אגף קשרי תרבות ומדע במשרד החוץ לא יפורק ולא יועבר לאחריות משרד התרבות

בתוך כך נודע כי כי קשתו"ם הודיע לאחרונה לשגרירויות ולנספחי התרבות של ישראל בחו"ל כי אירועי "חשיפה בינלאומית" לא ייערכו השנה, זאת אף כי האירועים ייערכו בנובמבר, אך ללא תמיכת משרד החוץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אגף קשרי תרבות ומדע (קשתו"ם) במשרד החוץ, האמון על ייצוא התרבות הישראלית, ימשיך לפעול כחלק מהמשרד ולא יפורק ויועבר לאחריות משרד התרבות והספורט. מהלך הפירוק וההעברה, שהופיע בהצעת תקציב המדינה ל-2016-2015 ונחשף ב"הארץ" בראשית החודש, אמור היה לחסוך לפי הצעת האוצר כתשעה מיליון שקלים בשנה וחמישה תקני כוח אדם.

בשבועות האחרונים התנהלו מגעים בצמרת משרד החוץ בנוגע למהלך, שעורר סערה בקרב יוצרים וגופי תרבות רבים. ל"הארץ" נודע כי אחת ההצעות שעמדו על הפרק הופיעה בטיוטת חוות דעת של עו"ד חנן ארליך מיחידת התמיכות במשרד המשפטים, ולפיה פעילות ייצוא התרבות תהיה חלק מעבודת ועדת התמיכות של משרד התרבות והספורט. זאת כדי למנוע מצב שבו יושמעו טענות על כפל תמיכות לכאורה של אמנים ומוסדות – הן על ידי משרד התרבות והן על ידי משרד החוץ – אף שבפועל הסיוע של קשתו"ם ניתן באופן נקודתי לצורך הנסיעות ולא למימון היצירות. חוות דעת נגדית שהעביר היועץ המשפטי של משרד החוץ, כמו גם עמדה עקרונית שהביעה צמרת המשרד בפני ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו בנוגע לפגיעת המהלך בייצוא התרבות והתנגדות נחרצת מצד פורום מוסדות התרבות והאמנות, הובילו לביטולו. "עולם התרבות השמיע את קולו", אמר סמנכ"ל האגף רפי גמזו, "קשתו"ם הוא אגף אינטגרלי ממשרד החוץ וזו עשויה היתה להיות פגיעה נוראה בייצוא התרבות".

בתוך כך נודע כי קשתו"ם שיגר באחרונה איגרת לשגרירויות ולנספחי התרבות של ישראל בחו"ל ובו כתב כי אירועי "חשיפה בינלאומית לתיאטרון" לא ייערכו ב-2015. כל זאת אף שהאירועים ייערכו בנובמבר הקרוב וסל ההצגות שלהם נבנה בימים אלה, אך השנה ללא מעורבות קשתו"ם ומשרד החוץ אלא בתמיכת משרד התרבות בלבד. מפיקת האירוע סיגל כהן אמרה ל"הארץ" כי אנשי משרד החוץ הבהירו לה שאין להם תקציב להשתתף באירוע השנה וכי לא קיבלה מהם שמות של אנשי קשר ונציגים שיש להזמינם אליו.

לדבריה, למרות האיגרת היא קיבלה פנייה מתיאטרון במוסקבה שאנשי השגרירות בעיר עדכנו אותו בכל זאת בדבר אירועי החשיפה. עוד הוסיפה כי כעשרה נציגים כבר אישרו את בואם לאירועים וכי היא נעזרת בגורמים שהיו בפסטיבלים בחו"ל וכן בחברי ועדות בשנים קודמות ובאנשי אקדמיה לצורך יצירת קשרים עם נציגים חדשים בחו"ל כדי להזמינם לחשיפה. כל אלה ככל הנראה בניסיון להתגבר על חוסר שיתוף הפעולה עם קשתו"ם השנה, שנהג לסייע גם ביצירת קשרים אלה. לדברי כהן, האירוע נתמך כולו בידי משרד התרבות המספק גם סיוע משפטי במידת הצורך. כהן ביקשה להדגיש כי "אף אחד לא מכתיב לי תוכן. חברי הוועדה הולכים לראות את כל ההצגות וההצגות נשפטות לפי השאלה האם הן יעברו או לא יעברו עין של פרזנטור מחו"ל – למה יש יותר סיכוי?".

ההצגה "זו היא הארץ". אנשי משרד התרבות דרשו להוציא את ההצגה מסל ההצגות ב"חשיפה בינלאומית" 2013, למורת רוחם של אנשי משרד החוץצילום: גדי דגון

ניתוקו של קשתו"ם מאירועי החשיפה שהאגף ייסד מסמן שלב נוסף במאבק הכוחות בינו לבין משרד התרבות והספורט שנמשך מאז "חשיפה בינלאומית" ב-2013. באירוע ההוא ניסו גורמים במשרד התרבות להתערב בתכנים האמנותיים ובהרכב הוועדה האמנותית, למרות רוחם של אנשי קשתו"ם. בין היתר הם דרשו להוציא את איציק ג'ולי מהוועדה ואת עבודתו של אייל וייזר "זו היא הארץ" מסל ההצגות. מלבד זאת, משרד התרבות העביר את חלקו בתקציב האירועים רק כחודש לאחר שנערכו ודרש להתוות קריטריונים חדשים לבחירת ההצגות לאירוע.

סמנכ"ל קשתו"ם גמזו הסביר בתגובה כי אף שהאגף השתתף בארגון אירועי "ישראדרמה" ב-2014 (אירוע מקביל ל"חשיפה בינלאומית", י"א) שנערכו לפי הקריטריונים החדשים שנקבעו, השנה הוא אינו נוטל חלק ב"חשיפה" בשל אילוצים תקציביים. "זו שנה בלתי אפשרית", אמר גמזו, "עניין 'חשיפה' הוא עניין עתיר ממון, ואף שאנו עורכים אותו בשותפות עם משרד התרבות זה נטל על שני הפרטנרים ואמרנו שלא נוכל לעמוד בזה. אם משרד התרבות יצליח בכוחות עצמו להרים ולהפיק את 'חשיפה' וגם לקחת על עצמו את גיוס ואירוח הנציגים מחו"ל – שזה החלק שלנו באירוע – לא נתנגד לכך". עם זאת הוסיף גמזו כי באירועים הבאים ידרשו בקשתו"ם להיות שותפים להחלטות שיתקבלו, ובכך רמז למתיחות הקיימת עדיין עם משרד התרבות. "מי שינסה להדיר אותנו מקביעת הכללים במיזם החשיפה לא ימצא אותנו כשותפים", הדגיש, "עד לרגע זה לא פנה אלי אף גורם שביקש את תשומותינו לגבי גיוס המומחים לחשיפה, גם אם אנו לא מצליחים לגייס את התקציב הדרוש לעניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ