך היא שוקלת לתקן את החוק כדי לאפשר לה לעשות כן. בעניין זה רמזו קורן וזילבר כי הקשיים המשפטיים יחולו גם על יוזמת החקיקה. "הוספנו והבהרנו לשרה כי גם יוזמת חקיקה שכזו, ככל שתעלה, תדרוש את התייחסות היועץ המשפטי לממשלה לגופה של היוזמה, אשר יידרש לבחון האם זו עומדת אף ביתר אמות המידה שנקבעו באשר לפגיעה בזכות אדם בחוק יסוד: כבוד אדם וחירותו", כתבו.

הן הוסיפו כי על הדרג המקצועי כמו הייעוץ המשפטי מוטל ליישם את מדיניות הדרג הפוליטי, "על מנת שלא לצמצם את גבולות השיח בחברה הישראלית משיקולים הזרים לתחום האומנות ושלא ליצור חשש מפני כל אלה", נכתב. "השיקולים הרלוונטיים לתמיכה בתחום זה הינם שיקולים אומנותיים ומקצועיים, אשר על בחינתם אמונים גורמי המקצוע, ויש להקפיד ולשמור על הפרדה זו".

השרה רגב התייחסה לעמדת היועמ"ש גם בסטטוס שפירסמה אתמול בעמוד הפייסבוק שלה. "מפתיע אותי התזמון לפרסום מכתבו של היועמ״ש בעניין תמיכות משרד התרבות והספורט, בדיוק באותה העת שבה נערך שימוע לתיאטרון אל־מידאן במשרדי, על ידי הגורמים המקצועיים", כתבה. "אני מקווה ומאמינה שלא היתה ליועמ״ש כוונה לנסות ולהשפיע על תהליך שימוע שנערך כדין בהובלת מנכ״ל המשרד, היועצת המשפטית של המשרד וגורמי המקצוע. רגב הוסיפה כי "כבר בימים אלה דן הצוות המקצועי שהקמתי בנושא שינוי הקריטריונים לתמיכות... כבר בשנת 2016. אני מאמינה שאין זה ראוי שממשלה תחלק כספים לגופים אשר חותרים כנגד המדינה. ברור לי ששלילת הכספים מגופים אלו צריכה להיעשות באמצעות חקיקה ראשית ולא באמצעות הקריטריונים לתמיכה".

עוד נודע, כי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אורית קורן, פנתה בשבוע שעבר גם ליועץ המשפטי של עיריית שדרות, עו"ד בני סעדון, וביקשה ממנו הבהרות בנוגע להוראה שהעבירה באחרונה העירייה לסינמטק שדרות על ביטול הקרנתו של הסרט "רעד בעזה". מכתב דומה נשלח גם לעיריית באר שבע, שגם בה ביטל ראש העיר את הקרנת הסרט. "התערבות של רשויות השלטון — המקומי או המרכזי — בחופש הביטוי בכלל, ובפרט בשאלת אילו תכנים ראויים לצפייה ואילו לא, מעלה שאלות חוקתיות מן המעלה הראשונה", כתבה קורן לסעדון. "זאת, גם אם ההקרנה נעשית במקום הנתמך על ידי הרשויות. ככל שהפרסומים נכונים, נודה לקבלת התייחסותך בהקדם לעובדות המדויקות בעניין, בין היתר בנוגע למעורבות העירייה, וכן לטעמים המשפטיים בבסיס סירוב ההקרנה".

"רעד בעזה" הוא סרט תיעודי הולנדי, המתעד מפגשים של מומחה לטיפול בטראומה עם אנשי סיוע בעזה לאחר מבצע "צוק איתן", וסיוע שהעניק להם בהתמודדות עם אבל, פחד וטראומה. ארגון אמנסטי אינטרנשיונל יזם הקרנות של הסרט בשילוב שיחות עם גיבור הסרט ועם הבמאי, חירט ואן קסטרן, בסינמטקים של תל אביב ושדרות וכן בעזה. ואולם, בעוד שההקרנה בתל אביב התקיימה כסדרה, ההקרנה בשדרות בוטלה בחודש שעבר בעקבות לחץ שהפעילו פעילי ימין על ראש העיר שדרות אלון דוידי, שהורה למנהל הסינמטק העירוני לבטל את ההקרנה. בעקבות זאת, כאשר באמנסטי ניסו להעביר את ההקרנה לבאר שבע, הורה גם ראש עיריית באר שבע על ביטול ההקרנה בעירו.

עכשיו תור בנט

היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עו"ד דן יקיר, אמר אתמול בתגובה להתפתחויות בעניין השרה רגב: "חשוב שהיועץ המשפטי לממשלה הבהיר לשרת התרבות את מגבלות הכוח, והפריך את עמדתה כאילו היא מוסמכת להחליט על פי שיקול דעתה הבלעדי באיזה מוסד תרבות לתמוך". בעקבות זאת אף פנה אתמול עו"ד יקיר למשנות ליועמ"ש וביקש לדעת את עמדתן לגבי החלטת שר החינוך נפתלי בנט מלפני חודשיים להוציא מסל התרבות את הצגת תיאטרון אל־מידאן "הזמן המקביל", אף שוועדת הרפרטואר של הסל אישרה אותה פעמיים.

ל"הארץ" נודע כי בעקבות עמדת וינשטיין תשלח רגב למוסדות התרבות מכתב ובו תבהיר להם את החוק. עוד נודע כי בכוונת השרה להגביל את תוקף הקריטריונים הקיימים לתמיכה במוסדות בכל התחומים עד ל–31 בדצמבר 2015. החל מ-2016 מתכוונת השרה להנהיג קריטריונים חדשים שיתנו עדיפות לפריפריה ולמגזרים השונים, בהתאם למדיניותה. עם זאת, התהליך עשוי לקחת זמן רב וקיים חשש שהמוסדות לא יוכלו להגיש בקשות תמיכה ל-2016 בהתאם לקריטריונים החדשים. בתחום התיאטרון, לדוגמה, הקריטריונים לתמיכה גובשו ב–2002, שונו ב–2005 ומאז לא חל כל שינוי בהם. זה שנה וחצי ממתינה במשרד המשפטים טיוטת קריטריונים חדשים לתחום, שכבר עברה את שלב הערות הציבור ונדונה במדור תיאטרון במועצה הישראלית לתרבות. כך, ייתכן שבתחום זה תשלב השרה את שינוייה בקריטריונים החדשים שהוצעו.

מנכ"לית איגוד במאי התיאטרון, שרון בר־לב, בירכה על עמדת היועץ וינשטיין. "במדינה דמוקרטית לא נאפשר התערבות בתכנים", אמרה בר־לב והגדירה את  "חופש המימון" שהזכירה השרה רגב כ"מושג שגוי מיסודו". "אנו מברכים על האומץ של היועמ"ש, ונשמח אם השרה והמשרד ייזמו הגדלת תקציב לתיאטראות הפרינג', ובכך יעסקו במנדט שקיבלו ולא בהתערבות בוטה ביצירות האמנים", הוסיפה. "הצעד הדמוקרטי הבא הוא התערבות של השרה בהגבלת קדנציות מנהלי מוסדות התרבות".

לפני כשלושה שבועות היה המועד האחרון להגשת תגובות הציבור לקול הקורא שפרסמה השרה רגב בנוגע לתמיכות משרדה בתחומי אמנויות הבמה. ל"הארץ" נודע כי חלק מהתגובות שהוגשו התייחסו לבעייתיות המשפטית שבעירוב שיקולי תוכן בקביעת הקריטריונים לתמיכה. בין היתר היו אלה תגובותיהם של איגוד במאי התיאטרון וכן של כ-30 יוצרי וחוקרי תיאטרון ומחול ובהם ארקדי זיידס, דורי פרנס, סלווה נקארה, ד"ר דורית ירושלמי ונעמי יואלי, ששלח בשמם עו"ד יונתן ברמן, ממשרד אדלשטיין ברמן.

ברמן בירך אף הוא על עמדת היועמ"ש. "אנו שמחים על הבהרת מה שאמור היה להיות מובן מאליו: אין זה תפקידו של משרד התרבות להכתיב את תוכנן של יצירות אמנות באמצעות שלילת תקציבים או איומים בשלילת תקציבים", הדגיש, "אנו מצפים משרת התרבות לנהוג בהתאם לעמדתו המשפטית של היועמ"ש, להימנע מיצירת מבחני תמיכה המתייחסים לתוכנן של יצירות אמנות, וכן להימנע מקידום חקיקה ברוח זו."

ביחס לתגובתה של השרה בפייסבוק, ולפיה שלילת הכספים מגופים שיחתרו נגד המדינה אמורה להיות באמצעות חקיקה ראשית ולא דרך הקריטריונים, אמר ברמן כי גם חקיקה זו (ובמקרה זה – תיקון שתנסה להכניס השרה בחוק התרבות והאמנות) כפופה לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, שמעגן את חופש הביטוי. "חקיקה שתקבע קריטריונים לתמיכות שיתבססו על תוכן לא תעמוד במבחן בג"ץ", הדגיש, "כל ניסיון להכניס קריטריונים שיאפשרו למשרד התרבות לבחון את תוכן היצירות ולפסול יצירות על בסיס פוליטי או אידיאולוגי לא יעמוד במבחן בג"ץ משום שיפגע בחופש הביטוי".

בסוף חודש יוני קיים וינשטיין דיון בהשתתפות בכירי משרדו ובכירי משרד התרבות והספורט על הגבולות שבין יישום מדיניותו של שר נבחר לבין השמירה על ערכים כחופש הביטוי. הדיון נערך בין היתר בעקבות החלטת רגב להקפיא זמנית את תמיכת משרדה בתיאטרון אל־מידאן בחיפה והלחץ שהפעילה להסרת הסרט "אל סף הפחד", העוסק ביגאל עמיר, מפסטיבל הקולנוע בירושלים. בדיון הובהר כי משרד התרבות מחויב לשלול תמיכה מיצירות אמנות הכוללות הסתה לאלימות או לגזענות, אך גם נמתחה בו ביקורת מרומזת מצד וינשטיין על המדיניות שמתכוונת רגב לנקוט בעניין התמיכות. בלשכת השרה מסרו אז ל"הארץ" כי בחינת התמיכות והקריטריונים להן תיעשה בצורה מסודרת ובכפוף לאישורים המשפטיים הדרושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ