רגב ל"הארץ": אם הקריטריונים לא ישונו ב-2016 אף אחד לא יקבל תמיכה

ל"הארץ" נודע כי השרה מתכוונת לשלב בקריטריונים הכמותיים הקיימים את דגשיה ביחס לקידום הפריפריה והחברה הערבית והדתית. השבוע יחל משרדה לקיים פעילויות קיץ ב-20 יישובים ומועצות בעלות כ-15 מיליון שקל

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

שרת התרבות והספורט מירי רגב אישרה את הפרסום ב"הארץ" שלשום ולפיו הקריטריונים הנוכחיים לתמיכה במוסדות וביצירות תרבות לא יהיו תקפים עוד ב-2016. "אם לא ישונו הקריטריונים — אף אחד לא יקבל תמיכה", אמרה השרה, "לא יהיה מצב שהמדיניות שהיתה בשנת 2015 תתקיים בשנת 2016. הגיע הזמן לצדק תרבותי ואני מתכוונת לעשות אותו". במסיבת עיתונאים שערכה אתמול במשרדה בתל אביב הוסיפה רגב כי "חלק מהמדיניות הזו כבר מתרחשת עכשיו בוועדה מקצועית בראשות מנכ"ל המשרד יוסי שרעבי. המשרד התחיל לעבוד, יצא קול קורא ראשון, ייצא קול קורא נוסף ואנו נפרסם את ההודעות המתייחסות לשינוי הקריטריונים".

השרה התייחסה גם לקביעת המשנות ליועץ המשפטי לממשלה שפורסמו שלשום ביחס למדיניות שתיכננה לנקוט, ולפיה היא לא תוכל לערב שיקולי תוכן בקביעת התמיכה הכספית ליצירות ולמוסדות תרבות בשל הפגיעה בחופש הביטוי. "היועמ"ש לא יוכל לעצור את שינוי הקריטריונים", אמרה, "הוא הלין על נושא אחד בלבד: נושא התוכן. אמרתי בעבר שאין לי שום כוונה להתערב בתוכן. היועמ"ש תפקידו לפרש את החוקים, ולא אעשה שום דבר שיפגע בחקיקה במדינת ישראל. אם אצטרך אייצר חקיקה נוספת. כבר שוחחתי עם שרת המשפטים, וכידוע הממשלה יודעת לייצר חקיקה ביום".

מירי רגב במסיבת העיתונאים, אתמולצילום: מוטי מילרוד

ל"הארץ" נודע כי לקראת 2016 מתכננת השרה לשלב בקריטריונים הכמותיים הקיימים לתמיכה את דגשי המדיניות שלה הנוגעים לקידום הפריפריה ולמתן סיוע לתרבות גם בחברה הערבית ולחברה החרדית, וככל הנראה לא להציע קריטריונים חדשים לחלוטין. ההתייעצויות המשפטיות במשרד בעניין מתקיימות זה זמן מה, וטיוטות הקריטריונים המתוקנים יפורסמו בקרוב להערות הציבור.  

אתמול הודיעו השרה ומנכ"ל משרדה כי החל ביום חמישי הקרוב יקיים המשרד פעילויות ספורט ותרבות ללא תשלום ב-20 יישובים ומועצות בפריפריה. הם ציינו כי עלות הפרויקט היא 15 מיליון שקלים, מתוכם כ-11 מיליון מתקציב משרד התרבות והיתר במימון הטוטו. הפרויקט, "לא לדאוגוסט", יימשך עד 30 באוגוסט וייחנך בעיר אלעד (הסמוכה לראש העין, עיר מגוריה של השרה). בכל יישוב או מועצה שבה יתקיים, תיערך של פעילות שתחל בבוקר ותימשך עד אחרי חצות, ותכלול סדנאות יצירה, הצגות תיאטרון, הרקדות, הופעות אמנים, שיעורי ספורט מסוגים שונים, הקרנות סרטים ישראלים ומסיבות.
כל יישוב בחר לעצמו את תמהיל הפעילויות שייערכו בו והפרויקט יתקיים בין היתר במועצת מטה בנימין, בנצרת, ברהט, בדליית אל־כרמל, בקרית גת, באופקים ובמקומות נוספים, בהשתתפות הזמרים שרית חדד, שלום חנוך, פאר טסי, שולי רנד ואחרים. "בשבועיים האחרונים של אוגוסט אין קייטנות, ההורים יוצאים מדעתם ואנחנו יודעים שכל מה שהילדים אומרים זה 'די משעמם לי'", אמרה רגב, "אז הולכים לקניון ועוברים בכמה חנויות, יוצאים עם חור בכיס במצב של יוקר המחייה. צריך לתת מענה למשפחות, לבני הנוער ולקשישים". לדבריה, היא מתכוונת להנהיג פרויקטים דומים גם בחופשות סוכות וחנוכה ולשלב בהם פעילויות מורשת.

מנכ"ל המשרד שרעבי אמר כי ועדת המכרזים של המשרד היא שבחרה את היישובים שבהם ייערכו האירועים על בסיס שני קריטריונים: יישובים שנמצאים ברמה 2–6 ובהם אוכלוסיות מוחלשות וכן יישובים שבהם 10,000 עד 80,000 תושבים, שבחלקם לדעת המשרד מתקשה הרשות המקומית להנגיש אירועי תרבות.

את האירועים מפיקה חברת "תרבות לישראל", חברה־בת של ההסתדרות הציונית העולמית שנוסדה בתקופת השרה הקודמת לימור לבנת. החברה תפקח בעבור משרד התרבות על רמת האירועים ועל המחירים שישולמו לאמנים השונים. "אנו לא מתערבים בתמהיל התרבותי של הרשויות, ולכל אחת יש את צורכיה", אמר שרעבי, "הבטחנו שלא יהיה מצב של ציבור שלא יוכל לקבל שירות. באלעד תהיה פעילות לנשים ולגברים לא ביחד אלא בנפרד".

השרה הדגישה כי לה ולמשרדה היה חשוב שלא תהיה הדרת נשים מהאירועים, גם באלה הנערכים בערים דתיות, וכן שהם יתקיימו במקומות שאליהם יגיעו גם תושבי יישובים סמוכים. "רצינו לאפשר לתושבי הערים והיישובים האלה ליהנות גם כן מהאירועים ולא רק שייסעו לתל אביב", הוסיפה, "זאת תהיה המדיניות העתידית גם לגבי מתקני הספורט החדשים. נבנה מתקני ספורט ביישובים ערביים ויהודיים ובמגזרים רחוקים כדי שילדים ישחקו עד השעות הקטנות של הלילה במקום לזרוק אבנים ולשבת על הגדרות". רגב הוסיפה עוד כי משרדה הקצה 3.5 מיליון שקלים לתרבות בחברה הערבית. סכום זה נמוך מהסכום שדרש פורום מוסדות התרבות הערביים מרגב בחודש שעבר והיה 20% מתוך 50 מיליון השקלים שהם בסיס תקציב התרבות.

מירי רגבצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ