מחאה נגד אירועי "תל אביב על הסיין" בפריז

רבים בפריז מוחים בעקבות החלטת העירייה להקדיש יום לתל אביב בפרויקט המביא את חוף הים אל מרכז העיר

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אי־אף־פי

"פארי־פלאז'" ("החוף של פריז") הוא פרויקט חביב של עיריית פריז, המביא בשנים האחרונות את חוף הים אל גדת הסיין במרכז העיר — כולל חול, כסאות שיזוף ועצי דקל, לטובת התושבים המסכנים הנאלצים להישאר בעיר בזמן הואקאנס (חופשת הקיץ). אך בתחילת השבוע פרצה סערה בעקבות החלטת העירייה להקדיש את יום חמישי הקרוב (13 באוגוסט), לחופי העיר תל אביב.

יום "תל אביב על הסיין" אמור לכלול משאיות אוכל ישראלי, תקלוט ברוח תל אביבית ופעילויות ספורטיביות ואחרות נוספות בהשראת העיר העברית הראשונה. אולם, מתברר כי לא הכל מקבלים בשמחה את החלטתה של אן הידלגו ראשת העיר, לחלוק כבוד לעיר הישראלית. קריאות להחרים, להפגין נגד ולבטל, רצו ברשתות החברתיות בימים האחרונים — חלקן אף גלשו לאנטישמיות. עצומה שפורסמה בתחילת השבוע באינטרנט נגד קיומו של האירוע זכתה ל–5,000 תומכים בתוך שעות מספר. בפייסבוק ובטוויטר פורסמו צילומים רבים מאירועי הדמים בחופי עזה בקיץ שעבר — לצד גינויים לאירוע "תל אביב על הסיין".

צילום: רויטרס

להתנגדות הצטרפה חברת מועצת העיר דניאל סימונה (מפלגת השמאל), אשר הצהירה בתחילת השבוע: "זהו צעד ציני, זהו שיא של חוסר הגינות. רק שנה חלפה מאז מעשי הטבח ברצועת עזה על ידי מדינת ישראל והצבא הישראלי, ובעוד ממשלת ישראל מעמיקה את מדיניות ההתנחלויות, ועל רקע הדרמות האחרונות שכולן עדים להן, עיריית פריז לא מהססת לארגן יום מיוחד המכבד את תלאביב". סימונה פנתה לראשת העיר בבקשה לבטל את האירוע, גם "מחשש למה שעלול להתחולל שם", לדבריה.

מאוחר יותר, מחוזרת על ידי כלי תקשורת רבים בעקבות הצהרתה, הוסיפה חברת המועצה סימונה בראיון לרדיו פרנס־אינטרף "תל אביב זה לא קופקבאנה, תל אביב היא בירת ישראל. המחווה הזאת משמשת פלטפורמה תעמולתית עבור ממשלתה".

צילום: אי־אף־פי

אולם, ממשרד דובר העירייה הובהר בתגובה כי אין כוונה לבטל או לשנות את התוכנית, "אך אין אנו מתעלמים מהסערה המתחוללת ברשתות החברתיות — ולכן ינקטו אמצעי ביטחון מיוחדים בשיתוף פעולה עם כוחות המשטרה של העיר, על מנת למנוע תקריות. העירייה קוראת לכל הגורמים להרגיע את הרוחות, ומזכירה כי מדובר באירוע תרבותי, בחגיגה".

החשש ממהומות ביום חמישי הקרוב, התגבר אמש (שני) בעקבות קריאת הארגון "יורו פלשתין", אחד הגופים המרכזים את פעילות התמיכה בפלסטינים באירופה, "לצאת ולהפגין משך כל היום, אם האירוע המגונה הזה לא יבוטל. להפגין על החוף נגד התעמולה השערורייתית של המדינה הטרוריסטית הישראלית", לשון ההודעה.

צילום: רויטרס

בין אלה שיצאו פומבית להגן על "יום תל אביב" היה גם סגן ראשת עיריית פריז ומחזיק תיק התרבות, ברונו ז'וליאר (המפלגה הסוציאליסטית), אשר אמר בדברים לכלי תקשורת שונים: "ביטול האירוע ישחק לידי גורמים קיצוניים. אנחנו לא רוצים להעניש אוכלוסיה של עיר אשר תומכת בשלום, של עיר אשר בראשה עומד ראש עיר מתקדם הנמצא באופוזיציה למדיניות הממשלה". מאוחר יותר צייץ ז'וליאר בחשבון הטוויטר שלו: "אי אפשר לשים בשק אחד את תל אביב, סמל של סובלנות ושלום, יחד עם המדיניות הברוטלית של ממשלת ישראל".

ראשת עיריית פריז הידלגו, פרסמה היום בצהריים (שלישי) טור בעיתון "לה מונד", ובו היא מסבירה את בחירתה לקיים את אירועי "תל אביב על הסיין" ומדוע למרות הסערה, היא לא חוזרת בה מהחלטתה. בין השאר, היא כותבת: "גם בהקשר של האלימות בו נתון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, תל אביב נותרה עיר פתוחה לכל המיעוטים, עיר יצירתית, עיר מתקדמת, אשר בעצמה שנואה בישראל על כל מי שנגוע בחוסר סובלנות".

צילום: רויטרס

על רקע ההתבטאויות אשר קשרו את הדרישות לביטול האירוע עם מעשי הרצח של המתנחלים, כותבת ראשת העיר הידלגו: "בתל אביב נערכו הפגנות הסולידריות המרשימות ביותר עם משפחתו של התינוק הפלסטיני שנשרף למוות. בתל אביב בתחילת אוגוסט, דודו של הילד נשא דברים באזני הקהל שבא להביע את כאבו". והיא מוסיפה: "אפשר לגנות את המדיניות של ממשלת נתניהו ללא הענשת הישראלים כולם, והענשת עצמנו בכך שלא נאפשר שיתוף פעולה מסוג זה, המביא להיכרות בין הצדדים". בסיום דבריה קראו לכלל הפריזאים לבוא ולקחת חלק באירוע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ